Canons whose prebends cannot be identified
(ii) who held unidentified prebend(s) in addition to known ones

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1968

Supporting documents

Pages

89-91

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Canons whose prebends cannot be identified: (ii) who held unidentified prebend(s) in addition to known ones', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 1: St. Paul's, London (1968), pp. 89-91. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=33841 Date accessed: 30 July 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

II. CANONS WHO OCCUR IN THE PERIOD c . 1100-1300 WHO EVIDENTLY HELD AN UNIDENTIFIED PREBEND AS WELL AS AT LEAST ONE KNOWN PREBEND

M. Alexander de Swereford

Prob. transf. from preb. of Consumpta to unident. preb. before May 1245, to d. in Oct. 1246 (cf. above pp. 43-4).

M. Gervase of Howbridge (fn. 2)

Apparently can. by 1212 (see Richardson, Guala pp. 252-3), but cannot have succeeded to preb. of Hoxton until c. 1214, so presum. held unident. preb. from 1212 to c. 1214 (cf. above, p. 56).

M. Henry de Cornhill

For the possibility that either he or Richard Talbot held unident. preb. before or after preb. of Finsbury, c. 1253-4, see above p. 50.

Henry de Saracenis

Prob. transf. from preb. of Brownswood to unident. preb. by 12 June 1315 (cf. above p. 31).

Hugh de Mareni

First occ. as can. 1150/1 (B.M., Harley MS. 6956 fo. 84v, from missing Liber F fo. 35). Archdcn. of London from before c. 1154, to March 1157 or later. Presum. transf. from unident. preb. to preb. of Totenhall on becoming dean between March 1157 and May 1162 (cf. above pp. 5, 9, 79, and below p. 93).

John Renger

For the possibility that either he or Thomas Eswy held unident. preb. before or after preb. of Consumpta, c. 1262, see above p. 44.

M. Nicholas son of Clement

First occ. as can. [Apr. 1138 × 1150] (WD 4 fos. 20/24r-21/25v, pd. in Rep. p. 62a), (fn. 1) together with his predecessor in preb. of Chamberlainwood, so presum. held unident. preb. at this time (cf. above p. 39).

M. Ralph de Diceto (fn. 2)

Possibly to be identified with M. Ralph, can., who occ. [1138 × Apr. 1142] (A/71/ 1801, name omitted from cal. in Rep. p. 50b; WD 4 fo. 54/58v, name omitted from cal. in Rep. p. 68a) (cf. below p. 94). (fn. 3) Archdcn. of Middlesex from before c. June 1153, to after Jan. 1180. Presum. trans. from unident. preb. to preb. of Totenhall on becoming dean between Jan. 1180 and Jan. 1181 (cf. above pp. 5-6, 15-16, 79).

M. Richard Talbot

For the possibility that either he or Henry de Cornhill held unident. preb. before or after preb. of Finsbury, c. 1253-4, see above p. 50.

[?M.] Robert Banastre

Presum. held unident. preb. before transf. to preb. of Islington, after 1175, because already archdcn. of Essex before 1168 (see above pp. 13, 57-8).

M. Thomas Eswy

For the possibility that either he or John Renger held unident. preb. before or after preb. of Consumpta, c. 1262, see above p. 44.

William de Belmeis I (of Beaumais) (fn. 4)

For the possibility that he held unident. preb. before preb. of Reculversland, i.e. before 1138, see above p. 73.

William La Feite

Possibly held unident. preb., which was granted to Peter of Winchester 20 Oct. 1262 (C.P.R. 1266-72 p. 736), for this was presum. neither Consumpta nor Harleston (cf. above pp. 44, 52, and below p. 94).

M. William de Montfort

Possibly transf. from preb. of Islington to unident. preb. before d. in Sept. 1294 (cf. above p. 59).

M. William de Rising (fn. 1)

Presum. held an unident. preb. as precentor [June 1225 × May 1226], before d. or res. of his predecessor in preb. of Rugmere, after 1231 (cf. above p. 75).

M. William de Sancte Marie Ecclesia III

Said to have transf. to preb. of Caddington Minor from another preb., after Dec. 1238 (cf. above p. 35). Prob. to be identified with William de Sancte Marie Ecclesia who occ. as can. 26 Apr. 1231 (Reg. Greg. IX no. 630), [Nov. 1229 × Jan. 1232] (A/70/1773), (fn. 2) and 2 Apr. 1234 (Gibbs no. 182).

Footnotes

2 Cf. above p. 6 n. 5.
1 Temp. Ralph of Langford, dean (above p. 5), and Nicholas Crocemannus, can. (preb. of Oxgate, p. 67).
2 Cf. above p. 5 n. 11.
3 Temp. Richard de Belmeis II, archdcn. of Middlesex (above p. 15), and Geoffrey, archdcn. of Colchester (p. 18).
4 Cf. above p. 1 n. 3, and p. 9.
1 Cf. above p. 11 n. 3.
2 Temp. Geoffrey de Lucy, dean (above p. 6), but before Alexander de Swereford became treas. (p. 22).