Bishops

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn

Year published

1962

Supporting documents

Pages

1-3

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Bishops', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1300-1541: volume 3: Salisbury diocese (1962), pp. 1-3. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=32311 Date accessed: 23 April 2014. Add to my bookshelf


Highlight

(Min 3 characters)

Salisbury 1300-1541

BISHOPS

M. Simon de Gandavo D.Th. 1297-1315.

Lic. el. 24 May 1297; royal assent to el. 31 July (CPR. 1292-1301 pp. 249, 301). Abp's conf. 4 Aug. (Reg. R. Winchelsey, ed. R. Graham (Canterbury and York Soc., li, lii) I 182-3). Temps. 7 Aug. (CPR. 1292-1301 p. 302). Cons. 20 Oct. (Gervase of Canterbury, Gesta Regum (R.S. 73) 11 316). Profession of obedience n.d. (Cant., Reg. A f. 274/228). D. 2 Apr. 1315 (cf. Reg. Gandavo 11 832; Wordsworth & Macleane, Statutes p. 6).

M. Roger de Martival D.Th. 1315-1330.

Lic. el. 21 Apr. 1315; royal assent to el. 11 June (CPR. 1313-1317 pp. 272, 299). Abp's conf. 17 July (Lamb., Reg. Reynolds f. 90). Temps. 18 July (CPR. 1313-1317 p. 336). Cons. 28 Sept. (Reg. Martival 1 3n). Profession of obedience n.d. (Cant., Reg. A f. 274/228). D. 14 March 1330 (Eubel 1 435; cf. Wordsworth & Macleane, Statutes p. 5; A. Murimuth, Continuatio Chronicarum (R.S. 93) p. 60).

Robert de Wyville 1330-1375.

Lic. el. 16 March 1330 (CPR. 1327-1330 p. 498). Prov. 16 Apr. (CPL. 11 308; cf. CCR. 1330-1333 p. 156). Temps. 10 June (CPR. 1327-1330 p. 532). Cons. 15 July (Chronicles of the reigns of Edw. I and Edw. II (R.S. 76) 1 349). Profession of obedience 21 Aug. (Cant., Reg. A f. 274/228). D. 4 Sept. 1375 (Eubel 1 435; cf. R. Higden, Polychronicon (R.S. 41) viii 383).

[M. Nicholas de Lodelowe 1333.

Called bp-elect, 21 Oct. 1333 (CPL. 11 410), presumably by prov. (cf. CCR. 1330- 1333 p. 156).]

M. Ralph Erghum D.Cn. & C.L. 1375-1388.

[M. John Wormonhale D.C.L. 1375.]

Lic. el. 20 Sept. 1375; Wormonhale el. and had royal assent 12 Nov. (CPR. 1374- 1377 pp. 168, 201). El. set aside by pope who prov. Erghum 12 Oct. (CPL. IV 144, 215; Lamb., Reg. Sudbury f. 22b). Spir. 4 Dec. (Lamb., Reg. Sudbury f. 22). Cons. 9 Dec. (Reg. Erghum f. 112). Temps. 28 Dec. (CPR. 1374-1377 p. 208). Trans. to Bath and Wells 1388.

John de Waltham 1388-1395.

Prov. 3 Apr. 1388 (Reg. Waltham f. 3; Lamb., Reg. Courtenay f. 322). Papal lic. cons. 10 July (Reg. Waltham f. 3b). Oath of loyalty to Urban VI n.d.; temps. 13 Sept. (ibid. ff. 4b, 7, 82; CPR. 1385-1389 p. 504). Profession of obedience and spir. 14 Sept. (Lamb., Reg. Courtenay ff. 322b, 323). Cons. 20 Sept. (ibid.; Reg. Waltham f. 82). Enthroned 8 Dec. (Dunham, AC pp. 80-4). D. 18 Sept. 1395 (Holme, AC p. 29).

Richard Medford 1395-1407.

Lic. el. 29 Sept. 1395 (CPR. 1391-1396 p. 633). El. arranged for 1 Dec. (Holme, AC p. 29). But Medford trans. from Chichester by pope 25 Oct.; papal bull to abp. and bp. of London to hear his oath of obedience 29 Oct. (Reg. Medford ff. 8, 9, 15). Temps. 30 Jan. 1396 (CPR. 1391-1396 p. 664). Oath taken 16 Feb. (Reg. Medford f. 15b). Spir. s.d. (PCC 5 Rous f. 37b). Enthroned 8 Sept. (Holme, AC p. 44). D. 3 May 1407 (Viryng, AC p. 27).

[M. John Chaundeler 1407.]

Nicholas Bubwith 1407.

Lic. el. 9 May 1407 (CPR. 1405-1408 p. 321). Chaundeler el. 13 June (Bodl. Libr., MS. Arch. Seld. B 23 f. 38). But Bubwith trans. from London by pope 22 June (Dunham, AC p. 319; Lamb., Reg. Arundell 1 f. 37b). Temps. 14 Aug. (CPR. 1405-1408 p. 317). Profession to Canterbury, by proxy 2 Sept.; in person 2 Oct. (Lamb., Reg. Arundell 1 ff. 38, 38b). Trans. to Bath and Wells 7 Oct.

M. Robert Hallum D.Cn.L. 1407-1417.

Trans. from York by pope 7 Oct. 1407 (Lamb., Reg. Arundell 1 f. 41). Cons. Siena n.d. (Eubel 1 458). Temps. 1 Dec. (CPR. 1405-1408 p. 384). Profession of obedience 28 March 1408 (Lamb., Reg. Arundell 1 f. 41). Enthroned 10 Sept. (Viryng, AC p. 18). D. 4 Sept. 1417 (Pountney, AC p. 75).

M. John Chaundeler 1417-1426.

Lic. el. 11 Oct. 1417 (CPR. 1416-1422 p. 122). El. 15 Nov. (Pountney, AC pp. 57- 76). Royal assent 22 Nov. (CPR. 1416-1422 p. 126). Abp's conf. 7 Dec.; cons. and spir., 12 Dec. (Reg. Chichele 1 39, 40; Reg. Chaundeler pt. i f. 7b). Temps. 8 Jan. 1418 (CPR. 1416-1422 p. 131). Enthroned 17 Apr. (Reg. Chaundeler pt. ii f. 17). Papal conf. 15 July (CPL. VII 81; Reg. Chaundeler pt. i f. 8; Reg. Chichele 1 54). D. 16 July 1426 (Harding, AC f. 68).

[M. Simon Sydenham D.C.L. 1426-1427.]

M. Robert Neville M.A. 1427-1438.

Lic. el. 23 July 1426 (CPR. 1422-1429 p. 345). Sydenham el. 16 Sept. (Harding, AC ff. 68-70), but Neville prov. 9 July 1427 (Reg. Neville f. A; Reg. Chichele 1 109; CPL. VII 32-3, 494). Temps. 10 Oct. (CPR. 1422-1429 p. 425). Cons. and oath to the pope, 26 Oct. (Reg. Neville f. Ab; Reg. Chichele 1 109). Spir. 27 Oct. (Reg. Chichele 1 110). Trans. to Durham 1438.

M. William Aiscough D.Th. 1438-1450.

Prov. 12 Feb. 1438 (Reg. Aiscough, front pages). Temps. 13 July (CPR. 1436-1441 pp. 154, 167, 180). Lic. alibi cons. 16 July (Cant., Reg. S f. 136/126). Cons. 20 July (Reg. Aiscough pt. i f. 1). Murdered 29 June 1450 (Reg. Beauchamp 1 i f. 184).

M. Richard Beauchamp D.Cn.L. 1450-1481.

Trans. from Hereford 14 Aug. 1450 (Lamb., Reg. Stafford f. 35b; CPL. x 506). Temps. 1 Oct. (CPR. 1446-1452 p. 403). Spir. 4 Oct. (Reg. Beauchamp 1 ii f. 1). D. 18 Oct. 1481 (Emden, Reg. Ox. 1 137).

M. Lionel Woodville Lic.Cn.L. 1482-1484.

Prov. 7 Jan. 1482 (CPL. XIII ii 744, 806). Temps. 28 March (CPR. 1476-1485 p. 306). Lic. alibi cons. 17 Apr. (Cant., Reg. S f. 322b). D. June 1484 (Emden, Reg. Ox. 111 2083).

M. Thomas Langton B.Th. 1485-1493.

Lic. el. 19 Dec. 1484 (CPR. 1476-1485 p. 488). Trans. from St. Davids by pope 9 Feb. 1485 (Lamb., Reg. Morton 11 f. 178; Reg. T. Bourgchier, ed. F. R. H. Du Boulay (Canterbury and York Soc., liv) pp. 67-8). Profession of obedience and spir., 25 Apr. (ibid.). Temps. 4 May (CPR. 1476-1485 p. 521). Trans. to Winchester 1493.

M. John Blythe D.C.L. 1493-1499.

Prov. 13 Nov. 1493 (Eubel 11 230); n.d. (Reg. Blythe f. 36). Custody of temps. 18 Nov.; lic. el. 20 Nov.; temps. 22 Dec. (CPR. 1485-1494 pp. 451, 454, 455). Lic. alibi cons. 20 Feb. 1494 (Cant., Reg. S f. 387b). Cons. 23 Feb.; oath to pope 20 March (Reg. Blythe ff. 10b, 37). D. Aug. 1499 (Lamb., Reg. Morton 1 f. 191).

Henry Deane O.Can.S.A. 1500-1501.

Custody of temps., 7 Dec. 1499 (CPR. 1494-1509 p. 185). Trans. from Bangor by pope 8 Jan. 1500 (P.R.O., Papal Bulls 37 (6)). Temps. 22 March (CPR. 1494-1509 p. 197). Enthroned 23 March (Harward, AC pt. i f. 6). Trans. to Canterbury May 1501.

M. Edmund Audley D.Th. 1502-1524.

Trans. from Hereford by pope 10 Jan. 1502 (Eubel 11 230). Temps. 2 Apr. (CPR. 1494-1509 pp. 254, 255). D. 23 Aug. 1524 (Lamb., Reg. Warham 11 f. 308).

Laurence Campeggio Card. pr. of S. Anastasia. 1524-1534.

Prov. 2 Dec. 1524 (Lamb., Reg. Warham 1 f. 26; L. & P. iv i No. 902). Profession of obedience by proxy n.d. (Lamb., Reg. Warham 1 f. 26). Temps. 11 Jan. 1525 (L. & P. IV i No. 1011). Enthroned by proxy 25 Jan. (Reg. Campeggio 1st f.). Depriv. 21 March 1534 (Lords' Journals 1 78).

M. Nicholas Shaxton D.Th. 1535-1539.

Lic. el. 24 Jan. 1535 (L. & P. VIII No. 149 (26)) or 26 Jan. (Lamb., Reg. Cranmer f. 167). El. 22 Feb.; assent of Shaxton 1 March; royal assent 5 March (ibid. ff. 166b- 169). Lic. alibi cons. 10 March (Cant., Reg. T2 f. 25b). Abp's conf. 17 March (Lamb., Reg. Cranmer ff. 165-171b). Temps. 1 Apr. (L. & P. VIII No. 632 (1)). Cons. 11 Apr. (Reg. Cranmer f. 172b). Restoration of liberties of bpc. forfeited by Campeggio, 8 July (L. & P. VIII No. 1158 (7)). Res. July 1539 (ibid. xiv i No. 1217).

M. John Capon or Salcote D.D. 1539-1557.

[Gaspar Contarenus Card. pr. of S. Balbina. 1539-1542.]

Lic. el. 7 July 1539; el. of Capon, bp. of Bangor, 21 July; assent of Capon 22 July; royal assent 31 July (Lamb., Reg. Cranmer ff. 229-235b). Temps. 1 Aug. (L. & P. XIV ii No. 113 (1)). Abp's conf. 14 Aug. (Reg. Capon f. 1). Enthroned by proxy 19 Aug. (Holt & Blacker, AC p. 9). Contarenus prov. 23 July 1539 on d. of card. Campeggio (L. & P. XIV ii No. 1308); d. 24 Aug. 1542 (Eubel 111 69, 292). Capon d. 6 Oct. 1557 (Lamb., Reg. Pole f. 49).



<--Previous:
Abbreviations
Next:-->
Deans