List of Commissioners

Sponsor

English Heritage

Publication

Year published

1962

Supporting documents

Page

20

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'List of Commissioners', An Inventory of the Historical Monuments in City of York, Volume 1: Eburacum, Roman York (1962), pp. XX. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=125256 Date accessed: 28 August 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ROYAL COMMISSION ON ANCIENT AND HISTORICAL MONUMENTS (ENGLAND)

List of Commissioners

The Most Honourable the Marquess of Salisbury, K.G., Chairman. Appointed December 30th, 1957

Her Majesty's Lieutenant in the City of York and the West Riding

Miss Rose Graham, C.B.E. Appointed July 6th, 1934

Sir Albert Richardson, K.C.V.O. Appointed March 7th, 1944

Ian Archibald Richmond, Esq., C.B.E. Appointed March 7th, 1944

Sir James Mann, K.C.V.O. Appointed April 2nd, 1948

Vivian Hunter Galbraith, Esq. Appointed February 15th, 1949

Stuart Piggott, Esq. Appointed February 15th, 1949

Henry Clifford Darby, Esq., O.B.E. Appointed July 3rd, 1953

Christopher Edward Clive Hussey, Esq., C.B.E. Appointed July 3rd, 1953

Courtenay Arthur Ralegh Radford, Esq. Appointed July 3rd, 1953

Sir John Newenham Summerson, C.B.E. Appointed July 3rd, 1953

John Grahame Douglas Clark, Esq. Appointed March 6th, 1957

Francis Wormald, Esq. Appointed March 6th, 1957



<--Previous:
Preface