Prebendaries
Shalford

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

2001

Supporting documents

Pages

68-69

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Shalford', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 7: Bath and Wells (2001), pp. 68-69. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34394 Date accessed: 24 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 52 PREBENDARIES OF SHALFORD

PREBEND

Advowson of church of Shalford (Essex) gr. to bp. Reginald as preb. by Hamo son of Geoffrey (fn. 192) (saving the right of Richard the parson during his life) (Cal. I 56); conf. by his son Robert c. 1174 × 1184 (ibid.). (fn. 193) Conf. by bps. of London: Gilbert Foliot 1175 × Jan. 1181, prob. after 2 Dec. 1178 (GFL no. 461, cal. EEA XV no. 234), Richard Fitz Neal 31 Dec. 1189 × c. 1196 (Cal. I 56-7), and William of Sainte-Mère-Eglise (Cal. I 491). Conf. by bp. Reginald May/June 1176 × late 1189 (EEA X no. 153). Conf. by kg. 26 Nov. 1189 (Cal. I 309). Papal conf. 5 June 1190 (PUE II no. 256).

Assize of darrein presentment 15 Sept. 1265 (Cal. I 496).

Valuations 1254 church of Shalford (not called preb.) 25m (The Valuation of Norwich, ed. W. E. Lunt (Oxford, 1926) p. 353); 1291 church of Schaldeford £14 13s 4d, portion of abbot of St Osyth 10s, no ref. to preb. (Taxatio p. 18b), among lesser benefices £2 (ibid. p. 20a); 1299 20m (Scaudeford) (Cal. I 256).

PREBENDARIES

Jury in 1265 said they had seen three parsons pres. by bp. of Bath to Shalford church as preb. of Wells before John Maunsel (Cal. I 496).

Robert de Eycio

D. or res. as preb. of Wells before 8 May 1243, when his preb. gr. to M. John Maunsel (CPR 1266-72 p. 721), therefore this preb.

M. John Maunsel the younger (fn. 194)

Kg.'s clerk, royal mandate that he is to be gr. a preb. [5 Jan.] 1243 (CPR 1232-47 p. 354), mandate to be gr. next vacant preb. 31 Jan. 1243 (ibid. p. 360). Royal gr. of preb. in succession to Robert de Eycio, s.v., 8 May 1243 (CPR 1266-72 p. 721), this preb. (Cal. I 496). First occ. as can. c. 8 June 1243 (ibid. p. 97), and as this preb. 5 Oct. 1245 (ibid. p. 128). Also preb. of York, gr. 12 Sept. 1258, suspended by abp., excomm. and ordered to surrender preb. (1 Fasti VI 71-2); as can. of Wells absolved and gr. lic. to hold his original benefices 13 Jan. 1262 (CPL I 378-9 = Reg. Urbain IV no. 129). Preb. of Salisbury, gr. 10 Jan. 1263 (1 Fasti IV 108). D. as this preb. before 15 Sept. 1265 (Cal. I 496; cf. CCR 1264-8 pp. 129, 189, CPR 1258-66 p. 506). Kinsman of John Maunsel the elder, keeper of kg.'s great seal (CPR 1258-66 pp. 55, 251), who was preb. and chanc. of London (1 Fasti I 26, 35, 56, 80), and treas. of York (ibid. VI 25, 109, 113).

Next identified preb. is Hervey de Staunton, who had mandate to instal dated 1 Jan. 1313 (Reg. Drokensford p. 151; cf. ibid. pp. 72, 73; 2 Fasti VIII 62).

Footnotes

192 Called Hamo of Blackford 26 Nov. 1189, Cal. I 309.
193 Temp. Richard archdcn. of Bath [i.e. Taunton], list 12, and Jocelin de Bohun, bp. of Salisbury, 1 Fasti IV 3.
194 For his career, see Biog. Ox. II 1217-18.