Bishops of Sodor and Man

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn, David M. Smith, Patrick Mussett

Year published

2004

Supporting documents

Pages

141-146

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Bishops of Sodor and Man', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 11: Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man dioceses (2004), pp. 141-146. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35885 Date accessed: 17 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

BISHOPS OF SODOR AND MAN

John Howden D.D., O.P. 1523–?

Papal provision 18 May 1523; said to vac. it by 17 Feb. 1530 (Hierarchia Catholica III 302). Occ. 1523–4 (L. & P. IV iii no. 3380 (p. 1533) bis). A bp. 'John' occ. July 1532 (MNH, MS. 9756, indenture re mortuaries and probate fees) and 2 July 1533 (Manchester, John Rylands Univ. Libr., charter 1367). (fn. 1)

A bp. (unnamed) is mentioned in 1541 (MNH, MS. 510C p. 31).

Robert[–]1545.

Occ. in York Convocation records 24 Nov. 1545 (BI, Conv. Bk. 1 p. 14). Presumably the bp. who d. in 1546 (see next entry). Not to be identified with Robert Ferrar, bp. of St. Davids from 1548 (T. Talbot, 'Canon Farrer on Manx history' in Mona's Herald, 22 Oct. 1899, p. 4; A.J. Brown, Robert Ferrar, Yorkshire monk, Reformation Bishop and Martyr in Wales (c. 1500–1555) (London, 1997) p. 86).

Henry Man D.D. 1546–1556.

Pres. by king to bpc., which, 'by the death of the last incumbent, has been long void'; king's commission 22 Jan. 1546 for cons, by Edmund [Bonner], bp. of London, George [Day], bp. of Chichester, and Paul [Bushe], bp. of Bristol; royal lic. to hold deanery of Chester and two rectories in commendam (L. & P. XXI i no. 148 (20–2); Monumenta de Insula Manniae III 46–50– 'episcopatus Insulae Sodor sive de Man'; Lamb., Reg. Pole f. 44). Cons. in St. Paul's cath. 14 Feb. by Edmund [Bonner], bp. of London, Thomas [Chetham], suffragan bp. of Sidon, and John [Hodgkin], suffragan bp. of Bedford (London Guildhall Libr., MS 9531/ 12 ff. 93–4). D. 17 Oct. 1556 (m.i., London, St. Andrew Undershaft) (Survey of Cath. I 367) or 19 Oct. (Brit. Libr., Lansdowne MS. 980 f. 220/205).

Thomas Stanley 1555–1570.

Papal prov. 21 June 1555 (Hierarchia Catholica III 302 & n.). Occ. 9 Aug. 1558 (Hist. of Church and Manor of Wigan, ed. G.T.O. Bridgeman (Chetham Soc., 2nd ser., xv–xvii, 1888–9) I 131). D. as bp. by 27 March 1570 (C.P.R. 1569–72 no. 1069; BI, Reg. 30 ff. 107v–108).

John Salisbury 1570–1573.

Pres. 27 March 1570 by Edward Stanley, 3rd earl of Derby, of Salisbury, dean of Norwich, late suffragan bp. of Thetford, to bpc. of Sodor and Man; royal assent signified 29 Sept. to abp. of York with mand. to conf. (BI, Reg. 30 ff. 107–8; C.P.R. 1569–72 no. 1069; Monumenta de Insula Manniae III 53–7 – 'episcopatus in Insula de Mann'). Abp's conf. and mand. to enthr. 7 Apr. 1571 (BI, Reg. 30 ff. 108–112v; Bps. Conf. 1571/1). D. 25 Sept. x 20 Oct. 1573 (P.R.O., PROB 11/55, PCC 32 Peter; Letter Book of John Parkhurst, ed. R.A. Houlbrooke (Norf. Record Soc., 1975) no. 190; C.P.R. 1572–5 p. 536).

John Mericke M.A. 1576–1599.

Pres. by Henry [Stanley, 4th] earl of Derby; royal assent signified to Edmund [Grindal], abp. of York, 5 Nov. 1575, with mand. to cons. (C.P.R. 1572–5 p. 536; Monumenta de Insula Manniae III 58–61 – 'episcopatus in Insula de Mann'); further mand. to cons. 13 Apr. 1576 to Edmund [Grindal], now abp. of Canterbury (the abpc. of York being vac.) (Monumenta de Insula Manniae III 62–66). Cons. 15 Apr. by abp. of Canterbury (Lamb., Reg. Grindal f. 18). Did homage to Henry, earl of Derby, 13 July 1577 (MNH, Liber Placitorum 1570–9, unfoliated; ibid., MS. 510C p. 46). D. 7 Nov. 1599 (Survey of Cath. I 368; Wood, Athenae Oxon. II 843; Brit. Libr., Lansdowne MS. 982 f. 274).

George Lloyd D.D. 1600–1605.

Pres. 18 Dec. 1599 by [William Stanley, 6th] earl of Derby; royal assent signified to abp. of York 23 Dec. (Cal. S.P. Dom. 1598–1601 p. 360). Trans. to Chester 1605.

John Phillipps M.A. 1605–1633.

Pres. by king 20 Jan. 1605 (Cal. S.P. Dom. 1603–10 p. 188); signified to abp. of Canterbury 29 Jan.; cons. 10 Feb. (Lamb., Reg. Bancroft ff. 22–3). D. 7 Aug. 1633 at Bishopscourt and buried St. German's cath., Peel (biographical memoir of Phillipps prefacing The Book of Common Prayer in Manx Gaelic, ed. A.W. Moore and J. Rhys (Manx Soc., xxxii, 1893) pp. ix–xxii).

William Forster D.D. 1634–1635.

Pres. by William [Stanley, 6th] earl of Derby 26 Dec. 1633; royal assent and mand. to abp. of York to install 26 Feb. 1634 (Monumenta de Insula Manniae III 135–9 – 'episcopatus de Man sive Sodorensis'; BI, Bps. Conf. 1634/1; ibid., Inst. AB. 6 pp. 58–9). Abp's conf. 8 March; cons. 9 March; abp's mand. to enthr. 10 March (BI, Inst. AB. 6 pp. 55–66). D. (as canon of Chester) by 24 Feb. 1635; buried Barrow, Ches., 26 Feb. (P.R.O., E 331 CHESTER/4; Ormerod, Hist. Ches. I 270; Cal. S.P. Dom. 1635–6 p. 61).

Richard Parr D.D. 1635–1643.

Pres. by William [Stanley, 6th] earl of Derby 21 May 1635; royal assent and mand. to abp. of York to conf. 9 June (Monumenta de Insula Manniae III 142–4 – 'episcopatus de Man sive Sodorensis'; BI, Inst. AB. 6 pp. 110–11). Abp's conf. 13 June (BI, Bps. Conf. 1635/1; ibid., Inst. AB. 6 pp. 109–13); cons. 14 June; abp's mand. to enthr. 15 June (ibid., Inst. AB. 6 pp. 113–15; P.R.O., E 331 York/ 15). D. 1643; buried St. German's cath., Peel, no m.i. (Survey of Cath. I 368; cf. P. Barwick, Life of the Rev. Dr. John Barwick (London, 1724) p. 300).

Samuel Rutter M.A. 1661–1663.

Pres. by Charles [Stanley, 8th] earl of Derby 18 Dec. 1660; royal assent and mand. to abp. of York to conf. 31 Jan. 1661; abp's mand. to conf. 3 March (MNH, MS. MD. 335). Abp's conf. 14 March; cons. 24 March (BI, Bps. Conf. 1661/1; ibid., Reg. 33 f. 22v). Enthr. 8 Oct. (MNH, PR Marown). D. 30 May 1663 (fn. 2) (m.i., St. German's cath., Peel) (Survey of Cath. I 369).

Isaac Barrow D.D. 1663–1670.

Pres. by Charles [Stanley, 8th] earl of Derby 5 June 1663; royal assent and mand. to abp. of York to conf. 15 June (BI, Reg. 33 f. 62; ibid., Bps. Conf. 1663/1; Cal. S.P. Dom. 1661–2 p. 429). Abp's conf. 2 July; cons. 5 July (BI, Reg. 33 ff. 61v– 64; ibid, Bps. Conf. 1663/1). Trans. to St. Asaph 1670.

Henry Bridgeman D.D. 1671–1682.

Pres. by Charles [Stanley, 8th] earl of Derby; warrant for royal assent to pres. 6 Sept. 1671 (P.R.O., C 66/3127). Cons. 1 Oct. (Lond. Gaz. no. 615). Abp. of York's mand. to conf. n.d. (MNH, MS. MD. 335). D. 15 May 1682 (Wood's Life and Times III 15).

John Lake D.D. 1682–1684.

Pres. by William George Richard [Stanley, 9th] earl of Derby; royal assent and mand. to abp. of York for conf. 14 Nov. 1682 (P.R.O., C 66/3233; BI, Reg. 33 f. 179; ibid., Bps. Conf. 1683/1; cf. Wood's Life and Times III 33). Abp's conf. 6 Jan. 1683; cons. 7 Jan. (BI, Reg. 33 ff. 179–185v; ibid., Bps. Conf. 1683/1). Abp's mand. to enthr. 19 Feb.; enthr. by proxy 27 March (MNH, MS. MD. 335). Trans. to Bristol 1684.

Baptist Levinz D.D. 1685–1693.

Pres. 28 Oct. 1684 by William George Richard [Stanley, 9th] earl of Derby; warrant 1 Feb. 1685 for royal assent; warrant s.d. for dispensation to hold other benefices in commendam (P.R.O., SP 44/53 p. 170; Cal. S.P. Dom. 1684–5 pp. 278, 307; Wood's Life and Times III 111). Royal mand. to abp. of York to conf. issued 23 Feb.; abp's conf. 12 March; cons. 15 March (BI, Bps. Conf. 1685/1). Enthr. by proxy 6 Apr.; enthr. in person 4 June 1686 (MNH, PR Marown; MS. MD. 335). D. 31 Jan. 1693 (m.i., Winchester cath.) (Survey of Cath. I 370; Wood's Life and Times III 415).

[Henry Finch D.D. pres. by 9th earl of Derby by 1 June 1693 (Wood's Life and Times III 424); not effective.]

Thomas Wilson M.A. 1698–1755.

Pres. by William George Richard [Stanley, 9th] earl of Derby; royal assent and mand. to abp. of York to conf. 25 Dec. 1697; abp's conf. 15 Jan. 1698 (BI, Bps. Conf. 1698/1). Cons. 16 Jan. 1698; abp's mand. to enthr. 20 Jan. (ibid., Inst. AB. 9 part 2 pp. 88–9). Enthr. 11 Apr. (MNH, MS. 799C pp. 2–4; ibid., MS. MD.335; Monumenta de Insula Manniae III 166). D. 7 March 1755 (Gent. Mag. 1755, xxv 138; Lamb., Reg. Herring f. 219).

Mark Hildesley D.D. 1755–1772.

Pres. 9 Apr. 1755 by James [Murray, 2nd] duke of Atholl [and 7th Baron Strange]; royal assent 18 Apr.; conf. 26 Apr. by abps. of Canterbury and York; cons. 27 Apr. (Lamb., Reg. Herring ff. 214–223v; MNH, Atholl Papers X/35/10; P.R.O., C 209/ 14). Abp. of York's mand. to enthr. 3 May; enthr. 6 Aug. (W. Butler, Memoirs of Mark Hildesley, D.D. (London, 1799) pp. 132–6). D. 7 Dec. 1772 (ibid., pp. 59, 643–4; Gent. Mag. 1772, xlii 599; MNH, Atholl Papers 36/38/30, 33B/(3rd folder)/19.)

Richard Richmond LL.D. 1773–1780.

Pres. 23 Jan. 1773 by [John Murray, 3rd] duke of Atholl and [Charlotte,] duchess of Atholl and Baroness Strange; royal assent and mand. to abp. of York to conf. 28 Jan.; abp's conf. 5 Feb.; cons. 14 Feb. (Lamb., Reg. Cornwallis ff. 136–45; P.R.O., C 209/14; Calendar of Home Office Papers 1773–5, ed. R.A. Roberts (London, 1899) no. 417; BI, Inst. AB. 15 pp. 129–30). D. 4 Feb. 1780 (Gent. Mag. 1780, 1103).

George Mason D.D. 1780–1783.

Pres. 19 Feb. 1780 by Charlotte [Murray], duchess of Atholl [and Baroness Strange]; royal assent and mand. to abp. of York to conf. 29 Feb.; abp's conf. 4 March; cons. 5 March; abp's mand. to enthr. s.d. (Lamb., Reg. Cornwallis ff. 288v–297v; P.R.O., C 209/19; BI, Inst. AB. 15 p. 277). D. 8 Dec. 1783 (Gent. Mag. 1783, liii 1065).

Claudius Crigan D.D. 1784–1813.

Pres. 1 March 1784 by Charlotte [Murray], dowager duchess of Atholl and Baroness Strange; royal assent and mand. to abp. of York to conf. issued 25 March; royal assent pubd. 27 March; abp's conf. 3 Apr.; cons. 4 Apr. (Lamb., Reg. Cornwallis ff. 53v–63; Lond. Gaz. no. 12530; BI, Inst. AB. 15 p. 351). Enthr. 5 May (MNH, MS. 9309 (GT)). D. 5 Apr. 1813 (ibid., Atholl Papers 107/28; The Manks Advertiser, 10 Apr. p. 3).

Hon. George Murray D.D. 1814–1827.

Letter of [John Murray, 4th] duke of Atholl and Baron Strange 3 May 1813 offering Murray the bpc., 'the character and dignity of which, in my opinion, has been so unfortunately lowered by Bishops Mason and Criggan' (MNH, Atholl Papers 117/ (3rd folder)/23); offer accepted by Murray 5 May (ibid. 117/(1st folder)/1). Pres. 22 May by duke of Atholl (ibid, Atholl Papers 117/3rd folder)/24). Royal assent pubd. 8 June; royal assent and mand. to abp. of York to conf. issued 14 Feb. 1814; abp's conf. 5 March; cons. 6 March; abp's mand. to enthr. 7 March (Lamb., Reg. Sutton I ff. 232v–241v; Lond. Gaz. no. 16736; BI, Inst. AB. 18 p. 96). Enthr. 7 Apr. (MNH, MS. 9309 (GT); The Manks Advertiser, 9 Apr. p. 3). Trans. to Rochester 1827.

William Ward D.D. 1828–1838.

King's nomination and pres. pubd. 3 Jan. 1828 (Lond. Gaz. no. 18428), but pres. by John [Murray, 4th] duke of Atholl; royal assent 28 Jan.; cons. 9 March (Lamb., Reg. Sutton I ff. 470–471v; BI, Inst. AB. 19 p. 270). Enthr. 27 Oct. (MNH, MS. 9309 (GT); The Manx Sun, 30 Oct., p. 3). D. 26 Jan. 1838 (Gent. Mag. 1838, new ser. ix 426–8).

James Bowstead D.D. 1838–1840.

Queen's nomination and pres. pubd. 10 July 1838 (Lond. Gaz. no. 19634); issued 13 July; cons. by abp. of Canterbury and others 22 July (Lamb., Reg. Howley pp. 302–4; BI, Inst. AB. 20 p. 306). Enthr. 5 Sept. (MNH, MS. 9309 (GT); The Manx Sun, 7 Sept. p. 4). Trans. to Lichfield 1840.

Henry Pepys B.D. 1840–1841.

Queen's nomination and pres. pubd. 24 Jan. 1840 (Lond. Gaz. no. 19817); issued 27 Jan.; abp. of Canterbury's lic. to abp. of York to cons. 15 Feb.; cons. 1 March (Lamb., Reg. Howley pp. 345–7; BI, Inst. AB. 20 p. 345). Enthr. 1 May (MNH, MS. 9309 (GT); The Manx Sun, 8 May p. 4). Trans. to Worcester 1841.

Thomas Vowler Short D.D. 1841–1846.

Queen's nomination and pres. pubd. 18 May 1841 (Lond. Gaz. no. 19979); issued 19 May; abp. of Canterbury's lic. to abp. of York to cons. 21 May; cons. 30 May (Lamb., Reg. Howley pp. 393–4; BI, Inst. AB. 20 pp. 370–1). Enthr. 26 July (MNH, MS. 9309 (GT); The Manx Sun, 30 July p. 4). Trans. to St. Asaph 1846.

Walter Augustus Shirley D.D. 1847.

Queen's nomination and pres. pubd. 28 Nov. 1846 (Lond. Gaz. no. 20679); issued 10 Dec.; cons. 10 Jan. 1847 by bps. of Carlisle, Lichfield and St. Asaph (commissaries of abp. of York, by lic. of abp. of Canterbury) (Lamb., Reg. Howley pp. 567, 569–70; BI, Bps. Conf. 1847/2; ibid., Inst. AB. 21 pp. 142–3). Enthr. 1 Feb. (MNH, MS. 9309 (GT); The Manx Sun, 6 Feb. p. 4). D. 21 Apr. (Gent. Mag. 1847, new ser. xxvii 656–7).

Hon. Robert John Eden M.A. 1847–1854.

Queen's nomination and pres. pubd. 1 May 1847 (Lond. Gaz. no. 20730); issued 7 May; cons. 23 May by bps. of Carlisle, Ripon and Oxford (commissaries of abp. of York, by lic. of abp. of Canterbury) (Lamb., Reg. Howley pp. 571, 573–5; BI, Inst. AB. 21 pp. 151–3; MNH, MS. 9309 (GT)). Enthr. 29 June (MNH, MS. 9309 (GT); The Manx Sun, 3 July p. 4). Became 3rd Baron Auckland 1849. Trans. to Bath and Wells 1854.

Hon. Horatio Powys D.D. 1854–1877.

Queen's nomination and pres. pubd. 5 July 1854 (Lond. Gaz. no. 21569); issued 11 July (BI, Reg. 41B pp. 666–7). Cons. 25 July (ibid, Inst. AB. 22 pp. 27–8). Enthr. 28 July (MNH, MS. 9309 (GT); The Manx Sun, 29 July p. 4). D. 31 May 1877 (The Times, 1 June; Lond. Gaz. no. 24483).

Footnotes

1 No evidence has been found for Thomas Stanley, said by Le Neve-Hardy to have been appointed 1510 and depriv. 1545 (also P.B. Gams, Series episcoporum (Leipsig, 1931) p. 198), and the bpc. was vac. 22 Jan. 1546 by d. and not by depriv. See also T. Talbot, 'Bishop Thomas Stanley and A.W. Moore' (The Manx Sun, 7 July 1900, p. 2) for the demolition of the theory that a bp. of that name held office 1518–45.
2 Not 1662 as in W. Harrison, An Account of the Diocese of Sodor and Man (Manx Soc., xxix, 1879) p. 65; for correct transcription see W. Sacheverell, An Account of the Isle of Man, ed. J.G. Cumming (Manx Soc., i, 1859) p. 185 no. 112).