Prebendaries
Thorney

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1996

Supporting documents

Pages

41-42

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Thorney', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 5: Chichester (1996), pp. 41-42. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34327 Date accessed: 30 August 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Prebendaries

PREBEND

Church of East Thorney, in East Wittering (W. Suss.); entered under bp. Osbern, Bosham church, 1086 (DB I 17b; cf. AS Chs. of Selsey no. 18 note). First reference to preb. is 5 June 1290 (Chart. Chichester no. 1074 = Cal. Charter Rolls II 349). Agreement between preb. Bracklesham (list 12) and this preb. over watercourse, 6 Apr. 1298 (Chart. Chichester no. 1075). Royal grant of free warren in Thorney and Martinsgrave 5 June 1290 (Cal. Charter Rolls II 349). Also rents in Bracklesham (Inq. Non. p. 356b). See also Inq. Non. p. 366a; VCH Suss. IV 208 (in Selsey), 215-17.

Dcn.-preb.

Valuation 1291 £10 (Taxatio p. 137b).

PREBENDARIES

M. Roger de la Grava (fn. 93)

Prob. not yet canon when occ. before 8 May 1281 (Reg. Pecham I 116). First occ. as canon 8 March 1283 (D. Harrison, 'The Surrey portion of the Lewes chartulary', Surrey Archaeol. Collections xliii (1935) 84-112, at pp. 109-10 no. 76) and 29 May 1283 (Reg. Epistolarum Johannis Peckham, ed. C. T. Martin (3 vols., RS lxxvii, 1882-5) II 563-4). Also rector of Epsom (Surrey), occ. 25 Apr. 1285 (Reg. Pontissara I 18). Occ. as canon several times. Occ. as this preb. 5 June 1290 (Chart. Chichester no. 1074 = Cal. Charter Rolls II 349). Last occ. 24 Dec. 1292 (Chart. Chichester no. 904). Certainly died before 26 May 1337, when his successor in this preb. had permission to augment his chantry in St Faith's chapel (ibid. no. 913); presum. died before first occ. of his successor, 6 Apr. 1298.

M. Henry de Garland

Subdcn., admitted to church of West Dean, sede vacante, 29 Jan. 1287/8 (Reg. Pecham I 69). First occ. as canon and this preb. 6 Apr. 1298 (Chart. Chichester no. 1075). Dean by Jan. 1318 (2 Fasti VII 4), when presum. transf. to preb. Westgate.

Footnotes

93 ? Martinsgrave, Suss.; cf. Suss. Fines II no. 973, Chart. Chichester no. 1074.