Prebendaries
Asgarby

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1977

Supporting documents

Pages

50-51

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Asgarby', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 3: Lincoln (1977), pp. 50-51. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=33576 Date accessed: 30 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 17 PREBENDARIES OF ASGARBY

PREBEND

Church and land of Asgarby by Spilsby (Lincs.): vill given 'in prebendam' by Roger son of Gerold (d. c. 1096 × 98, Comp. Peer. VII 667, 744), conf. by king Henry I 1100 × 05 (Regesta II no. 731 = R.A.L. I no. 58; cf. Regesta II nos. 795, 1841, 1623 = R.A.L. I nos. 57, 56, 59); conf. as preb. by pope 6 Feb. 1146 (R.A.L. I no. 252 p. 199) and 5 June 1163 (ibid. no. 255 p. 205); preb. consisted of 3 carucates (D.B. manor of Ivo Taillebois, D.B. I 351b) in c. 1118 (Lindsey Survey p. 252) and 1162 (R.A.L. I no. 120), and church, first mentioned temp. king Henry II (ibid. II no. 496). Pres. by preb. Dec. 1267 (Rot. Gravesend p. 26), and Oct. 1289 (Reg. Sutton I 126). Vicarage ordained 14 June 1277 (Rot. Gravesend pp. 76-7). For other documents, see Regesta III nos. 466-7, R.A.L. I nos. 118-33, II nos. 495-508.

Valuations

1254 £10; 1291 £32, vicar £4 (Taxatio pp. 56b, 76a)

PREBENDARIES

Robert de Grainvilla

Occ. as this preb. before and in 1100; royal mand. that he is to be reseised, 1100 × 05 (Regesta II no. 731). Occ. in possession c. 1118 (Lindsey Survey p. 252). Last occ. as this preb. 1126 × 29 (Regesta II no. 1623).

M. Ralph of Caen

First occ. as successor to Robert de Grainvilla in this preb. 1136 × 39 (Regesta III no. 466), and perhaps to be identified with Ralph can. who occ. in L.P. I, of ? c. 1132 (app. 2 no. 38). Still can. 20 Jan. 1159/60 (cart. Kirkstead fo. 109r, cf. fo. 109v). Subdean, from between 21 Sept. 1160 and 19 Apr. 1161; last occ. 1179/80 (list 6). Occ. as this preb.: as can. in 1140s (R.A.L. I no. 132) and early 1150s (ibid. II no. 495, see app. 11); and subdean, Lent 1162 (R.A.L. I no. 120). Presum. transf. to preb. Leighton Ecclesia prob. some time before Feb. 1174 (list 45).

M. William of Southwell (fn. 2)

Still clk. 9 Jan. 1250 (Rot. Grosseteste p. 156). First occ. as can. 26 Feb. 1250 (ibid. p. 118). Occ. as this preb. 1256 (R.A.L. II no. 498 (1)) and 18 Dec. 1267 (Rot. Gravesend p. 26). Also bp.'s official in 1259 and 1260 (ibid. p. 338; Close R. 1259-61 p. 30). Last occ. 28 July 1270 × 29 Sept. 1271 (R.A.L. × no. 2823). Prob. d. by 29 Sept. 1276 (ibid. no. 2786, cf. no. 2788).

Richard de Rothwell (fn. 1)

Still clk. 9 March 1277 (Rot. Gravesend p. 73, date from MS. roll I m. 28). First occ. as can. 2 Sept. 1278 (Rot. Gravesend p. 187). Occ. as this preb. 21 Oct. 1289 (Reg. Sutton I 126). Last occ. in year Sept. 1315 - Sept. 1316 (Edwards, Sec. Caths. p. 333). D. by 8 Sept. 1316 (Reg. II fo. 293r).

Footnotes

2 Notts.; see R.A.L. II 196.
1 There are places called Rothwell in Lincs., Northants, and Yorks., W.; but cf. above p. 44 n. 2.