Chancellors

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

B. Jones

Year published

1965

Supporting documents

Page

7

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Chancellors', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1300-1541: volume 11: The Welsh dioceses (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids) (1965), pp. 7. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=32428 Date accessed: 30 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

CHANCELLORS OF BANGOR

M. Huw Elis B.Cn. & C.L. 1504, 1509.

Occ. 12 Sept. 1504 and 28 Feb. 1509 (Lamb., Reg. Warham 11 ff. 216, 255).

M. William Glynn D.Cn. & C.L. 1525, 1534.

Occ. 1525 (Nat. Libr. Wales, B/BR/1 f. 15). Occ. 26 June 1534 (L. & P. VII No. 889).

John Huws 1534.

Occ. 24 July 1534 (Lamb., Reg. Cranmer f. 238b).



<--Previous:
Deans
Next:-->
Precentors