Prebendaries
Leighton Buzzard

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1977

Supporting documents

Pages

78-79

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Leighton Buzzard', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 3: Lincoln (1977), pp. 78-79. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=33603 Date accessed: 25 July 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Prebendaries

PREBEND

Church of Leighton Buzzard (Beds., royal manor) belonged to bp. T.R.E. and 1086 (D.B. I 209b); conf. to cans. by pope 28 Apr. 1139 (R.A.L. I no. 249), and conf. as preb. by pope 6 Feb. 1146 (ibid. no. 252 p. 198) and 5 June 1163 (ibid. no. 255 p. 207). Vicarage of church and chapels ordained 10 Dec. 1277 (Rot. Gravesend p. 211).

Chapels of Leighton Buzzard: Billington, Eggington, and Stanbridge, first mentioned 10 Dec. 1277 (ibid.).

See also R.A.L. III nos. 645-52; Dij/73/3/1-28, 32-3.

Valuations

1254 £40; 1291 £93 13s. 4d., vicar £4 6s. 8d. (Taxatio p. 35a)

PREBENDARIES

Theobald de Busello (fn. 2)

First occ. as can. c. 1194 (Cart. Eynsham I no. 20, see app. 41) and 1189 × 95 (R.A.L. III no. 689), but perhaps already can. when occ. c. 1189 × c. 1193 (ibid. II no. 338(9), see app. 37; R.A.L. II no. 338(11), see app. 38). Last occ. 9 Sept. 1231 (Reg. Roff. pp. 386-7). Said in 1247 to have preceded John de Sancto Egidio as parson of church of Leighton, and to have held it in the time of kings Richard I and John (Beds. Eyre pp. 86-9, 104). Possibly the origin of 'Buzzard' in name of Leighton (J. Godber, History of Beds. ([Bedford,] 1969) p. 38).

John de Sancto Egidio

Transf. from preb. Banbury after 28 Jan. 1237 (list 18). First occ. as this preb. 10 Dec. 1238 (R.A.L. III no. 647). Archdcn. of Oxford from between 17 June and 13 July 1240; last occ. after 17 June 1249, and had been succeeded before 16 June 1250 (list 11). Occ. as this preb. as archdcn., 1247 (Beds. Eyre p. 104, cf. ibid. pp. 86-9). Perhaps to be identified with John of Banbury, can. (below p. 130).

M. Peter de Audeham

First occ. as can. in year 17 June 1250 - 16 June 1251 (Rot. Grosseteste p. 119). Precentor from between 17 May 1254 and 12 Aug. 1258 (list 3); archdcn. of Bedford, from between c. 8 and 22 Sept. 1260; d. between Apr. 1268 and June 1269 (list 13). Occ. as this preb. c. 1259 × 1269 (R.A.L. III nos. 648, 650).

M. Nicholas de Hegham

First occ. as can. (unident. preb.) 12 July 1266 (R.A.L. I no. 243). (fn. 1) Archdcn. of Bedford by 6 June 1275, perhaps from between 10 Jan. and 6 Oct. 1273 (list 13); archdcn. of Oxford from before 30 Oct. 1278 (list 11); dean by 24 June 1280; prob. d. c. 1 May 1288 (list 2). Occ. as this preb. 10 Dec. 1277 (Rot. Gravesend p. 211); also as archdcn. of Bedford (Dij/73/3/6, 13), archdcn. of Oxford (Dij/73/3/19), and dean (Dij/73/3/12).

M. Thomas of Sutton

Occ., not called can., 10 Oct. 1280 (Reg. Sutton I 7). First occ. as can. (unident. preb.) 27 Oct. 1280 (ibid. p. 8). Archdcn. of Northampton, coll. 9 Jan. 1291 (list 9). Occ. as this preb. n.d. (Reg. I fo. 306r). Transf. to preb. Thame, coll. 11 Sept. 1292 (ibid. fo. 355v; list 64).

M. John Le Fleming

Transf. from preb. Gretton, coll. by bp. 11 Sept. 1292 (Reg. I fo. 355v; list 37). Occ. as this preb. shortly before 7 Aug. 1293 (Reg. I fo. 306v). Still alive 16 July 1299 (R.A.L. IX no. 2484). D. by 29 Apr. 1301 (Reg. II fo. 275v). Commem. 2 March (R.A.L. X no. 2705).

Footnotes

2 Also 'Bosell', 'Busaz'.
1 He occ. as Master N. de Hecham, can., 21 Apr. 1271, in Gravesend roll I m. 18, but in Rot. Gravesend pp. 48, 276, the initial is wrongly given as 'H'.