Treasurers

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

B. Jones

Year published

1963

Supporting documents

Pages

12-15

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Treasurers', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1300-1541: volume 6: Northern province (York, Carlisle and Durham) (1963), pp. 12-15. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=32510 Date accessed: 01 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

TREASURERS OF YORK (fn. 1)

Theobald de Bar-le-Duc 1297-1303.

Mand. adm. by proxy 18 Nov. 1297 (Reg. Romeyn 11 219). Bp. of Liége 1303.

Francis Gaetani junior 1303-1307.

Walter de Bedewynd 1306-1328.

M. Robert de Baldock D.C.L. 1326.

M. John de Brabazon D.Th. 1327.

Gaetani prov. 12 May 1303 (CPL. 1 611). Adm. by proxy 21 July (Reg. Corbridge 11 26). Royal gr. of treasurership to Bedewynd 1 Nov. 1306 (CPR. 1301-1307 p. 467). Gaetani cited 30 Dec. to appear at York and prosecute case (Reg. Greenfield 1 10-11). (fn. 1) Depriv. 13 Feb. 1307 because did not appear before chapt. (ibid. p. 12). Mand. adm. Bedewynd 18 Feb. (ibid.). Cited 5 Sept. to appear at curia to answer complaint of Gaetani about intrusion (CPL. 11 28). K. gr. protection to Bedewynd 26 July 1320 (CPR. 1317-1321 p. 493). Royal gr. of treasurership to Baldock 25 June 1326 (CPR. 1324-1327 p. 279). Probably ineffective since Baldock involved in fall of Edward II his patron, 1326. Royal gr. to Brabazon 9 Aug. 1327 (CPR. 1327-1330 p. 144). Treasurership sequestered to abp. 10 Sept. (Reg. Melton f. 86). Bedewynd appears to have remained in possession since abp. authorized his exch. of treasurership with William de la Mare for ch. of North Ferriby, Yorks., 24 Dec. 1328 (Reg. Melton f. 93b).

M. William de la Mare 1328-1331.

Peter de Mortemart Card. pr. of S. Stephanus in Coelio monte. 1330-1335.

De la Mare obtained treasurership by exch. Dec. 1328. Mortemart prov. 1 Apr. 1330 (CPL. 11 316). Mand. adm. 1 July (Reg. Melton f. 98b). De la Mare excomm. for resisting papal sentence, 13 Aug. 1331 (CPL. 11 344). Treasurership sequestered 6 Feb. 1333 (ibid. p. 379). Mortemart d. 14 Apr. 1335 (Eubel 1 16).

Francis son of Neapoleo Orsini 1335-?

William de Kildesby 1341-1346.

M. Bartholomew de Bourn 1343-?

Anibaldus Gaetani de Ceccano M.Th. Card. bp. of Tusculum. 1348-1350.

John de Wynwyk 1349-1360.

Orsini prov. 1 July 1335 (CPL. 11 518). Mand. adm. 28 Aug. (Reg. Melton f. 113b). Royal gr. to Kildesby 27 Dec. 1341 (CPR. 1340-1343 p. 350). Orsini prov. to preb. in Amiens 30 June 1342 (CPP. 1 12). Royal gr. to Bourn 25 July 1343 (CPR. 1343-1345 p. 109), although Kildesby still living and claiming treasurership, d. before 3 Dec. 1346 (Reg. Zouche f. 228). Orsini occ. as treasurer 18 Sept. 1346 and 20 July 1347 (CCR. 1346-1349 pp. 156, 367). Gaetani prov. 8 Nov. 1348 (CPP. 1 141). Does not appear to have obtained possession, d. July/Aug. 1350 (Eubel 1 16). Royal gr. to Wynwyk 25 July 1349 (CPR. 1348-1350 p. 355). Prov. 10 June 1351 at k's request (CPP. 1 210). Royal gr. 1 Aug. (CPR. 1350-1354 p. 134). Estate ratif. 20 Nov. (ibid. p. 179). Adm. 12 July 1352 (A.C. 1352-1426 f. 4b). Estate ratif. 20 Sept. (CPR. 1350-1354 p. 324), 18 Apr. 1353 (ibid. p. 427) and 4 Apr. 1354 (CPR. 1354-1358 p. 26). D. before 28 June 1360 (Lamb., Reg Islip f. 161).

Henry de Barton 1360.

Coll. 29 June 1360 (Reg. Thoresby f. 45b). Adm. 4 July (A.C. 1352-1426 f. 30b). Vac. preb. by 9 July (CPR. 1358-1361 p. 441).

M. John de Branketre 1360-1375.

Royal gr. 9 July 1360 (CPR. 1358-1361 p. 441). Mand. adm. 4 Nov. (Reg. Thoresby f. 47b). Royal gr. 25 Nov. (CPR. 1358-1361 p. 500). D. 4/16 Sept. 1375 (Reg. Wills 1 ff. 60b-61; Reg. A. Neville 1 f. 2). (fn. 2)

M. John de Clifford 1375-1393.

Coll. 16 Sept. 1375 (Reg. A. Neville 1 f. 2). Royal gr. 22 Sept. (CPR. 1374-1377 p. 177). D. 22/26 March 1393 (Reg. Wills 1 ff. 104-106).

John de Neweton 1393-1414.

Adm. 30 March 1393 (Torre, MS. York Minster p. 632). Estate ratif. 24 Apr. (CPR. 1391-1396 p. 248). D. 1/12 July 1414 (Reg. Wills 1 ff. 168b-171).

Richard Pittes 1414-1415.

Coll. 7 July 1414 (Reg. Bowet 1 f. 52). Adm. 9 July (Reg. Vis. f. 76). D. before 17 Aug. 1415 (Reg. Bowet 1 f. 53b). (fn. 1)

John de Nottingham 1415-1418.

Coll. 17 Aug. 1415 (Reg. Bowet 1 f. 53b). Adm. 18 Aug. (Reg. Vis. ff. 79b-80). D. 20/22 Dec. 1418 (Reg. Wills 1 ff. 187b-188b; Reg. Bowet 1 f. 66).

Thomas Haxey 1418-1425.

Coll. 22 Dec. 1418 (Reg. Bowet 1 f. 66). Adm. 24 Dec. (Reg. Vis. f. 103b). D. before 23 Jan. 1425 (Reg. Wills 1 ff. 219-220b).

M. Robert Gilbert D.Th. 1425-1426.

Royal gr. 16 July 1425 (CPR. 1422-1429 p. 292). Adm. 11 Aug. (Reg. Sede Vac. ff. 404-404b). Adm. 17 Aug. (Reg. Vis. ff. 150-150b). Dean 1426.

Robert Wolveden 1426-1432.

Coll. 24 Oct. 1426 (Reg. Kempe f. 3). Adm. 20 Oct. (sic) (Reg. Vis. f. 157). D. 5/20 Sept. 1432 (Reg. Wills 1 ff. 235-236).

John Berningham 1432-1457.

Coll. 17 Sept. 1432 (Reg. Kempe f. 10). Adm. 2 Oct. (A.C. 1427-1504 f. 19). D. 30 March/27 May 1457 (Reg. Wills 1 ff. 282b-284).

M. John Booth B.C.L. 1457-1459.

Coll. 30 May 1457 (Reg. W. Booth f. 36). Adm. 8 June (A.C. 1427-1504 f. 95). Archdcn. of Richmond 1459. (fn. 2)

M. John Pakenham D.Cn. & C.L. 1459-1477.

Coll. 24 July 1459 (Reg. W. Booth f. 49). Adm. 1 Aug. (A.C. 1427-1504 f. 104b). D. 2 Oct. 1477 (Eboracum p. 499).

M. Thomas Portington M.A. 1477-1485.

Coll. 2 Oct. 1477 (Reg. L. Booth f. 4). Adm. 4 Oct. (A.C. 1427-1504 f. 161). D. 11 June/13 July 1485 (Reg. Wills 1 ff. 364-364b; Reg. Rotherham 1 f. 99).

M. William Sheffield D.Cn.L. 1485-1494.

Coll. 13 July 1485 (Reg. Rotherham 1 f. 99). Adm. 17 July by proxy (A.C. 1427- 1504 f. 184b), in person 29 Oct. (ibid. f. 186). Dean 1494.

M. Hugh Trotter D.Th. 1494-1503.

Coll. 17 June 1494 (Reg. Rotherham 1 ff. 111b-112). Adm. by proxy 23 June (A.C. 1427-1504 f. 209b), in person 4 March 1495 (ibid. f. 211b). D. 31 Aug./11 Sept. 1503 (Test. Ebor. iv 219; Reg. Savage f. 24).

M. Martin Colyns B.Cn.L. 1503-1509.

Coll. 11 Sept. 1503 (Reg. Savage f. 24). Adm. 14 Sept. (A.C. 1427-1504 f. 226b). D. before 1 Apr. 1509 (Reg. Bainbridge f. 52).

M. Robert Langton D.C.L. 1509-1514.

Coll. 1 Apr. 1509 (Reg. Bainbridge f. 52). Adm. by proxy 24 Apr. (A.C. 1504- 1543 f. 34b), in person 3 June (ibid. f. 35b). Preb. of Weighton 1514.

Launcelot Colyns 1514-1538.

Adm. by proxy 5 May 1514 (A.C. 1504-1543 ff. 62b-63), in person 14 Nov. (ibid. f. 69). D. before 9 Apr. 1538 (Reg. Lee f. 70b).

M. William Clyff D.C.L. 1538-1547.

Coll. 9 Apr. 1538 (Reg. Lee f. 70b). Adm. 13 Apr. (A.C. 1504-1543 f. 218b). Surrender of treasurership, with preb. of Wilton to k. 26 May 1547 (Torre, MS. York Minster p. 633).

Footnotes

1 See p. 92 n.1.
1 There is a detailed account of the suit between Bedewynd and Gaetani in Select Cases before the King's Council 1243-1482 (Selden Soc., xxxv) pp. 18-21.
2 There is no evidence that Robert de Geneva was adm. to the treasurership in 1375 as stated in Le Neve-Hardy.
1 There is no evidence that John Haxby was treasurer in 1414 as stated in Le Neve-Hardy.
2 John de Knapton was appointed sub-treasurer on 7 March 1459, not treasurer as stated in Le Neve-Hardy (Brit. Mus., Cotton MS. Vitellius A. ii f. 149b).


<--Previous:
Precentors
Next:-->
Subdeans