Prebendaries
Ewithington

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

J.S. Barrow

Year published

2002

Supporting documents

Pages

37-38

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Ewithington', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 8: Hereford (2002), pp. 37-38. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34436 Date accessed: 23 August 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 15 PREBENDARIES OF EWITHINGTON

PREBEND

The manor of Withington belonged to the church of Hereford from before 1066 and by 1086 4 hides of the manor were held by 3 clks. (DB I 181d). The 3 Withington prebs. (Church Withington, Ewithington and Withington Parva) presumably represent these holdings. In c. 1291 the preb., endowed with 4 bovates and a watermill at Ewithington, was assessed at £10 in pope Nicholas's taxation (Taxatio p. 169b: Eywytington) and in 1294 at 12m in the list entered into the register of bp. Swinfield (Reg. Swinfield p. 305: Wythinton aquosa). Valor III 10 assessed the preb. at £11 6s 8d (Gwythington).

PREBENDARIES

Hervey of Boreham

Occ. without title 1262 (Ann. Dunstable p. 218); chanc. of earl Gilbert de Clare 29 Jan. 1268 (BL Cotton Nero E vi fo. 123v); presented to Offord (Northants.) May 1269 (Rot. Gravesend p. 113); occ. without title in a ch. of John de Burgh, son and heir of Hubert de Burgh, for Bermondsey priory 1270 (BL Harley 4757 fo. 13v); occ. without title 6 July 1271 (Westminster Domesday fo. 285v). Can. of Hereford (preb. unspecified at this point) by 8 Feb. 1271 (ibid. fo. 359v). Archdcn. of Shropshire by 1271 and prec. by 25 March 1272 (lists 3, 7). By 13 Aug. 1275 Cantilupe was proceeding against him for pluralism (Reg. Cantilupe p. 88). Can. of St Paul's from c. 24 June 1272 to 1274, when became dean of St Paul's (el. between 3 Jan. and 10 Oct.); last occ. as dean 17 June 1276; d. as dean 7 Oct. 1276 (1 Fasti I 8, 93); the reference to him in Reg. Cantilupe p. III, suggesting he was still alive 19 Nov. 1276, prob. means that Cantilupe was ignorant of his d. (1 Fasti I 8). His preb. can be identified as Ewithington because it was the one given 4 Jan. 1277 to M. William of St John (see next entry).

M. William of St John (fn. 56)

Coll. to the preb. which had been held by Hervey of Boreham 4 Jan. 1277 (Reg. Cantilupe p. 121). Occ. as residentiary can. 9 Oct. 1285 (Reg. Swinfield p. 95). Occ. holding this preb. c. 1291 (Taxatio p. 169: Eywytington). Received disp. to hold churches of Sherborne in the dioc. of Winchester and Radwell (Herts.) in the dioc. of London, as well as a canonry and preb. of Hereford 14 Feb. 1292 (CPL I 550). Occ. as resident can., preb. not specified, 29 Sept. 1295 (Capes, Charters p. 168); occ. holding preb. of Wythinton 2 March 1297 and 8 Apr. 1297 (Cal. Chanc. Rolls, 1277-1326 p. 25; CPR 1292-1301 p. 279). Res. by 24 Aug. 1316 when his successor was coll. to his preb. of Ewithington (Reg. Swinfield p. 544), but had already renounced his canonical house by 29 March 1314 (ibid. p. 547). Preb. of Salisbury by 1297; still alive 1323 (1 Fasti IV 92, 109).

Footnotes

56 Perhaps was chaplain of the parochial altar of St John in Hereford cath.