Archdeacons
Richmond

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn, David M. Smith, Patrick Mussett

Year published

2004

Supporting documents

Page

130

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Richmond', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 11: Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man dioceses (2004), pp. 130. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35880 Date accessed: 01 August 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ARCHDEACONS OF RICHMOND

John Headlam M.A. 1826–1854.

Coll. 30 Dec. 1826 by bp. of Chester to archdcnry of Richmond in Chester dioc. (Cheshire R.O., EDA. 1/11 p. 52). Archdcnry transferred to Ripon dioc. 1836 on erection of bpc. of Ripon (Lond. Gaz. nos. 19426–7, 19429). D. 4 May 1854 (m.i., Wycliffe churchyard, N. Yorks.) (Memorials of Ripon II 335; Gent. Mag. 1854, new ser. xli 644; Ripon Act Book 2 pp. 143–4).

Charles Dodgson M.A. 1854–1868.

Coll. 7 June 1854 (Ripon Act Book 1 p. 173). Instal. s.d. (LB, MS. Dep. 1980/ 1/47 pp. 194–5). D. 21 June 1868 (LB, MS. Dep. 1980/1/48 p. 91; Ripon Act Book 2 pp. 143–4).



<--Previous:
Deans of Ripon