First Class Clerks 1816-70

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

J.C. Sainty

Year published

1975

Supporting documents

Pages

49-50

Citation Show another format:

'First Class Clerks 1816-70', Office-Holders in Modern Britain: Volume 4: Admiralty Officials 1660-1870 (1975), pp. 49-50. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=16662 Date accessed: 30 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

First Class Clerks 1816-70

This grade was created in 1816 when it was provided that there should be eight First Class Clerks. (fn. 1) The number was reduced to six in 1821 when two of the clerkships were left vacant. (fn. 2) One of these vacancies was filled in 1829. (fn. 3) In 1832 the number of First Class Clerks was fixed at six. (fn. 4) It was increased to seven in 1837, (fn. 5) to nine in 1853, (fn. 6) to ten in 1854 (fn. 7) and to eleven in 1862. (fn. 8) One of the clerkships was left vacant in 1867 and four more during the course of 1869. In 1870 the number of First Class Clerks was established at six. (fn. 9)

In 1816 the salary scale attached to the grade was fixed at £600 rising by annual increments of £10 to £850. (fn. 10) The amount of the annual increment was increased to £25 in 1837. (fn. 11) In 1867 the scale was fixed at £650 rising by annual increments of £25 to £900. (fn. 12)

LIST OF APPOINTMENTS
1816 5 Feb. Dyer, J.
1816 5 Feb. Riley, R.
1816 5 Feb. Sayer, C.
1816 5 Feb. Thurtle, S.
1816 5 Feb. Amedroz, H. F.
1816 5 Feb. Evans, J.
1816 5 Feb. Finlaison, J.
1816 5 Feb. Darch, T.
1819 21 Aug. Clifton, M. W.
1822 22 Jan. Innes, J. W.
1826 2 June Bedford, H.
1829 2 June Hay, J. H.
1832 14 May Rouse, J.
1832 14 May Biggs, L. J.
1833 25 May Mountain, W. J.
1834 15 Dec. Houghton, G. R.
1837 5 April Croker, T. C.
1838 20 April Dyer, J. J.
1841 26 Aug. Worth, G.
1844 4 May Barrow, J.
1847 24 May Pennell, C. H.
1847 8 Oct. Evans, R. S.
1849 9 Jan. Briggs, J. H.
1850 4 June Jesse, J. H.
1853 18 Nov. Houghton, J. H. N.
1853 30 Dec. Wolley, H.
1853 30 Dec. Clifton, W.
1854 12 April Wolley, T.
1854 16 Aug. Giffard, E.
1855 22 Feb. Midlane, M. W.
1857 21 March Giffard, E. (fn. 13)
1857 Amedroz, H. F.
1857 1 April Jackson, J. (acting)
1858 7 April Jackson, J.
1861 18 July Evans, W. F.
1862 10 March James, T.
1865 13 July Hay, J. H.
1867 7 Oct. Innes, A. W.
1867 21 Oct. Bell, R.
1870 31 March Kennedy, C. S.
1870 31 March Kempe, C. N.

Footnotes

1 Order in council 30 Jan. 1816 (HC 139 pp. 1-12 (1816) xiii, 183-94). In spite of the fact that 'First Class Clerk' was their official title, members of this grade were described as 'Senior Clerks' in the Navy Lists throughout the period.
2 SPB, xiii ff. 017-18; order in council 17 Jan. 1822 (PC 2/204 pp. 14-23).
3 SPB, xiv f. 5; Adm. 12/261, 2 June 1829.
4 Adm. 12/284, 14 May 1832; order in council 1 Aug. 1832 (PC 2/213 pp. 495-9).
5 Order in council 5 April 1837 (PC 2/219 pp. 151-2).
6 Order in council 29 Dec. 1853 (PC 2/238 pp. 466-8).
7 Order in council 7 April 1854 (PC 2/239 p. 337).
8 Order in council 26 April 1862 (PC 2/255 pp. 361-2).
9 Adm. 12/784, 3 April 1867; Adm. 12/846, 4 Jan. 1870.
10 Order in council 30 Jan. 1816 (HC 139 pp. 1-12 (1816) xiii, 183-94).
11 Order in council 21 June 1837 (PC 2/219 pp. 313-14).
12 Order in council 2 Feb. 1867 (PC 2/265 pp. 158-9).
13 Reappointed.