Precentors

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

M.J. Pearson

Year published

2003

Supporting documents

Pages

50-51

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Precentors', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 9: The Welsh cathedrals (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids) (2003), pp. 50-51. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=33782 Date accessed: 02 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Precentors

PRECENTORY

Dignity established 1224, with endowment of 10m from prebs. and commons of non-resident cans. (St Davids Acta no. 85), Evidently had been increased to 15m by 1259/60, when bp. gr. land at Trefgarn in exchange for the annual payment of 15m which chapter previously paid to prec. (ibid. no. 132; cf. Valor IV 382b for Llandridian and Trefgarn). Preb. of Lampeter-pont-Stephen was attached to precentory in 14th cent. (2 Fasti XI 56), but no evidence that 13th-cent. precs. held this preb.

Valuation 1291 £8 13s. 4d. (Taxatio p. 274a).

PRECENTORS

M. Walter

Occ. as 'our prec.' in ch. of bp. Geoffrey, 7 Dec. 1203 x 1214 (St Davids Acta no. 59), but dignity not endowed until 1224 (ibid. p. 11 n. 70 and no. 85). Also occ. without title 7 Dec. 1203 x 1214 (ibid. nos. 55, 69 (at p. 93)), 24 July 1216 x 27 Jan. 1229 (ibid. no. 88) and 27 Oct. 1219 x 27 Jan. 1229 (ibid. no. 75).

Philip

Occ. as prec. of St Davids 9 Feb. 1231 x March 1247 (St Davids Acta no. 106). Cf. M. Philip of St Davids who occ. as parson of Greens Norton (Northants) June 1238 x June 1239 (Rotuli Roberti Grosseteste, ed. F. N. Davis (CYS x, 1914) p. 183).

Richard

First occ. as prec. of St Davids at synod 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122). Also occ. 4 Aug. 1255 (CPR 1247-58 p. 421, called Master) and 11 Feb. 1256 x 1260 (St Davids Acta no. 151). Occ. unnamed 1 March 1259 (ibid. no. 129). Richard appd. one of three auditors of chapter accounts at synod 12 Nov. 1259 (ibid. no. 131, at p. 150). Last occ. 1259/60 (ibid. no. 132).

M. John de Sweynese (fn. 102)

Occ. as prec. of St Davids 18 Nov. 1287 (St Davids statutes, BL Harley MS 6280 fo. 54r).

Thomas Barry

Prob. the unnamed prec. of St Davids who occ. 18 Sept. 1291 (Cal. Var. Chancery Rolls p. 333) and 1291 (Taxatio p. 274a). Presided over disputed episcopal el. 1293 (CPL I 564). Last occ. 14 June 1300 (Reg. of Thomas Corbridge Abp. of York 1300- 1304, [ed. W. Brown and A. H. Thompson] I (Surtees Soc. cxxxviii, 1925) 202). His successor occ. 17 March and 21 May 1328 (2 Fasti XI 56).

Footnotes

102 Prob. Swansea (for spelling, cf. Valor IV 413a).


<--Previous:
ST DAVIDS:
Bishops
Next:-->
Chancellors