Prebendaries
Buckland Dinham

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

2001

Supporting documents

Pages

39-41

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Buckland Dinham', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 7: Bath and Wells (2001), pp. 39-41. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34356 Date accessed: 22 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 15 PREBENDARIES OF BUCKLAND DINHAM

PREBEND

Buckland [Dinham] (Som.): held by Dunna, kg.'s thegn, TRE and in 1086 (DB I 99a).

Church of Buckland Dinham gr. as preb. by Oliver de Dinan (fn. 137) c. 1174 × c. 1185 (Cal. I 69), (fn. 138) prob. before papal conf. of 15 June 1176 (PUE II no. 159). Conf. by bp. Reginald May/June 1176 × late 1189 (EEA X no. 153), and c. 1189 × 27 Nov. 1191 (ibid. no. 163), and by kg. 26 Nov. 1189 (Cal. I 308). Papal conf. 5 June 1190 (PUE II no. 256).

Valuations 1291 £10 (Taxatio p. 199b); 1299 £10 (Cal. I 255).

PREBENDARIES

Alexander de Bamfeld

First occ. as can. prob. 27 Nov. 1245 (Cal. I 123), otherwise 22 Aug. 1246 (ibid. p. 126). Occ. several times. Also bp.'s clerk, faculty to hold two benefices 25 Apr. 1249 (CPL I 254 = Reg. Innoc. IV no. 4465). Last occ. 23 May 1249 (below, app. 3 no. 35 D). D. as this preb. before 5 Oct. 1252, when preb. was leased at farm (Cal. I 130). His chantry at altar of St Mary Magdalene (ibid. II 107, 113, 263; cf. ibid. p. 628 (no. 373) = I 153; Dean Cosyn pp. 17-18). Perhaps to be identified with Alexander can. of Wells whose unnamed brother was at papal Curia Jan. 1246 (Cal. I 130). Possibly related to Richard de Bamfeld, prebs. Dinder and Wedmore V (lists 36, 61).

M. John de Holteby

Preb. Holcombe, coll. 1 Feb. 1266 (list 42). Bp.'s coll. to this preb. 20 Oct. 1266, but res. (Reg. Giffard (Bath) p. 7). Presum. to be identified with John de Holteby of la Hurst, can. of Salisbury by 30 May 1253; first warden of De Vaux college, Salisbury, appd. by 12 Nov. 1262; prob. d. c. 25 Aug. 1269 (1 Fasti IV 124).

M. William de Luda (of Louth) (fn. 139)

Held this preb. before M. Henry of Newark (Cal. I 161). Also preb. of Beverley, coll. 1 Aug. 1279 (Beverley Fasti pp. 101-2); preb. of Lincoln, gr. 30 Dec. 1279 (1 Fasti III 92); dean of St Martin le Grand, London, by 30 Jan. 1283, and preb. of London (ibid. I 65); archdcn. of Durham by 22 Aug. 1284 (ibid. II 39); preb. of York, coll. 3 June 1287 (ibid. VI 53). Other benefices (see Reg. Romeyn I 364 n.). Cofferer of wardrobe 18 Oct. 1274 - 19 Nov. 1280; keeper 20 Nov. 1280 - 20 Nov. 1290 (Tout, Chapters VI 26, 30). Bp. of Ely, el. 12 May 1290, temps. 30 May, cons. 1 Oct., d. 25 or 27 March 1298 (1 Fasti II 47).

M. Henry of Newark (fn. 140)

Occ. as can. 30 Jan. - 2 Feb. 1293 (Cal. I 529), and as successor of M. William de Luda in this preb. 1295 (ibid. p. 161). Also preb. of London by 28 Sept. 1294 (1 Fasti I 31); can. of Hereford by 22 Feb. 1273 (ibid. VIII Hereford (forthcoming)); archdcn. of Richmond, gr. 28 Apr. 1279 (ibid. VI 51); dean of York, commended 27 Feb. 1290 (ibid. p. 12). Abp. of York, el. 7 May 1296, temps. 21 June 1297, cons. 15 June 1298, d. 15 Aug. 1299 (ibid. p. 7). (fn. 141)

Next identified preb. is Walter de Clipston, who d. as preb. before 31 Dec. 1310 (2 Fasti VIII 20).

Footnotes

137 The family of Dinan (Dinant, Dynant) possibly descended from Dunna, the DB holder of Buckland; cf. Keynes, 'Giso' p. 243. Geoffrey de Dynant had a royal gr. of market and fair in his manor of Buckland 28 Dec. 1239, Cal. Ch. Rolls I 248. Cf. also Thomas de Dinan, subdean, list 7, and Richard de Dynam, unident. preb., list 67.
138 Temp. Richard archdcn. [of Taunton], list 12.
139 Presum. Louth, Lincs.; see B. O. E. Ekwall, Studies on the Population of Medieval London (Stockholm, 1956) p. 183. For his career, see Biog. Ox. III 2191.
140 Notts.; for his land in Newark, see CPR 1281-92 p. 415, ibid. 1292-1301 p. 43. For his career, see Biog. Ox. III 2200; also DNB.
141 For his archiepiscopal reg., see The Registers of John le Romeyn, Lord Archbishop of York, 1286- 1296, pt ii, and of Henry of Newark, Lord Archbishop of York, 1296-1299, [ed. W. Brown] (Surtees Society cxxviii, 1917).