Archdeacons
Coventry

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn

Year published

1992

Supporting documents

Page

114

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Coventry', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 7: Ely, Norwich, Westminster and Worcester dioceses (1992), pp. 114. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35283 Date accessed: 23 August 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ARCHDEACONS OF COVENTRY

William Spooner M.A. 1827-1851.

Coll. Oct. 1827 (Gent. Mag. 1827, new ser. xx (2) 364). Archdcnry separated from dioc. of Lichfield by Order in Council of 22 Dec. 1836 and annexed to dioc. of Worcester (Lond. Gaz. nos. 19460-1, 19465). Spooner res. by 31 March 1851 (BA.2648/14 (ii) f. 5).

John Sandford D.D. 1851-1873.

Coll. 31 March 1851 (BA.2648/14 (ii) f. 5). D. 22 March 1873 (The Times, 25 March; BA.2648/15 (ii) f. 128v).