List 18: Prebendaries
Bole

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenaway

Year published

1999

Supporting documents

Pages

57-58

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'List 18: Prebendaries: Bole', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 6: York (1999), pp. 57-58. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=4600 Date accessed: 25 July 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Prebend

Berewicks in Bole and West Burton belonged to abp.'s manor of Laneham (Notts.) in 1086 (Notts. Domesday (Alecto edn., 1990) fo. 283).

Church of Bole belonged to preb. by 1212 (Book of Fees I 149). In c. 1295 preb. held land in Bole and West Burton (Extents pp. 31-4).

Valuation

1291 £16; vicarage £4 13s. 4d. (Taxatio p. 297a, b).

Prebendaries

M. William of Laneham (fn. 140)

First occ. as this preb. 1212, or a little earlier (Book of Fees I 149). Held land in St Andrewgate, York (Chs. Vicars Choral no. 464; cf. nos. 534, 538-9, 543) and in Goodramgate (ibid. nos. 127-8). Archdcn. of Durham by 28 Jan. 1224 (1 Fasti II 38-9). Still this preb. 1230 (Curia Regis Rolls XIV 103), but had res. by Michaelmas 1231 (Bracton's Note Book, ed. F. W. Maitland (3 vols., Cambridge, 1887) II 478 no. 628). Transf. to preb. Fridaythorpe before 1240 (list 26).

M. Walter de Kirkham

Occ. as this preb. once only, 2 Dec. 1232 (CPR 1232-47 p. 3). Dean by 21 June 1244, until became bp. of Durham, el. 21 Apr. 1249, temps. 20 Oct., cons. 5 Dec. (list 2).

Gilbert of Salisbury

Subdean, abp.'s coll. 10 Feb. 1267; last occ. 13 Sept. 1281; his successor appd. 20 Dec. 1281 (list 6). Transf. from this preb. to preb. Knaresborough on abp.'s coll. 20 Dec. 1280 (Reg. Wickwane p. 5; list 31).

John de Mettingham (fn. 141)

Royal clerk, occ. in expectation of a preb. 10 May 1280, receiving £20 p.a. from preb. Knaresborough (Reg. Wickwane p. 258; list 31). Abp.'s coll. to this preb. in succession to Gilbert of Salisbury 20 Jan. 1281 (Reg. Wickwane p. 5). Occ. as this preb. c. 1295 (Extents p. 32). Royal justice 1276-1301 (Foss, Judges III 131). Scrutator at el. of abp. Corbridge, before 9 March 1300 (CPL I 586 = Reg. Bon. VIII no. 3475). Last occ., refusing abp.'s coll. to preb. Weighton 13 Apr. 1301 (Reg. Corbridge II 9; list 46). Also can. of Wells, his preb. vacant by 22 June 1301 (2 Fasti VIII 81). D. as this preb. before 26 Oct. 1301, when M. Peter de Insula had abp.'s coll. (Reg. Corbridge II 11).

Footnotes

140 Notts.; see, e.g., Close Rolls 1234-7 p. 83. He was a younger son of the tenant-in-chief Roger of Laneham; see YMF II 9. For a note on his career, see Biog. Ox. I 613. His brother Roland occ. before 1244 (Chs. Vicars Choral no. 462).
141 Prob. Mettingham, Suff.