Archdeacons
Buckingham

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn

Year published

1996

Supporting documents

Page

86

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Buckingham', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 8: Bristol, Gloucester, Oxford and Peterborough dioceses (1996), pp. 86. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35325 Date accessed: 03 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ARCHDEACONS OF BUCKINGHAM

Archdeaconry transferred from Lincoln to Oxford diocese by Order in Council 19 July 1837, in accordance with Stat. 6 & 7 Will. IV c. 77 (Lond. Gaz. no. 19533).

Justly Hill M.A. 1825-1853.

Coll. 7 Sept. 1825 (Lines. Archives Office, Reg. XL p. 342). Instal. 10 Sept. (ibid., AC A/3/17 p. 174). D. 18 March 1853 (Gent. Mag. 1853, new ser. xxxix 558; MS. Oxf. Dioc. Papers b.24 p. 285).

Edward Bickersteth M.A. 1853-1875.

Coll. 25 Apr. 1853 (MS. Oxf. Dioc. Papers b.24 p. 285). Instal. 11 May (D. & C. i.b.10 f. 146v). Res. by 5 June 1875, on becoming dean of Lichfield (MS. Oxf. Dioc. Papers b.25 p. 227).