Prebendaries
Ferring

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1996

Supporting documents

Pages

29-30

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Ferring', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 5: Chichester (1996), pp. 29-30. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34308 Date accessed: 17 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 15 PREBENDARIES OF FERRING

PREBEND

Ferring (W. Suss.) bp.'s manor 1086 (DB I 16d-17a; for the earlier history, see AS Chs. of Selsey nos. 9, 13 and notes). Preb. created by bp. Hilary 1147 × 69, consisting of church of Ferring and chapels of Kingston and (East) Preston, with tithes and land in Ferring (Acta no. 25). Augmented by bp. Hilary with lands in Arlington, Withyham and Cooden (all E. Suss.) (ibid. nos. 26-7). Agreement with abbey of Mortain over tithes in Withyham, conf. by bp. Seffrid II 16 Nov. 1180 x c. 17 March 1204 (Chart. Chichester no. 266; Acta no. 103). Dispute with Tewkesbury abbey over advowson of Kingston 1220-1 (Curia Regis Rolls VIII 253, IX 233, 337, X 35. Agreement with Tewkesbury abbey over tithes in Kingston 2 Aug. 1252 (Chart. Chichester no. 236, cf. no. 240). See also Inq. Non. p. 357a.

Tenements and rents in Arlington (E. Suss.) mentioned 1535 (Valuation 1535 p. 164).

Dcn.-preb.

Valuation 1291 £30 (Taxatio p. 137b).

PREBENDARIES

Roger the chaplain

Chapl. of bp. Hilary (1147-69), prob. not yet canon when occ. 1154 × 4 June 1163 (Acta no. 31). First occ. as canon and this preb., receiving augmentation of preb., 3 Aug. 1147 × c. 13 July 1169, prob. after 1154 (ibid. no. 26). Also occ. as this preb. 6 Oct. 1174 × Dec. 1178 (ibid. no. 62; cf. no. 61) and 16 Nov. 1180 × c. 17 March 1204 (ibid. nos. 91, 103; Chart. Chichester no. 340). Presum. not to be identified with Roger the chapl. of Henry II, who occ. Dec. 1184 × Dec. 1185 and 16 Nov. 1180 × 1190 (preb. unident., list 42). Not clear which of the two is Roger the chapl. who occ. as canon 1187 × 92 and 1197/8 (Acta nos. 77, 101; cf. ibid. no. 130, of c. 1187 × c. 1197), and whose anniversary is mentioned c. 1290 (Chart. Chichester no. 688).

[M. Walter de Prestcote (fn. 78)

First occ. as rector of Tackley (Oxon.), soon after 1215 (Rotuli Hugonis de Welles, ed. W. P. W. Phillimore et al. (CYS i, iii, iv, 1912-14) II 4, 5). Master at Oxford, occ. June 1228 (ibid. p. 145). Royal vice-chanc. 1237. Does not occ. as canon, but after his death or resignation his preb. in Chichester, prob. this preb., collated by king to John Maunsel 6 Apr. 1244 (CPR 1232-47 p. 422; see below).]

John Maunsel

Royal collation to succeed M. Walter de Prestcote in a preb., sede vacante, 6 Apr. 1244 (CPR 1232-47 p. 422). Occ. as this preb. 2 Aug. 1252 (Chart. Chichester no. 236). Also occ. in connection with Chichester Jan. 1256 × June 1263 (ibid. no. 457). Beneficiary and executor of St Richard's will (died 3 Apr. 1253) (St Richard pp. 68, 69). Royal clerk, keeper of seal 1238-42, 1246-7, 1248- 9; provost of Beverley, chanc. of St Paul's, London; treas. of York.; preb. of Lincoln and Wells (Tout, Chapters VI 4, 5; 1 Fasti I 26, III 102; York Minster Fasti I 25, II 26-7). Left England 29 June 1263 (Flores Historiarum, ed. H. R. Luard (3 vols., RS xcv, 1890) II 481); died c. 20 Jan. 1265 (Chronicles of the Reigns of Edward I and Edward II, ed. W. Stubbs (2 vols., RS lxxvi, 1882-3) I 66).

Next identified preb. is M. Richard de Havering, who occ. as canon 1306, this preb. 1330; died by 29 June 1341 (2 Fasti VII 20; also Biog. Ox. III 2181-2).

Footnotes

78 For his career, see Biog. Ox. III 1517.