Prebendaries
Church Withington

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

J.S. Barrow

Year published

2002

Supporting documents

Pages

32-33

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Church Withington', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 8: Hereford (2002), pp. 32-33. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34431 Date accessed: 28 July 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 10 PREBENDARIES OF CHURCH WITHINGTON

PREBEND

The manor of Withington belonged to the church of Hereford from before 1066, and by 1086 4 hides of the manor were held by 3 clks. (DB I 181d). The 3 Withington prebs. (Church Withington, Ewithington and Withington Parva) presumably represent these holdings. In c. 1291 the preb., endowed with land, rents and labour service at Church Withington, was assessed at £7 1s 4d in pope Nicholas's taxation (Taxatio p. 169b: Churiswythynton) and in 1294 at 15m in a list entered into bp. Swinfield's register (Reg. Swinfield p. 305: Chirche Wythyntone). Valor III 10 assessed the preb. at £15.

PREBENDARIES

? Peter of Aigueblanche

Received gr. of the revenues of the preb. of Withington (? Church Withington, but could be Ewithington or Withington Parva) from Henry III in the episcopal vacancy [11 July] 1240 (Close Rolls 1237-42 p. 206). Briefly archdcn. of Shropshire (list 7); then bp. of Hereford, el. 24 Aug. 1240 (list 1).

M. William of Conflans

Archdcn. of Hereford by 4 Nov. 1258 (list 6). Can. of Lyon from 1276 (Helvetia Sacra, I/3, Archidiocèses et diocèses III: Le diocèse de Genève; L'archidiocèse de Vienne en Dauphiné, ed. L. Binz, J. Emery and C. Santschi (Bern, 1980) p. 86). El. bp. of Geneva in 1287, by 16 Feb.; cons. by 25 Nov. 1287 (ibid.; Le diocèse de Genève-Annecy, ed. H. Baud (Histoire des diocèses de France xix, 1985) p. 53). Had relinquished his preb. of Great Withington by 6 May 1287 (Reg. Swinfield p. 138). D. 12 Aug. 1294 (Helvetia Sacra, loc. cit).

M. Bonetus of St Quentin

Collector of papal tenth, 1267 and later (CPR 1266-72 pp. 84, 103, 321 etc.); dean of Bridgnorth, appd. 27 Sept. 1268 (CPR 1266-72 p. 261; W. G. ClarkMaxwell and A. H. Thompson, 'The college of St Mary Magdalene' pp. 50, 66- 7), an office which he retained until his d.; royal clk. (Reg. Swinfield p. 153). Instituted in the church of Scrivelsy, Lines., 7 July 1270 (Rot. Gravesend p. 43); presented by the Crown to the church of Aldington with the chapel of Smeeth in the dioc. of Canterbury 1278/9 (CPR 1272-81 p. 297); can. of Wells, preb. of Holcombe Burnell, from 25 Oct. 1276 (1 Fasti VII 57). An attempt by Edward I to gr. the preb. of Rampton in Southwell minster to Bonetus 28 Feb. 1286 (CPR 1281-92 p. 225) appears to have been unsuccessful (W. G. Clark-Maxwell and A. H. Thompson, 'The college of St Mary Magdalene' p. 67). Order by bp. Swinfield 6 May 1287 to install Bonetus as a can. (preb. unspecified) (Reg. Swinfield p. 138), followed by mand. 26 May 1287 (following an order 18 May 1287 to bp. Swinfield from the commissary of the papal delegates charged with execution of the papal prov.) to induct him into preb. of Great Withington vacated by M. William of Conflans (Reg. Swinfield p. 141). D. by 20 Dec. 1290 when Edward I appd. his successor as dean of Bridgnorth (CPR 1281-92 p. 410); his preb. of Great Withington was gr. to Peter of Savoy 23 Dec. 1290 (Reg. Swinfield p. 528).

Peter of Savoy (fn. 50)

In 1287 (16 Aug. and 15 Sept.) Edward I complained to bp. Swinfield that the latter had not yet coll. Peter of Savoy to a preb. and the bp. defended himself (Reg. Swinfield pp. 152-3). Coll. to preb. of Great Withington by bp. Swinfield 23 Dec. 1290 (Reg. Swinfield p. 528). Occ. as preb. of Churiswythyton c. 1291 (Taxatio p. 169). On 6 March 1292 Peter was prov. to a preb. at Lincoln, although he was under age and already treas. of Llandaff and a can. at York, Salisbury and Hereford (CPL I 557; 1 Fasti IV 76, VI 92); received an indult 29 Aug. 1295 to hold various offices including a Hereford preb. (CPL I 560). Dean of St Martin le Grand by 1294 and until 1308 (VCH London p. 564). Dean of Salisbury from 1297 to Aug. 1308; dean of Bridgnorth from 28 May 1301 (W. G. Clark-Maxwell and A. Hamilton Thompson, The college of St Mary Magdalene' p. 50); abp. of Lyon by papal prov., cons. by 7 Aug. 1308; d. by Nov. 1332 (1 Fasti IV 12). He presumably res. his Hereford preb. on becoming abp., but if so the immediate successor is unknown; the preb. was gr. by Edward II to M. Thomas de Charlton 7 Apr. 1317 (CPR 1313-17 p. 636; 2 Fasti II 17).

Footnotes

50 Kinsman of Edward I (1 Fasti IV 2n).