Prebendaries
Bedminster and Redclyffe

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1991

Supporting documents

Pages

45-47

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Bedminster and Redclyffe', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 4: Salisbury (1991), pp. 45-47. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34234 Date accessed: 24 July 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Prebendaries

PREBEND

Preb., consisting of Bedminster, with chapels of [St Mary] Redcliffe, [Abbots] Leigh (all Somt.) and Alveston (Glos.), conf. by Henry II by 19 Oct. 1157 (Saltman, Theobald no. 241; RSO I 203). Prob. to be identified with churches at Bristol, previously held by Guy of Bristol, conf. by Henry I 1107 x 35 (RSO I 202, cal. Regesta II no. 1972).

Preb. prob. added to Psalter list after c. 1150. Preb. mentioned in agreements with Bath priory, concerning chapel of Alveston, 1151 x c. 1164 (RSO I 244-5), and with St Augustine's, Bristol, concerning estates in Bristol, c. 1175 (ibid. p. 269), and [Abbots] Leigh, May x Nov. 1193 (ibid. p. 264); further dispute with St Augustine's, 1227 (Pat. R. 1225-32 p. 157). See also Sar. Chs. pp. 172-3, 286-8.

Preb. named as Bedminster in all 12th-cent. documents, but called 'Radeclive' 1220s (C. 462, pd. Sar. Chs. p. 208), 'Ratecliv' Oct. 1226 x Feb. 1227 (RSO II 73), 'Radeclive' 1284 (app. 2, and cf. C. 511). But not two prebs., as thought by Jones, Fasti p. 360.

Dcn.-preb.; decani side; term of residence c. 1270: 'Bedmunstre Radecleve' July-Sept.

Valuations

1220s 40m.; 1226 40m.; c. 1284 40m.; 1291 £52

PREBENDARIES

M. Joseph

First preb., held the churches before 19 Oct. 1157 (Saltman, Theobald no. 241). Occ. as can. on one other occasion, 1151 x c. 1164 (RSO I 245, for date see Henry precentor, list 3).

Walter de Dunstanville

Occ. this preb. May x Nov. 1193 (RSO I 264). Not otherwise known. Unlikely to be identified with preb. of London in mid-12th cent. (1 Fasti I 83).

Gilbert de Lacy

First occ. as can. 7 Jan. 1213/14 (Nova Const.) and before Jan. 1215 (Sar. Chs. p. 75). Made presentation of a gift by Richard or Roger de Clifford, 1219 (RSO II 10, 137 (cf. Ceremonies p. 178)). Occ. this preb. Oct. 1226 x Feb. 1227 (app. 1) and as parson of Bedminster, n.d. (RSO MS p. 72, 'G. de Lacy', pd. as 'E. de Lacy' in RSO I 270). Occ. as can. several times. Prob. also treas. of Lincoln, occ. 1215-1226 (1 Fasti III 19). Fined for non-residence Feb. 1227 (RSO II 76). Last occ., still preb., 6 June 1227 (Pat. R. 1225-32 p. 157). D. by 20 Dec. 1227 (RSO II 82-3).

Robert de Lexington (fn. 1)

Royal justice 1218-44 (Turner, Judiciary pp. 194, 218-19, 257, 301). Coll. by bp. to preb. previously held by Gilbert de Lacy, 28 Dec. 1227 (RSO II 81, 94-6), but preb. claimed by M. John Romeyn, subdean of York, on strength of papal prov. of next vacant preb. 8 Aug. 1227 (ibid. pp. 82-3). Robert's coll. declared void by Romeyn 21 Apr. 1228 (RSO II 83), but Robert occ. as can. 9 Sept. 1228 (RSO II 108, initial wrongly extended as 'Richard', cf. RSO MS reads 'R.'), and on several subsequent occasions. Romeyn claimed preb. [Ruscombe] before 22 Aug. 1228 (list 51). Robert disp. for plurality 26 Feb. 1238 (Reg. Greg. IX no. 4099, cal. CPL I 168). Transf. to preb. Charminster, occ. before 1242 (list 26).

M. Henry Tessun (fn. 2)

Can. from before 1220, preb. Durnford in 1226 (list 29). Occ. as preb. Bedminster and Redclyffe 6 Oct. 1243 (Sar. Chs. pp. 286-8). Founded chantry at St Mary Redcliffe (HMC Wells I 1-2). Also successively archdcn. of Bath by 1243; precentor of Wells by 1248. Still alive 10 Aug. 1251 (ibid. p. 138). D. by 10 Jan. 1255 (ibid. pp. 1-2). Commem. 13 Aug. (ibid. p. 1). Brother of M. Nicholas Tessun, preb. Blewbury (list 22).

Martin de Littlebury

Can. by 1250, preb. Stratton by 1255 (list 56). Pres. to this preb. by bp.; mandate to induct issued by bp.-el. of Bath and Wells 19 Oct. 1264 (Reg. Walter Giffard, Bishop of Bath and Wells, ed. T. S. Holmes (Somt. Rec. Soc. xiii, 1899) p. 10). Occ. as can. on two other occasions: 22 Apr. 1265 and before c. 1270 (Niger fo. 59r-v, and IV/C.3/Langdon/6). Royal justice, 1261-72 (Foss, Judges III 120-1).

M. William Burnel (fn. 3)

Occ. this preb. May-June 1284 (app. 2). Occ. as can. 10 May 1288 (app. 3). Also can. of Exeter, Lichfield, St Davids and preb. of York (York Minster Fasti II 3); provost of Wells by 1289; dean of Wells 1292-c. 1295; archdcn. of Taunton 1294-8 (Bath and Wells dioc.). Nephew of Robert Burnel, bp. of Bath and Wells (1275-92). Transf. to preb. Horton, coll. 5 May 1298 (list 37).

M. Peter de Gorumville

Preb. Grantham Australis from 1296 (list 32). Transf. to this preb., coll. 9 June 1298 (Reg. Gandavo II 576). Last occ. 11 Apr. 1308 (ibid. p. 699). D. as preb. by 28 Sept. 1310 (ibid. p. 748). Commem. 24 Sept. (Sar. Stats. p. 12). Prob. related to Stephen de Gurunvile, precentor (1270-2) (list 3).

Footnotes

1 Laxton, Notts.; for his origins and career, see Rufford Chs. I pp. xcii-xcv, Turner, Judiciary p. 209.
2 For his career, see Biog. Ox. III 1856.
3 For his career, see Biog. Ox. I 316-17, and cf. Hist. Univ. Oxf. I 229 and n., 276, 278, 293, 505.