Subdeans

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1977

Supporting documents

Pages

21-24

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Subdeans', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 3: Lincoln (1977), pp. 21-24. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=33565 Date accessed: 01 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 6 SUBDEANS

SUBDEANERY

Preb. Leighton Ecclesia assigned to subdeanery by bp. Alexander before Feb. 1148,and held by subdean until 1205 or later; ceased to be annexed to subdeanery by 1213(list 45).

Preb. Welton Westhall held by subdeans certainly from before 1245, prob. from1231 or earlier (list 70); said in 1304 to comprise greater part of income of dignity(Reg. II fo. 85v); by c. 1440 church of Kirton in Lindsey (preb. Welton Westhall)said to belong to subdeanery (L.S. II(2) 308); in 1535 both Kirton church andportion of Hibaldstow church no longer belonged to preb. Welton Westhall but tosubdeanery (Valor IV 17, 19).

Two-thirds of demesne tithes of Elsham (Lincs.) gr. to Adam de Amundeville,can., before 1167, prob. c. 1162 (R.A.L. II no. 576; below p. 118); conf. as preb. bypope 5 June 1163 (R.A.L. I no. 255 p. 206); belonged to subdeanery 1291 (Taxatiop. 57b).

Two-thirds of demesne tithes of Kingerby (Lincs.) gr. to Adam de Amundevillec. 1162, conf. as preb. by pope 1163, belonged to subdeanery 1291 (as tithes ofElsham, above); gr. to Elsham priory 3 Apr. 1304 (Reg. II fo. 85v).

All demesne tithes of Owersby (Lincs.) gr. to Adam de Amundeville c. 1162, conf.as preb. by pope 1163 (as tithes of Elsham, above); not mentioned in 1291; belongedto subdeanery by 3 Apr. 1304, when gr. to Elsham priory (Reg. II fo. 85v).

Two-thirds of demesne tithes of Kirkby (cum Osgodby, Lincs.) conf. to Commonby pope 6 Feb. 1146 (R.A.L. I no. 252 p. 200) and 5 June 1163 (ibid. no. 255 p. 207);belonged to subdeanery by 3 Apr. 1304, when gr. to Elsham priory (Reg. II fo. 85v).

Pension of 22s. from tithes of Kingerby, Owersby, and Kirkby reserved to subdean,as from time immemorial, 3 Apr. 1304 (ibid.).

Advowson of Snarford (Lincs.) annexed to subdeanery by gr. of prior of Elsham27 June 1303 × 3 Feb. 1304 (C.P.R. 1301-7 p. 147; Reg. II fo. 85r); pension andtithes in Snarford gr. to subdean by Elsham priory 3 Apr. 1304 (Reg. II fo. 85v).

Valuation of 1291: Subdiaconatus £40 (Taxatio p. 56a).

SUBDEANS

Humphrey prebs. Dunham, list 34; ? Leighton Ecclesia, list 45

Can. (list 34). Occ. as can. in L.P. I, of ? c. 1132 (app. 2 no. 33). First occ. assubdean ? c. 1133 (R.A.L. II no. 553, see app. 3). Dignity not mentioned by Henryof Huntingdon in D.C.M. Last occ. 21 Sept. 1160 (cart. Nun Cotham: Bodl., MS.Top. Lincs. d. 1 fo. 13v). Commem. 19 Nov. (obit. I 162). Presum. d. Nov. 1160,as his successor in office before 19 Apr. 1161 (below).

M. Ralph of Caen prebs. Asgarby, list 17; Leighton Ecclesia, list 45

Can. (list 17). First occ. as subdean some time before 19 Apr. 1161 (R.A.L. IIno. 613, see app. 18). Last occ. 1179/80 (B.L., Add. MS. 6118 fos. 330v-331r),and ? c. 1180 (cart. St. Andrew, Northampton, fo. 37v, and cart. Kirkstead fo. 200v,see app. 30). Commem. 25 Aug. (obit. I 160).

M. William preb. ? Leighton Ecclesia, list 45

Occ. once only ? late 1183 or early 1184 (R.A.L. IX no. 2603, see app. 31).

M. Wimar (Winemer) (fn. 1) preb. ? Leighton Ecclesia, list 45

First occ. 1184/5 (cart. Crowland fo. 82r-v), and ? second half of 1184 (B.M.Chs. no. 66, Cart. Boarstall nos. 2, 3, cart. Castle Acre fo. 122r-v, cart. Godstowfo. vi v, see app. 32). Occ. in L.P. II, of c. 1187 (app. 33 no. 15). Last occ. c. 1190 ×c. 1194 (R.A.L. III no. 1002, see app. 39). Became archdcn. of Northampton between1192 and 8 June 1194 (list 9), and had been succeeded as subdean by 22 March 1194(below). (fn. 2)

M. William of Blois I prebs. ? Caistor, list 27; ? Leighton Ecclesia, list 45

Member of household of Hugh du Puiset, bp. of Durham (d. March 1195) (seeScammell, Puiset pp. 70, 235, 255-62). First occ. as subdean 22 March 1194 (H.M.C.Rutland IV 113-14; also cart. Bardney fos. 34r-v, 34v-35r, R.A.L. II no. 338(2)and (3), III no. 977, of c. 1194, see app. 41). Subdean until appd. precentor 1197(Diceto II 150, and list 3).

M. Richard of Kent (fn. 3) preb. ? Leighton Ecclesia, list 45

Can. Appd. subdean by bp. 1197 (Diceto II 150). (fn. 4) First occ. before 31 Dec. 1198(Cart. Bushmead no. 8, R.A.L. II no. 575, and Westminster 'Domesday' fo. 594r,see app. 44). Last occ. after 27 May 1199 (B.L., Add. Ch. 33442, see app. 46). Becamearchdcn. of Northampton by 19 Sept. 1200 (list 9).

M. William de Bramfeld (fn. 5) preb. ? Leighton Ecclesia, list 45

Occ. without title, prob. some time before May 1199 (Innocent III, Cal. Lettersnos. 74, 125). First occ. as subdean c. 1200 (R.A.L. III no. 752, X nos. 2763, 2764,see app. 47), and certainly some time before 16 Nov. 1200, prob. before 29 Sept.1199 (Life of St. Hugh II 24, cf. ibid. p. 27 n. 1). Murdered 25 Sept. 1205 (Ann.Waverley p. 257; Ann. Tewkes. p. 57; cf. Rot. Litt. Claus. I 54a).

Gilbert preb. unident. p. 111

Occ. twice only: 1205 × 12 (B.L., Cotton Ch. v. 72); (fn. 6) and (as G. subdean)c. 1205 × 1212 (Dij/78/2/62). (fn. 7) So presum. preceded M. Philip and therefore before10 May 1206 (cf. below).

M. Philip preb. unident. p. 114

First occ. before 10 May 1206 (R.A.L. II no. 350; cart. Spalding: B.L., HarleyMS. 742 fo. 282r; B.L., Harley Ch. 84. D. 2). (fn. 8) Last occ. c. 1212 (R.A.L. VIII no. 2302,X no. 2736; cf. Luffield Chs. I no. 60). Perhaps to be identified with only otherM. Philip in Lincoln chapter at this time, M. Philip of Mablethorpe can. (belowp. 134).

M. John de Marston preb. unident. p. 113

First occ. 27 Feb. 1214 (Liber Ant. p. 72), and perhaps earlier, 14 Apr. 1213 ×13 Apr. 1214 (cart. St. Leonard's hosp., York: B.L., Cotton MS. Nero D. iii fo. 69r). (fn. 1) Last occ. 1216/17 (B.L., Add. Ch. 20512), and c. Sept. 1215 × early 1217 (Rot.Welles I 87). (fn. 2)

M. Reginald de Cestre (fn. 3) preb. unident. p. 115

Can. First occ. as subdean 14 July 1217 (R.A.L. III nos. 875, 877; for the date seeIX p. xxxii). Last occ. 12 July 1219 (Liber Ant. p. 95). For full name and title see ibid.p. 82.

M. John of York preb. unident. p. 113

Archdcn. of Stow (last occ. 21 July 1219, list 14). First occ. as subdean 23 Sept.1219 (Liber Ant. p. 97). Last occ. 9 Sept. 1231 (Reg. Roff. p. 387). (fn. 4) Occ. with fullname and title before 8 Apr. 1220 (Dij/77/1/11). (fn. 5)

M. William of Benniworth (fn. 6) preb. Welton Westhall, list 70

Can. First occ. as subdean 11 Oct. 1231 (Rot. Welles II 316). Last occ. 12 Feb.1248 (R.A.L. II no. 364). Prob. to be identified with W. the subdean who wascommem. 20 Oct. (R.L. I).

M. Hugh de Hocton or Houton (fn. 7) preb. Welton Westhall, list 70

Chanc. of Cambridge university in 1246. First occ. as subdean 9 Feb. 1250(R.A.L. IV no. 1417). Last occ. 13 Nov. 1264 (Rot. Gravesend p. 91). Occ. with fullname and title several times (e.g. VC 2/1 no. 144-'Hocton'; Dij/73/3/2-'Houton';cart. Bardney fo. 214r-'Hoketon').

M. Nicholas de Hich (fn. 8) preb. ? Welton Westhall, list 70

First occ. 25 Aug. 1265 (Rot. Gravesend p. 91). Had been succeeded before 18 March1273 (below), and d. before 23 Dec. 1273 (Rot. Gravesend p. 199). Commem. 4 Oct.(R.L. I).

M. John of Oundle (fn. 9) preb. Welton Westhall, list 70

Can. First occ. as J. subdean before St. Edward's day 1272 [prob. either 5 Jan. or18 March 1273] (Dij/83/1/11). Last occ. 13 Aug. 1277 (Rot. Gravesend p. 96), and30 June 1275 × 29 Sept. 1278 (A/1/8 no. 65). (fn. 1) D. by 19 Feb. 1279 (Rot. Gravesendp. 136).

An unnamed subdean occ. in weeks 18 - 24 Sept., 25 Sept. -1 Oct., and continuously from 9 Oct. 1278 to 7 Jan. 1279 (R.L. I).

No subdean occ. between 2 July and 16 Sept. 1279 (R.L. II).

M. Richard de la More preb. ? Welton Westhall, list 70

First occ. 11 Sept. 1280 (Reg. Pecham II 113-14). Also archdcn. of Winchester;bp.-el. of Winchester 1280-2 (Fasti 1066-1300 II 93, 87). Last occ. 3 May 1285(R.A.L. III no. 842). Commem. 16 June (Exeter obit.: B.L., Harley MS. 863 fo. 3v).

M. William preb. ? Welton Westhall, list 70

Occ. once only: 29 Sept. 1286 × 26 March 1287 (R.A.L. X no. 2788).

M. Gilbert de Strattone (fn. 2) preb. Welton Westhall, list 70

First occ. prob. c. 17 Aug. 1288 (R.A.L. X no. 2790; also Reg. Romeyn I 283, of9 March 1289). Also preb. of London (Fasti 1066-1300 I 45). Presum. the unnamedsubdean who occ. Jan. 1294 (Reg. Sutton IV 160). D. by 11 March 1294 (ibid.pp. 174-5).

M. Henry of Benniworth (fn. 3) preb. Welton Westhall, list 70

Preb. Crackpole (list 31). Coll. by bp. to subdeanery and preb. Welton Westhall15 March 1294 (Reg. I fo. 357r). Last certain occ. 18 Oct. 1317 (A/1/8 no. 206), butpresum. still alive 4 Apr. 1318 (ibid. no. 208). D. by 22 Aug. 1318 (Reg. II fo. 300r). (fn. 4)

Footnotes

1 Presum. to be identified with M. Emm', subdean, who occ. Sept. 1185 × Sept. 1186 (H.M.C.Rutland IV 114, temp. Gilbert de Glanville, bp. of Rochester (Fasti 1066-1300 II 76) and beforeM. William of Northolt became bp. of Worcester (ibid. p. 100)).
2 Richard, who occ. as subdean in 1187, according to Le Neve-Hardy II 37, citing cart. Eynsham,actually occ. 1197-8 (Cart. Eynsham I nos. 23A, 40A), and is therefore to be identified as M. Richardof Kent (below).
3 'de Cantia', 'Kentensis'.
4 But see below p. 36 n. 2.
5 'Branfed', Life of St. Hugh II 24; 'Bramford', Ann. Waverley p. 257. There are places calledBramfield in Herts. and Suff., and Bramford in Suff.; also Bromfield in Cumb. and Salop.
6 Temp. Geoffrey de Deeping precentor (list 3), and M. William son of Fulk II can. (list 33), andbefore M. John of Tynemouth became archdcn. of Oxford (list 11).
7 Temp. M. William son of Fulk II can. (list 33), and before M. John of Tynemouth became archdcn.of Oxford (list 11); temp. Jocelin abbot of Bruern (see Heads of Relig. Houses p. 128).
8 Temp. bp. William of Blois (list 1).
1 Temp. R[oger de Insula] chanc. Lincoln (list 4), and S[imon of Apulia] dean of York (see C. T.Clay, in Yorks. Archaeol. Jnl. xxxiv (1939) 375).
2 J. subdean was commem. 7 Jan. in 1279 (R.L. I), but it is not clear whether this is M. John deMarston or M. John of York.
3 Presum. either Chester, Chesh., or Little Chester, Derbys.
4 See above n. 2.
5 Temp. M. Roger de Insula, chanc. (list 4).
6 Lincs.; see R.A.L. V no. 1536.
7 For his career, see Biog. Camb. p. 316.
8 ? Hitchin, Herts. See also Biog. Camb. p. 304.
9 Northants; he was rector of Oundle (Rot. Gravesend p. 136). No trace has been found of Williamde Ketering, said in Le Neve-Hardy II 38 to have been subdean in 1275, nor of Richard de Cliffsaid to occ. in 1278.
1 Temp. M. Oliver of Sutton, dean (list 2), and Geoffrey de Thame, precentor (list 3).
2 For his career, see Biog. Ox. III 1801.
3 Presum. Benniworth, Lincs.; cf. William of Benniworth, above p. 23. For his career, see Biog.Ox. I 171.
4 Commem. 18 Feb. in 1472 (L.S. II(2) 813).


<--Previous:
Treasurers