List 45: Prebendaries
Warthill

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenaway

Year published

1999

Supporting documents

Pages

103-105

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'List 45: Prebendaries: Warthill ', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 6: York (1999), pp. 103-105. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=7766 Date accessed: 29 August 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Prebend

Warthill (N.R.): cath. held 3 car. in 1086 (Yorks. DB fos. 303, 381).

Moiety of church of Axminster (Devon) (see notes to list 28; also CPR 1330-34 p. 433).

In c. 1295 preb. was rector of Warthill, with land and a manor-house in Warthill and land in Newbald (Extents pp. 15-16).

Valuation

1291 £10 (Taxatio p. 297a).

Prebendaries

?Richard

Said in case of 1333 to have been preb. temp. William the Conqueror (G. Oliver, Monasticon Diocesis Exoniensis (Exeter and London, 1846-54) p. 320).

M. Harold

Occ. as can., prob. rector of Warthill and therefore this preb., 1218-19 (Rolls of Justices, Yorks. no. 1141).

Robert

Predecessor of Stephen Basset in this preb. (Reg. Grég. IX no. 1451, cal. CPL I 136).

Stephen Basset

Occ. as this preb. 4 July 1233 (Reg. Grég. IX no. 1451, cal. CPL I 136).

?G.

Occ. as can., prob. this preb., 18 Jan. 1251, in dispute over church of Axminster (CPL I 270 = Reg. Innoc. IV no. 5214).

M. John of Exeter alias Gervais

Chanc. of York by 11 March 1256 (list 4). Preb. Fenton, res. by 12 Sept. 1258 (list 25). Occ. as this preb. Nov. 1259 and 11 July 1260 (Reg. Walter Bronescombe, ed. O. F. Robinson I (CYS 1xxxii, 1995) 100-1). Bp. of Winchester, papal prov. 22 June 1262; cons. prob. 10 Sept.; temps. 18 Oct. (1 Fasti II 87).

Ancher Pantaléon of Troyes

Presum. had papal prov. of this preb. after 10 Sept. 1262 (Reg. Grég. X no. 81, cal. CPL I 442-3). Transf. from this preb. to preb. North Newbald, but papal prov. of North Newbald, prob. early 1265 (ibid.), not immediately effective because of dispute; put in possession of North Newbald after 25 Oct. 1272 (list 35).

[M. Jordan

Can. and prec. of Chartres, papal prov. of a preb. of York 20 Sept. 1266 (Reg. Clém. IV no. 366, cal. CPL I 433). Abp. unable to install him in this preb. because of dispute over North Newbald, Jan.-Feb. 1267 (Reg. Giffard pp. 170-1).]

M. Roger of Seaton (fn. 212)

Occ. as this preb. 1275 × 79 (YMF I nos. 48-9). Also can. of Lincoln (1 Fasti III 143). Royal justice (Foss, Judges III 153). Res. some benefices 16 Nov. 1279 (Reg. Epp. Peckham I 81). Res. this preb. by 7 Dec. 1279 (Reg. Wickwane p. 2). Became Aug. can. at Thornton (Lincs.) before 16 June 1280 (Reg. Sutton II 4, 6).

M. John le Romeyn the younger

Occ. holding house in Goodramgate in mid 1250s, as M. John de Morton, called Roman (Chs. Vicars Choral no. 162). Occ. as rector of [Nether] Wallop (Hants), (fn. 213) lic. to study for 5 years 7 July 1256 (CPL I 332 = Reg. Alex. IV no. 1399). Prec. (previously chanc.) of Lincoln from before 29 Sept. 1278 (1 Fasti III 15, 17-18). As can. held land in Layerthorpe (Chs. Vicars Choral nos. 269-76). Abp.'s coll. to this preb. in succession to M. Roger of Seaton 7 and 8 Dec. 1279 (Reg. Wickwane p. 2). Occ. as can. 5 Feb. 1286 (Reg. Hon. IV no. 279, cal. CPL I 484). Abp. of York, el. 29 Oct. 1285, cons. 10 Feb. 1286, temps. 12 Apr. (list 1). Illegitimate son of John le Romeyn the elder, treas. of York (list 5); disp. for illegitimacy 7 Dec. 1276 (CPL I 451 = Reg. John XXI (in Reg. Grég. X) no. 30; cf. Reg. Martin IV no. 355, cal. CPL I 468); disp. to be promoted to an abpric. 13 Nov. 1284 (CPL I 472 = Reg. Martin IV no. 522) and 5 Feb. 1286 (Reg. Hon. IV no. 279, cal. CPL I 484, with list of benefices).

William of Hambleton

Abp.'s coll. to archdcnry. of York and this preb. 2 Oct. 1287 (Reg. Romeyn I 369; list 9), mandate to install 5 Dec. 1288 (ibid. p. 81). Occ. as this preb. 29 July 1293 (Misc. Reg. fo. 7r), Feb. 1294 (CPR 1330-34 p. 433) and 1298 (CCR 1296-1302 p. 210). El. dean 12 Dec. 1298, but dispute over papal prov. (list 2). Dean by papal prov. 18 March 1300; d. 19 Apr. 1307 (list 2).

Footnotes

212 Rutl.; he res. the church 1280 (Reg. Sutton II 4).
213 This church belonged to the treasureship of York, held until 1255 by his father John le Romeyn the elder, list 5.