Deans of Ripon

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn, David M. Smith, Patrick Mussett

Year published

2004

Supporting documents

Page

129

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Deans of Ripon', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 11: Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man dioceses (2004), pp. 129. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35879 Date accessed: 17 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Contents

DEANS OF RIPON

James Webber D.D. 1828–1847.

Pres. by king to deanery of Ripon collegiate church pubd. 14 Nov. 1828 (Lond. Gaz. no. 18524); issued 18 Nov. (BI, Adm. 1828; LB, MS. Dep. 1980/ 1/46 p. 201). Instit. 24 Nov. (BI, Inst. AB. 19 p. 295). Instal. 4 Dec. (LB, MS. Dep. 1980/1/46 pp. 201–2; ibid., MS. Dep. 1980/1/14.1). Became dean of Ripon cath. 1836 on erection of bpc. of Ripon (Lond. Gaz. nos. 19426–7, 19429). D. 3 Sept. 1847 (Gent. Mag. 1847, new ser. xxviii. 551; LB, MS. Dep. 1980/1/47 p. 121).

Hon. Henry David Erskine D.D. 1847–1859.

Pres. by queen pubd. 23 Sept. 1847 (Lond. Gaz. no. 20776). Instit. 7 Dec. (Ripon Act Book 1 p. 112). Instal. 17 Dec. (LB, MS. Dep. 1980/1/47 pp. 123–4). D. 27 July 1859 (m.i., Ripon cath. graveyard) (Memorials of Ripon II 331; LB, MS. Dep. 1980/1/47 pp. 270–1).



<--Previous:
Bishops of Ripon