Appendix II
Sheriffs chosen as aldermen

Sponsor

Centre for Metropolitan History

Publication

Author

Alfred P. Beaven

Year published

1908

Pages

62-64

Citation Show another format:

'Appendix II: Sheriffs chosen as aldermen', The Aldermen of the City of London: Temp. Henry III - 1912 (1908), pp. LXII-LXIV. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=67236 Date accessed: 02 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Appendix II.

(A) SheriffsChosen Aldermen during their Shrievalties or between election and admission to the office.
(B) Sheriffs-elect

(A.)

(?)1278. (fn. 1) Walter l'Engleys (Broad Street).

(?)1282. (fn. 1) William le Mazeliner (Aldersgate).

1292. Henry le Bole (Bishopsgate).

1300. John de Armentiers (Langbourn).

1304. William de Combemartyn (Tower).

(?)1306. (fn. 1) William Cosyn (Queenhithe).

1307. Geoffrey de Conduit (Bridge).

1307. Simon Bolet (Candlewick).

1307. Nigel Drury (Billingsgate).

1312. John Lambyn (Bridge).

1315. Hamo de Godchep (Bread Street).

1319. John Poyntel (Bishopsgate).

1321. Reginald de Conduit (Cordwainer).

1322. Richard de Hakeneie (Billingsgate).

1324. John de Oxenford (Castle Baynard).

(?)1335. (fn. 1) Walter de Mordone (Candlewick).

1338. Walter Neel (Castle Baynard).

1347. John de Croydon (Bishopsgate).

1348. Richard de Basyngstoke (Cripplegate).

1348. Simon Dolseley (Cornhill).

1358. Stephen Cavendisshe (Bread Street).

1362. John de St. Albans (Cornhill).

1364. Simon de Mordone (Tower).

1372. Adam Stable (Coleman Street).

1374. John Fyfhide (Bassishaw).

1376. Robert Launde (Lime Street).

1391. Thomas Vynent (Bishopsgate).

1403. Richard Merlawo (Queenhithe).

1406. Henry Barton (Farringdon Without).

1420. John Botiler (Farringdon Within).

1420. John Welles (Langbourn).

1426. John Brockle (Aldersgate).

1446. Geoffrey Feldynge (Farringdon Within).

1449. William Marowe (Broad Street).

1450. William Hulyn (Lime Street).

1451. William Dere (Dowgate).

1460. John Lambarde (Farringdon Within).

1465. Sir Henry Waver (Castle Baynard).

1468. Thomas Stalbrook (Bridge).

1476. Hugh Bryce (Bishopsgate).

1481. Richard Chawry (Candlewick).

1485. Ralph Astry (Aldgate).

1491. Hugh Pemberton (Farringdon Without).

1498. Bartholomew Rede (Aldersgate).

1501. John Hawes (Queenhithe).

1505. Roger Grove (Bishopsgate).

1507. William Boteler (Cheap).

1508. Thomas Exmewe (Cripplegate).

1510. John Milbourne (Farringdon Without).

1521. John Skevynton (Farringdon Within).

1528. William Hollyes (Aldgate).

1528. John Long (Farringdon Without).

1534. Sir Thomas Kytson (Castle Baynard).

1564. Lionel Duckett (Aldersgate).

1565. James Hawes (Castle Baynard).

1570. William Boxe (Billingsgate).

1571. John Branche (Cripplegate).

1573. Thomas Pullyson (Farringdon Without).

1580. John Harte (Farringdon Without).

1581. John Allott (Bridge Without).

1583. John Spencer (Bridge Without).

1566. Anthony Ratclyffe (Farringdon Without).

1586. Henry Prannell (Portsoken).

1586. William Elkyn (Cripplegate).

1587. Robert Howse (Bridge Without).

1588. John Catcher (Cripplegate).

1591. Benedict Barnham (Bread Street).

1593. Peter Houghton (Castle Baynard).

1613. Henry Jeye (Farringdon Without).

1615. John Gore (Aldersgate).

1617. Robert Johnson (Langbourn).

1618. Richard Herne (Aldersgate).

1619. Hugh Hammersley (Bishopsgate).

1620. Richard Deane (Bridge Without).

1620. James Cambell (Billingsgate).

1620. Edward Allen (Bread Street).

1620. Robert Ducye (Farringdon Without).

1626. Christopher Clitherow (Aldersgate).

1631. Anthony Abdy (Bridge Without).

1632. Samuel Cranmer (Cripplegate).

1634. Gilbert Harrison (Castle Baynard).

1634. Richard Gurney (Bishopsgate).

1635. John Cordell (Queenhithe).

1636. William Abell (Bread Street).

1637. Jacob Garrard (Bishopsgate).

1638. Thomas Atkyn (Farringdon Within).

1638. Edward Rudge (Castle Baynard).

1639. Isaac Penington (Bridge Without).

1639. John Wollaston (Farringdon Without).

1639. Thomas Adams (Portsoken).

1640. John Warner (Queenhithe).

1640. John Towse (Cripplegate).

1640. Abraham Reynardson (Bishopsgate).

1670. Patience Ward (Farringdon Within).

1676. Sir Thomas Gold (Dowgate).

1676. John Shorter (Cripplegate).

1680. Sir Simon Lewis (Bassishaw).

1680. Henry Cornish (Vintry).

1682. Dudley North (Farringdon Within).

1683. Peter Rich (Aldersgate).

1683. Samuel Dashwood (Cheap).

1684. Sir William Gostlyn (Farringdon Without).

1684. Sir Peter Vandeput (Lime Street).

1685. Sir Thomas Kinsey (Dowgate).

1687. Sir Basil Firebrace (Billingsgate).

1687. Sir John Parsons (Castle Baynard).

1700. Sir Charles Duncombe (Bridge).

1708. Sir Charles Peers (Tower).

1711. Francis Eyles (Bridge Without).

1713. Francis Forbes (Dowgate).

1717. Sir Charles Cooke (Bassishaw).

1724. Sir Richard Hopkins (Lime Street).

1728. Sir Thomas Lombe (Bassishaw).

1737. Sir William Rous (Vintry).

1758. Alexander Master (Walbrook).

1765. Brass Crosby (Bread Street).

1767. Sir James Esdaile (Cripplegate).

1772. Frederick Bull (Queenhithe).

1774. John Hart (Bridge).

1795. John Eamer (Langbourn).

1799. William Champion (Billingsgate).

1807. Christopher Smith (Cordwainer).

1812. William Heygate (Coleman Street).

1826. Charles Farebrother (Lime Street).

1829. William T. Copeland (Bishopsgate).

1835. David Salomons (Aldgate).

1841. Thomas Farncomb (Bassishaw).

1858. William F. Allen (Cheap).

1859. Edward Conder (Bassishaw).

1871. Francis W. Truscott (Dowgate).

1883. Joseph Savory (Langbourn).

1908. Charles C. Wakefield (Bread Street).

1910. James Roll (Billingsgate).

(B.)

1372. (fn. 2) John Philipot (Cornhill).

1372. Nicholas Brembre (Bread Street).

(?)1433. (fn. 1) Thomas Chalton (Bishopsgate).

1462. William Hampton (Vintry).

1565. John Ryvers (Farringdon Without).

1566. Ambrose Nicholas (Portsoken).

1582. John Hayden (Aldgate).

1587. Thomas Skinner (Bishopsgate).

1588. Hugh Offley (Vintry).

1588. Richard Saltonstall (Aldgate).

1590. Robert Broke (Queenhithe).

1610. Francis Jones (Aldgate).

1614. Martin Lumley (Vintry).

1615. William Gore (Bridge).

1616. Allen Cotton (Dowgate).

1616. Cuthbert Hacket (Portsoken).

1622. John Hodges (Cordwainer).

1624. Robert Parkhurst (Portsoken).

1634. John Highlord (Portsoken).

1635. Thomas Soame (Farringdon Without).

1641. George Clarke (Bridge).

1647. Samuel Avery (Bassishaw).

1648. Richard Browne (Langbourn).

1651. (fn. 3) Andrew Riccard (Vintry).

1661. Samuel Starling (Vintry).

1666. Joseph Sheldon (Bishopsgate).

1672. William Prichard (Broad Street).

1689. John Houblon (Cornhill).

1693. Sir William Hedges (Portsoken).

1705. Samuel Stanier (Aldgate).

1711. William Stewart (Cripplegate).

1762. Henry Bankes (Cordwainer).

1769. John Sawbridge (Langbourn).

1772. Watkin Lewes (Lime Street).

1790. Richard Carr Glyn (Bishopsgate).

1844. Thomas Sidney (Billingsgate).

Footnotes

1 The exact days of the elections of I'Engleys, le Mazeliner, Cosyn, Mordone and Chalton as Aldermen are not known.
2 Philipot and Brembre were elected Aldermen on the same day immediately after being chosen Sheriffs.
3 Riccard was elected Sheriff and Alderman on the same day.