The Royal Hospital
Paymasters General and Officials

Sponsor

English Heritage

Publication

Author

Walter H. Godfrey (editor)

Year published

1927

Pages

37-60

Citation Show another format:

'The Royal Hospital: Paymasters General and Officials', Survey of London: volume 11: Chelsea, part IV: The Royal Hospital (1927), pp. 37-60. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=98501 Date accessed: 30 July 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

VII.—PAYMASTERS-GENERAL AND OFFICIALS OF THE ROYAL HOSPITAL


Walpole, Earl of Orford

Walpole, Earl of Orford


Clinton, Earl of Lincoln

Clinton, Earl of Lincoln


Compton, Earl of Wilmington

Compton, Earl of Wilmington


Pitt, Earl of Chatham

Pitt, Earl of Chatham


Fox, Lord Holland

Fox, Lord Holland

Sir Stephen Fox, Knt. (18th March, 1661).

Lemuel Kingdon, Esq. (31st Dec., 1675).

Nicholas Johnson, Esq. (1st Jan., 1679).

Charles Fox, Esq. (28th April, 1682).

Rt. Hon. Richard Earl of Ranelagh (1st Jan., 1685–1686).

Rt. Hon. John Howe (22nd Dec., 1702).

Rt. Hon. Robert Walpole (afterwards Earl of Orford) (5th Oct., 1714).

Rt. Hon. Henry Earl of Lincoln (17th Oct., 1715).

Rt. Hon. Robert Walpole (afterwards Earl of Orford) (11th June, 1720).

Rt. Hon. Charles Lord Cornwallis (19th April, 1721).

Rt. Hon. Spencer Compton (afterwards Earl of Wilmington) (15th March, 1721–1722).

Rt. Hon. Henry Pelham (15th May, 1730).

Rt. Hon. Sir Thomas Winnington, Bt. (24th Dec., 1743).

Rt. Hon. William Pitt (afterwards Earl of Chatham) (7th May, 1746).

Rt. Hon. Henry Earl of Darlington and Rt. Hon. Thos. Hay, Viscount Dupplin (afterwards Earl of Kinnoul) (16th Dec., 1755).

Rt. Hon. Thos. Hay, Viscount Dupplin (afterwards Earl of Kinnoul) and Thos. Potter, Esq. (afterwards Earl of Harrowby) (8th Dec., 1756).

Rt. Hon. Henry Fox (afterwards Lord Holland) (15th July, 1757).

Rt. Hon. Charles Townshend (12th June, 1765).

Rt. Hon. Frederick Lord North and George Cooke, Esq. (20th Aug., 1766).

Paymasters-George Cooke, Esq., and Rt. Hon. Thos. Townshend (afterwards Viscount Sydney) General. (9th Dec., 1767).


Phipps, Lord Mulgrave

Phipps, Lord Mulgrave


Long, Lord Farnborough

Long, Lord Farnborough


Russell, Earl Russell

Russell, Earl Russell

Rt. Hon. Richard Rigby (17th June, 1768).

Rt. Hon. Edmund Burke (10th April, 1782).

Rt. Hon. Isaac Barré (1st Aug., 1782).

Rt. Hon. Edmund Burke (16th April, 1783).

Rt. Hon. William Wyndham Grenville (afterwards Lord Grenville) and Rt. Hon. Constantine Lord Mulgrave (7th April, 1784).

Rt. Hon. Constantine Lord Mulgrave and Rt. Hon. James Graham (afterwards Marquis of Graham) (8th Sept., 1789).

Rt. Hon. Dudley Ryder (afterwards Earl of Harrowby) and Rt. Hon. Thomas Steele (7th March, 1791).

Rt. Hon. Thomas Steele and Rt. Hon. George Canning (5th July, 1800).

Rt. Hon. Thomas Steele and Rt. Hon. Sylvester, Lord Glenbervie (25th March, 1801).

Rt. Hon. Thomas Steele and Rt. Hon. John H. Addington (3rd Jan., 1803).

Rt. Hon. George Rose and Lord Charles Henry Somerset (25th Dec., 1803).

Rt. Hon. Richard, Earl Temple and Rt. Hon. Lord John Townshend (17th Feb., 1806).

Rt. Hon. Charles, Lord Farnborough, and Rt. Hon. Lord Charles Henry Somerset (4th April, 1807).

Rt. Hon. Charles, Lord Farnborough, and Rt. Hon. Fred John Robinson, Viscount Goderich (afterwards Earl of Ripon) (26th Nov., 1813).

Rt. Hon. Charles, Lord Farnborough (13th Aug., 1817).

Rt. Hon. William Vesey Fitzgerald (afterwards Lord Fitzgerald and Vesci) (10th June, 1826).

Rt. Hon. John Calcraft (11th June, 1828?).


Knatchbull

Knatchbull


Parnell, Lord Congleton

Parnell, Lord Congleton


Macaulay, Lord Macaulay

Macaulay, Lord Macaulay

Paymasters-General.

Rt. Hon. Lord John Russell (afterwards Earl Russell) (22nd Nov., 1830).

Rt. Hon. Sir Edward Knatchbull, Bt. (15th Dec., 1834).

Rt. Hon. Sir Henry Parnell, Bt. (afterwards Lord Congleton) (27th April, 1835).

Rt. Hon. Edward John Stanley (afterwards Lord Eddisbury and Lord Stanley of Alderley) (21st June, 1841).

Rt. Hon. Sir Edward Knatchbull, Bt. (6th Sept., 1841).

Rt. Hon. William Bingham Baring (afterwards Lord Ashburton) (25th Feb., 1845).

Rt. Hon. Thos. Babington Macaulay (afterwards Lord Macaulay) (6th July, 1846).

Rt. Hon. Granville George Earl Granville (6th May, 1848).

Rt. Hon. Edward, Lord Stanley of Alderley (12th Feb., 1852).

Rt. Hon. Charles, Lord Colchester (28th Feb., 1852).

Rt. Hon. Edward, Lord Stanley of Alderley (31st Dec., 1852).

Rt. Hon. Edward Pleydell Bouverie (30th March, 1855).

Rt. Hon. Robert Lowe (13th Aug., 1855).

Rt. Hon. Richard, Earl of Donoughmore (26th Feb., 1858).

Rt. Hon. Algernon, Lord Lovaine (afterwards Earl Percy and Duke of Northumberland) (28th Feb., 1859).

Rt. Hon. James Wilson (18th June, 1859).

Rt. Hon. William F. Cowper (10th Aug., 1859).

Rt. Hon. Sir William Hutt, K.C.B. (16th Feb., 1860).

Rt. Hon. George J. Göschen (20th Nov., 1865).

Rt. Hon. William Monsell (26th Jan., 1866).


Blackwood, Lord Dufferin

Blackwood, Lord Dufferin


Glyn, Lord Wolverton

Glyn, Lord Wolverton


Cust, Lord Brownlow

Cust, Lord Brownlow


Hope, Earl of Hopetoun

Hope, Earl of Hopetoun


Spencer-Churchill, Duke of Marlborough

Spencer-Churchill, Duke of Marlborough

Rt. Hon. Stephen Cave (10th July, 1866).

Rt. Hon. Frederick Temple, Lord Dufferin and Clandeboye (9th Dec., 1868).

Rt. Hon. H. C. E. Childers (28th Aug., 1872).

Rt. Hon. W. P. Adam (18th Aug., 1873).

Rt. Hon. Stephen Cave (28th Feb., 1874).

Rt. Hon. David Robert Plunkett (12th April, 1880).

Rt. Hon. Geo. Grenfell, Baron Wolverton (31st May, 1880).

Rt. Hon. Frederick, Earl Beauchamp (1st July, 1885).

Rt. Hon. Thos. John, Baron Thurlow (22nd March, 1886).

Rt. Hon. Frederick, Earl Beauchamp (5th Aug., 1886).

Rt. Hon. A. W. B. C. Earl Brownlow (6th June, 1887).

Rt. Hon. V. A. G. C. Villiers, Earl of Jersey (6th Jan., 1890).

Rt. Hon. Robert Lord Windsor (2nd March, 1891).

Rt. Hon. C. Seale Hayne, M.P. (26th Aug., 1892).

Rt. Hon. John Adrian Louis, Earl of Hopetoun, G.C.B. (2nd Aug., 1895).

Rt. Hon. Charles Richard John, Duke of Marlborough (26th Jan., 1899).

Rt. Hon. Sir Savile Brinton Crossley, Bt., M.P. (3rd Dec., 1902).

Rt. Hon. Richard Knight Causton, M.P. (afterwards Lord Southwark) (1st Jan., 1906).

Rt. Hon. Ivor Churchill Guest (created Lord Ashby St. Ledgers) (28th Feb., 1910).

Rt. Hon. Edward Lord Strachie (4th June, 1912).

Rt. Hon. Thomas Wodehouse, Baron Newton (14th June, 1915).

Rt. Hon. Arthur Henderson, P.C., M.P. (23rd Aug., 1916).


Stanwix

Stanwix


Leveson-Gower, Duke of Sutherland

Leveson-Gower, Duke of Sutherland


Churchill

Churchill


Rich

Rich


Howard

Howard


Townshend, Marquess Townshend

Townshend, Marquess Townshend

Rt. Hon. Sir Joseph Compton-Rickett, M.P. (14th Dec., 1916).

Rt. Hon. Sir J. Tudor Walters, M.P. (3rd Nov., 1919).

Rt. Hon. Neville Chamberlain, M.P. (2nd Feb., 1923).

Rt. Hon. Sir William Joynson-Hicks, Bt., M.P. (5th April, 1923).

Major Rt. Hon. A. B. Boyd-Carpenter, M.P. (30th May).

Rt. Hon. Harry Gosling, C.H., M.P. (30th April, 1924).

Rt. Hon. George Granville Sutherland, Duke of Sutherland (1st July, 1925). Still holds the appointment.

Governors

COLONEL SIR THOMAS OGLE (1st Nov., 1686).

Died 25th Nov., 1702. Buried in Royal Hospital Burying Ground (see p. 78).

COLONEL JOHN HALES (17th Nov., 1702).

BRIGADIER THOMAS STANWIX, M.P. (13th Jan., 1714–1715).

M.P. for Carlisle in the First Parliament of George I.

COLONEL CHARLES CHURCHILL, M.P. (6th June, 1720).

M.P. for Castle Rising in the First Parliament of George I and the First Parliament of George II.

LT.-GENERAL WILLIAM EVANS (about Oct., 1722).

He gave some royal portraits to the Hospital, see p. 30.

FIELD-MARSHAL SIR ROBERT RICH (6th May, 1740).

Fourth baronet. Served under Marlborough. M.P. for Dunwich, 1715– 22; Beeralston, 1724; St. Ives, 1727–41. Fought at Dettingen, 1743.

FIELD-MARSHAL SIR GEORGE HOWARD (3rd Feb., 1768).

Fought at Fontenoy, 1745; Falkirk, 1746; Culloden, 1746, and the Rochefort expedition; commanded a brigade in the Seven Years' War; M.P. for Lostwithiel, 1762–6; Stamford, 1768–96; Governor of Minorca, 1766–8.

FIELD-MARSHAL MARQUESS TOWNSHEND (16th July, 1795).

George Townshend, fourth Viscount and first Marquess Townshend; fought at Culloden; brought in Militia Bill, 1757; was Brigadier-General under Wolfe at Quebec, 1759; commanded left wing on the Heights of Abraham, and on Wolfe's death took chief command; Lord Lieutenant of Ireland, 1767, which office he brought into disrepute by bad administration and his dissipated habits; recalled in 1772 and reappointed Master-General of the Ordnance. He became Lord Lieutenant of Norfolk 1792, and was created Field-Marshal in 1796.


Hulse

Hulse


Paget

Paget


Halkett

Halkett


Blakeney

Blakeney

GENERAL SIR WILLIAM FAWCETT (18th July, 1796).

Translated Marshal Saxe's Reveries or Memoirs of the Art of War, 1757. Was aide-de-camp to General Elliott in Germany, 1757; he pleased George II by announcing the victory of Warburg to him in German, 1760; enlisted Hessians and Brunswickers to serve against America; became Governor of Gravesend, and after the unsuccessful campaign in Flanders (1794–5) was superseded as Adjutant-General. He was made General in 1796, and Privy Councillor in 1799.

GENERAL THE RT. HON. SIR DAVID DUNDAS (2nd April, 1804).

Was present at the attack on St. Malo, the capture of Cherbourg, at St. Cas; served in Orfa 1762. He wrote drill books which were issued for official use in the Army; and he also wrote Principles of Military Movements, chiefly applicable to Infantry (1788). He defeated the French at Tuyl 1794, and accompanied the Duke of York to the Helder 1799. Became Commanderin-Chief 1809–11, and Privy Councillor 1809.

FIELD-MARSHAL THE RT. HON. SIR SAMUEL HULSE (19th Feb., 1820).

Third baronet, grandson of Sir Edward Hulse, physician to George II. Commanded first battalion of 1st Foot Guards in Flanders, 1793; took part in Helder expedition, 1799; Treasurer and Vice-Chamberlain of the Household to George IV; member of the Privy Council.

GENERAL THE HON. SIR EDWARD PAGET (10th Jan., 1837).

Brother of Sir Henry William Paget, first Marquess of Anglesey. Commanded reserve at Corūna, 1809; conducted advance to Oporto, 1809; second in command to Wellesley, 1811; G.C.B., 1812; conducted Burmese campaigns of 1824–5; General, 1825.

GENERAL SIR GEORGE ANSON (18th May, 1849).

Served with 3rd Guards at Waterloo; entered Parliament, 1818; Commander-in-Chief in India, 1856.

GENERAL SIR COLIN HALKETT (26th Nov., 1849).

Served in Dutch foot Guards, 1792–5; commanded 2nd light battalion German Legion in Germany, 1805–6; Ireland, 1806; Peninsula and Walcheren expedition, 1809; led German light brigade at Albuera, 1811; during Burgos retreat, 1812, and Vittoria, 1813, etc.; commanded British brigade at Quatre Bras and Waterloo; Lieutenant-general, 1830; General, 1841; commander at Bombay, 1831–2; G.C.B. and G.C.H.


Woodford

Woodford


Pennefather

Pennefather


Grant

Grant


Stewart

Stewart


Lyttelton

Lyttelton

FIELD-MARSHAL SIR EDWARD BLAKENEY (25th Sept., 1856).

Commanded 7th Foot in Peninsular campaign, 1811–14; in Belgium and at Paris, 1815; Colonel 7th Foot, 1832–54; Commander-in-Chief Ireland, 1838–55; Colonel of 1st Foot, 1854–68; General, 1854; Field-Marshal, 1862.

FIELD-MARSHAL SIR ALEXR. WOODFORD (3rd Aug., 1868).

At Copenhagen, 1807; in Peninsula, 1811–14; Waterloo, 1815; C.B., 1815; K.C.M.G., 1831; Governor and Commander-in-Chief of Gibraltar, 1836–43; G.C.B., 1852.

GENERAL SIR JOHN L. PENNEFATHER (27th Aug. 1870).

Commanded at Alma and Inkerman; G.C.B., 1867.

LT.-GENERAL SIR SYDNEY J. COTTON (10th May, 1872).

Served in India, Burmah and Australia, 1810–58; K.C.B., 1858. Wrote on military subjects; author of Nine Years on N.W. Frontier of India.

GENERAL (AFTERWARDS FIELD-MARSHAL) SIR PATRICK GRANT (20th Feb., 1874).

Gold Stick-in-Waiting to Queen Victoria, 1885; served in Gwalior campaign, 1843; 1st Sikh war, 1845–6; C.B., 1846; 2nd Sikh war, 1849; aide-decamp to Queen Victoria, 1849; Commander-in-Chief to Madras army, 1856–61; temporarily Commander-in-Chief in India, 1857; K.C.B., 1857; G.C.B., 1861; Governor of Malta, 1867–72; G.C.M.G., 1868; died 1895.

FIELD-MARSHAL SIR DONALD MARTIN STEWART, Bt. (29th March, 1895).

Served with distinction in Indian Mutiny, 1857–8; Abyssinian expedition, 1867–8; reorganised convict settlement in Andaman Islands, 1869; Commander of Lahore division, 1876; and Quetta army in Afghan war, 1878– 90; K.C.B., 1879; celebrated March to Kabul, 1880; G.C.B., 1880; Commander-in-Chief in India, 1880–5; G.C.S.I., 1885; died 1900.

GENERAL (afterwards FIELD-MARSHAL) SIR HENRY WYLIE NORMAN, G.C.B., etc. (1st April, 1901).

FIELD-MARSHAL SIR GEORGE STEWART WHITE, V.C., G.C.B., O.M., G.C.M.G., G.C.I.E., G.C.S.I., G.C.V.O., Colonel Gordon Highlanders (17th June, 1905).

GENERAL THE RT. HON. SIR NEVILLE GERALD LYTTELTON, G.C.B., G.C.V.O. (P.C. Ireland) (10th Aug., 1912).

Lieutenant-Governors.

— DAVID CRAUFORD (1st Jan., 1694–1695).

Buried in Hospital Burial Ground (see p. 77).

COLONEL THOMAS CHUDLEIGH (14th Jan., 1714–1715).

Died 1726, buried in Hospital Burial Ground (see p. 79).

COLONEL WILLIAM WYNDHAM, M.P. (15th April, 1726).

COLONEL THOMAS NORTON, M.P. for Bury (22nd April, 1730).

COLONEL JOHN COSSLEY (23rd July, 1748).

— NATHANIEL SMITH (formerly MAJOR, etc.) (6th Nov., 1765).

Died 1773, buried in Hospital Burial Ground (see p. 75).

COLONEL JOHN CAMPBELL (11th Feb., 1773).

Died 18th April, 1773, buried in Hospital Burial Ground (see p. 75).

GENERAL BERNARD HALE (1st May, 1773).

Son of Sir Bernard Hale, Lieutenant-General of the Ordnance.

GENERAL WILLIAM DALRYMPLE (22nd March, 1798).

GENERAL SIR THOMAS TRIGGE (2nd April, 1804).

GENERAL WILLIAM DALRYMPLE (19th Oct., 1804).

GENERAL SAMUEL HULSE (25th Feb., 1807).

See under Governors.

GENERAL SIR HARRY CALVERT, Bt. (19th Feb., 1820).


Calvert

Calvert

Served in America, 1779–81; aide-de-camp to Duke of York in Holland, 1793–4; G.C.B., 1815; his journals published 1853.

GENERAL THE HON. SIR ALEX. HOPE (6th Sept., 1826).

Served in Flanders and Holland, 1794–5; Governor of Royal Military College, Sandhurst, 1812; Hon. D.C.L. Oxford, 1824; M.P. Dumfries, 1796; Linlithgowshire, 1802–34; G.C.B.

GENERAL SIR GEORGE T. WALKER (24th May, 1837).

Served at Vimiera, 1808; wounded at Badajoz, 1812; and at Orthez, 1814; K.C.B., 1815; G.C.B., 1817; Commander-in-Chief at Madras, 1826–31.

GENERAL SIR WM. H. CLINTON (17th Nov., 1842).

Served in Flanders, 1793; Governor of Madeira, 1801–2; M.P., 1806–30; served in Sicily and Spain, 1812–13; G.C.B., 1815; Lieutenant-General of Ordnance, 1825–9; commanded British forces in Portugal, 1826–8.

GENERAL SIR GEORGE ANSON (23rd Feb., 1846).


Anson

Anson


Gore

Gore

See under Governors.

GENERAL SIR COLIN HALKETT (18th May, 1849).

See under Governors.

LT.-GENERAL SIR ANDREW F. BARNARD (26th Nov., 1849).

Served at S. Domingo, 1795, and in West Indies under Sir Ralph Abercrombie; accompanied expedition to Helder, 1799; inspecting officer of militia in Canada, 1808–9; served in Peninsula, 1810–14; K.C.B., 1813; was at Quatre Bras and wounded at Waterloo.

GENERAL SIR EDWARD BLAKENEY (6th Feb., 1855).

See under Governors.

GENERAL SIR ALEX. WOODFORD (25th Sept., 1856).

See under Governors.

FIELD-MARSHAL SIR HEW D. ROSS (3rd Aug., 1868).

Commanded "Chestnut" troop in Peninsula, 1809–14; in Waterloo campaign, 1814–15; Deputy Adjutant-General of Artillery at headquarters, 1840–54; Lieutenant-General of Ordnance, 1854; prepared artillery for Crimea; Adjutant-General of Artillery, 1855–8.

GENERAL THE HON. SIR CHAS. GORE (11th Dec., 1868).

After whose death, on 4th September, 1869, the office was abolished, and the duties assigned to the Major, with the joint title of Major and Lieut.Governor. Took part in storming of Ciudad Rodrigo, 1812; and Badajoz, 1812; aide-de-camp to Sir A. Barnard at Salamanca, 1812; to Sir J. Kempt at Vittoria, 1813; and in Canada, 1814; at Quatre Bras and Waterloo; Deputy Quartermaster-General in Canada, 1838–9.

Majors.

MAJOR HENRY SKIPWITH (about 19th Oct., 1691) (buried 28th Majors Feb., 1692, at Chelsea Old Church).

MAJOR MATTHEW INGRAM (about 28th Feb., 1692) (buried 28th March, 1694, at Chelsea Old Church).

These officers held the joint office of Major and Lieutenant-Governor to March, 1694; between this date and December, 1694, the duties were temporarily performed by Major Francis Satchell, after which the appointments were separated.

MAJOR RICHARD BETTESWORTH (12th Dec., 1694).

Died 24th Dec., 1745, buried in Hospital Burial Ground (see p. 88).

MAJOR LAUNCELOT STORY (7th Jan., 1745–1746).

MAJOR NATHANIEL SMITH (27th Jan., 1761) (formerly Comptroller, etc., and afterwards Lieutenant-Governor).

MAJOR WILLIAM SPARKE (6th Nov., 1765).

Died 27th March, 1775, buried in Hospital Burial Ground (see p. 77).

LT.-COLONEL JOHN WRIGHTSON (3rd April, 1775).

CAPTAIN WILLIAM BULKELEY (21st Oct., 1779).

LT.-COLONEL ROBERT MATTHEWS (6th Oct., 1801).

LT.-COLONEL WILLIAM OSBORNE HAMILTON (21st July, 1814).

LT.-COLONEL HENRY LE BLANC (22nd Sept., 1814).

COLONEL SIR JOHN M. WILSON (14th July, 1855).

Midshipman, 1798–1803; Ensign, 1804; Lieutenant, 1805; Major, 1814; Lt.-Colonel, 1815; Colonel, 1837; served at Walcheren, in the Peninsular war and in the United States of America; Adjutant of the Royal Hospital, 1822; C.B. and K.H.

COLONEL CHARLES L. B. MAITLAND (9th May, 1868).

Subsequently appointed as "Major and Lieutenant-Governor," 7th January, 1871.

Major and Lieutenant-Governors.

COLONEL CHARLES L. B. MAITLAND (7th Jan., 1871).

Vacated post on promotion to Major-General.

COLONEL RICHARD HERBERT GALL, C.B. (afterwards MajorGeneral) (1st March, 1874).

Died 21st February, 1881.

COLONEL RICHARD WADESON, V.C. (26th March, 1881).

He distinguished himself in the Delhi campaign, 1857.

Major and Lieutenant-Governors.

COLONEL EDWARD ANDREW STUART (13th March, 1885).

On retirement of Major-General Hutt, C.B. (Secretary), on 31st December, 1886, the office of Major and Lieutenant-Governor was combined with that of Secretary, under the title of Lieutenant-Governor and Secretary, and a new appointment of Assistant Secretary was created (Royal Warrant dated 26th July, 1887).

(Colonel E. A. Stuart became the first Lieutenant-Governor and Secretary.)

Secretaries.

JAMES FRAZIER, M.A., LL.D. (1st July, 1689).

Acting for Mr. Frazier—

JAMES DUKE CRISPE (5th June, 1712).

RICHARD EVANS (4th March, 1715).

KINGSMILL EYRE (13th July, 1716).

KINGSMILL EYRE (by Commission) (20th May, 1718).

Died 1743, buried in Hospital Burying Ground (see p. 71).

In 1722 a notice from Chelsea Hospital in the London Gazette appears over the signature of George Treby.

PEREGRINE FURY (25th March, 1743).

JOHN LUKE NICHOLL (24th Oct., 1759).

JOHN NICHOLL, jointly with JOHN LUKE NICHOLL (14th Feb., 1764).

JOHN POWELL (10th Dec., 1777).

SAMUEL ESTWICK, M.P. (15th March, 1783).

HON. HORATIO WALPOLE (17th April, 1783).

Fourth and youngest son of Sir Robert Walpole, and afterwards 4th Earl of Orford, the famous author and virtuoso.

SAMUEL ESTWICK, M.P. (23rd Dec., 1783).

GEORGE AUST (20th Nov., 1795).

RICHARD NEAVE (25th July, 1816).

LT.-COLONEL RALPH CARR ALDERSON (1st Jan., 1849).

Secretaries.

ALEXANDER JAMES MOORHEAD (14th Nov., 1849).

MAJOR-GENERAL GEORGE HUTT, C.B. (6th March, 1865).

Afterwards Sir George Hutt, artillery officer and brother of Sir William Hutt, Paymaster-General; distinguished himself at Meeanee and commanded artillery in the Persian war; K.C.B., 1886.

Office combined with that of Lieutenant-Governor when Major-General Hutt retired on 31st December, 1886.

Post of Assistant Secretary created by Royal Warrant dated 26th July, 1887.

Lieutenant-Governors and Secretary.

COLONEL EDWARD ANDREW STUART (1st Jan., 1887).

Afterwards Major-General. Retired at age limit—62 years; later succeeded his brother in baronetcy as Major-General Sir Edward Andrew Stuart, Bt.

MAJOR-GENERAL SIR CHARLES WALKER ROBINSON, K.C.B. (25th March, 1895).

Retired at age limit—62 years; died 20th May, 1924.

MAJOR-GENERAL GEO. SALIS-SCHWABE, C.B. (12th June, 1898).

Retired at age limit—62 years; died 13th June, 1907, at Bad Kissingen, Germany, and buried there.

MAJOR-GENERAL SIR RONALD BERTRAM LANE, K.C.V.O., C.B. (6th July, 1905).

Retired at age limit—62 years; went to country seat, Carleton Hall, Saxmundham, Suffolk.

MAJOR-GENERAL SIR CHARLES CRUTCHLEY, K.C.B., K.C.V.O. (19th Feb., 1909).

Created K.C.V.O. in New Year Honours, 1913, and K.C.B. in New Year Honours, 1917; retired 18th May, 1918; died 2nd December, 1920.

MAJOR-GENERAL SIR WILKINSON DENT BIRD, C.B., C.M.G., D.S.O., K.B.E. (19th May, 1918).

Created K.B.E. in Birthday Honours, 1923; retired 18th May, 1923.

MAJOR-GENERAL HUGH CLEMENT SUTTON, C.B., C.M.G. (19th May, 1923).

Still holds the appointment.

Assistant Secretaries.

JOHN DOWLING (1st Jan., 1887).

Retired after 31st May, 1901; went to live at St. John's, Ryde, Isle of Wight; died 12th February, 1906.

THOMAS BURNE, I.S.O. (1st June, 1901).

Created I.S.O. amongst the first batch on the institution of the Order; died, while serving, in his official residence on 22nd March, 1903.

WALTER TATHAM HUGHES, I.S.O. (23rd March, 1903).

Retired 18th May, 1915, 12 Somerset Place, Lansdown, Bath; died July, 1917, at Bath.

WILLIAM HENRY WILLCOX, O.B.E. (19th May, 1915).

Still holds the appointment.

Physicians.

CHARLES FRAZIER (24th May, 1687).

SIR THEODORE COLLADON (1st Oct., 1693).

JOHN ARBUTHNOT (24th Nov., 1712).

F.R.S., 1704; Physician-in-Ordinary to Queen Anne, 1709; formed close friendship with Swift and acquainted with Pope and most literary men of the day; published History of John Bull and several pamphlets, also poetical, medical and scientific works.

JOHN SMART (3rd April, 1715).

GEORGE LEWIS TESSIER (20th Oct., 1740).

Died 25th May, 1742, vide copy Muster Roll, 29th April, 1742.

MESSENGER MONSEY (2nd June, 1742).

Died 26th December, 1788, aged 94.

The following is from L'Estrange's Village of Palaces: "Among the celebrated doctors who have resided at Chelsea, we must not forget Messenger Monsey; he obtained his appointment as physician to the Hospital, through the interest of the Lord Godolphin, who not only benefited by his advice, but found him a most agreeable companion. His wit and learning were celebrated, and he frequently dined with Walpole, who, however, was a little irritated at his contradicting him, and beating him at billiards."

Physicians.

BENJAMIN MOSELEY (29th Dec., 1788).

Died at Southend 15th June, 1819, aged 80; buried in the Royal Hospital Burial Ground.

Studied at London, Paris and Leyden; practised in West Indies; returned to England, 1784. Wrote largely on tropical diseases.

WILLIAM SOMERVILLE (8th Oct., 1819).

In whom the offices of Physician and Surgeon were combined upon the death of Sir E. Home (the Surgeon) on 31st August, 1832.

Surgeon at Capetown, 1795; travelled among Kaffirs, the journey being described in an appendix to Barrow's Cochin China. Hospital Inspector in Canada; married, in 1812, May Somerville, the scientific writer; F.R.S.

Surgeons.

JOHN NOADES (18th Aug., 1690).

ALEX. INGLIS (16th March, 1706–7).

Died 26th Jan., 1736, buried in Hospital Burial Ground (see p. 76).

WILLIAM CHESELDEN (27th Jan., 1736–1737).

F.R.S. Great anatomist; published works, including The Anatomy of the Human Body and Osteographia.

Died 1752, and buried in the Royal Hospital Burying Ground (see p. 71).

JOHN RANBY (13th May, 1752).

F.R.S. Surgeon-in-Ordinary to the King's household; Sergeant-Surgeon to George II, 1740; became first Master of Corporation of Surgeons. Chief work, The Method of Treating Gunshot Wounds (1744).

Died 28th Aug., 1773, and buried in the Royal Hospital Burying Ground (see p. 77).

ROBERT ADAIR (1st Sept., 1773).

THOMAS KEATE (17th March, 1790).

Buried in Hospital Burial Ground (see p. 80).

SIR EVERARD HOME, Bt. (25th July, 1821).

F.R.S. Lecturer on anatomy; Master and first President of Royal College of Surgeons. Published Lectures on Comparative Anatomy and other medical works.

The office of Surgeon combined with that of Physician after the death of Sir E. Home, 31st August, 1832.

Special Appointment for Ruptures.

SIR THOMAS RENTON (3rd Feb., 1721–2).

Died 30th Nov., 1740, buried in Hospital Burying Ground (see p. 87).

Physicians and Surgeons.

DANIEL McLACHLAN (8th May, 1840).

WILLIAM LUCAS (as Principal Medical Officer) (1st July, 1863).

JOHN ALEX. McMUNN (4th Nov., 1868).

Retired 1st June, 1896.

SURGEON THOMAS LIGERTWOOD, M.D., C.B. (local rank of Surgeon-Colonel) (3rd June, 1896).

Created C.B. on retirement; retired after 2nd June, 1904; died at 16 Tedworth Gardens, Chelsea, S.W., 10th May, 1911.

LT.-COLONEL (Afterwards COLONEL) CHARLES SEYMOUR, M.B., R.A.M.C. (3rd June, 1904).

Retired after 31st December, 1909.

LT.-COLONEL REGINALD JAMES COPE COTTELL, R.A.M.C. (1st Jan., 1910).

Retired after 12th October, 1913 (under age clause).

MAJOR-GENERAL SIR OLIVER RICHARD ARCHER JULIAN, C.B., C.M.G., K.B.E., R.A.M.C. (13th Oct., 1913).

Left for "active" service 23rd June, 1915; created C.B. 1916 and K.B.E.

1921; Major-General, 1918.

LT.-COLONEL G. A. T. BRAY, R.A.M.C. (24th June, 1915).

Previously Deputy Surgeon. Left for "active" service 25th November, 1915.

LT.-COLONEL SIR AUGUSTUS ALEXANDER BROOKEPECHELL, Bt., R.A.M.C. (ret.).

Previously Deputy Surgeon. Resigned 30th April, 1919.

MAJOR FRED E. ROBERTS, D.S.O., R.A.M.C. (temp. duty during June, 1919).

MAJOR RICHARD JAMES CAMPBELL THOMPSON, C.M.G., D.S.O., R.A.M.C. (23rd July, 1919).

Retired 23rd July, 1922.

MAJOR EDMUND THURLOW POTTS, C.M.G., D.S.O., M.D., R.A.M.C. (24th July, 1922).

Still holds the appointment.

SURGEON'S MATES (from Lamborn Cock's MS.)

Surgeon's Mates.

THOMAS CHURCH (1st March, 1703).

BUTLER NOADES (15th March, 1706–1707).

Muster Roll, 25.12.1706.

ALEXANDER REID (23rd April, 1715).

Buried in Hospital Burial Ground (see p. 82).

WILLIAM HEPBURN (5th March, 1715).

JOHN THOMAS (12th May, 1743).

WILLIAM NORTH (21st May, 1779).

JAMES HARBRO' (13th March, 1789).

JOHN LEEDS (6th Sept., 1802).

WILLIAM NORTH (Aug., 1809).

Assistant Surgeons.

WILLIAM NORTH (15th June, 1809).

Died 23rd November, 1816, aged 72; buried Old Cemetery, King's Road.

JOHN HARTSHORN (31st July, 1816).

On the death of Mr. Leeds, the Deputy Surgeon, on 24th November, 1829, Mr. Hartshorn was promoted to that office, and that of Assistant Surgeon abolished, until the year 1846.

ALEXANDER ADAM PROUT (8th Sept., 1846).

FRANCIS HOLTON (10th Feb., 1857).

ARTHUR H. F. TAYLOR (22nd Nov., 1858).

HOWISON YOUNG HOWISON (21st Aug., 1859).

Who, upon a rearrangement of the Medical Staff, was transferred to the Royal Military Asylum on 1st July, 1863, the duties being attached to the office of Dispenser.

Dispensers.

JOHN DANGERFIELD (25th June, 1816).

BENJAMIN WALKER, M.R.C.S. (1st May, 1852).

Resigned 30th June, 1874.

W. ABBOT DANIEL, M.R.C.S. (20th July, 1874).

JOHN FLOOD (10th Oct., 1876).

P. J. SIMPSON, M.R.C.S., L.S.A. (8th Sept., 1881).

J. C. COLLINS, M.B. (11th Jan., 1895).

J. J. HAGUE, M.R.C.S., L.R.C.P. (1st Jan., 1897).

Superannuated on abolition of post, 1st October, 1907.

Deputy Surgeons.

JOHN E. LEEDS (15th June, 1809).

JOHN HARTSHORN (24th Nov., 1829).

THOMAS COKE GAULTER (8th Sept., 1846).

J. ALEX. McMUNN (11th Nov., 1862).

After Physician and Surgeon.

THOMAS LIGERTWOOD (13th Jan., 1869).

After Physician and Surgeon.

SURGEON-MAJOR W. J. MACNAMARA, M.D., R.A.M.C. (4th Aug., 1896).

Retired on completion of term of appointment.

LT.-COLONEL RICHARD WILLIAM FORD, D.S.O., R.A.M.C. (17th Aug., 1901).

Completed term 16th August, 1906.

LT.-COLONEL REGINALD JAMES COPE COTTELL, R.A.M.C. (17th Aug., 1906).

Promoted to Physician and Surgeon from 1st January, 1910.

Deputy Surgeons.

MAJOR F. KIDDLE, M.B., R.A.M.C. (1st Jan., 1910).

Resigned appointment.

MAJOR (Later LT.-COLONEL) HERBERT E. WINTER, R.A.M.C. (1st March, 1912).

Exchanged for foreign service 19th January, 1914.

LT.-COLONEL G. A. T. BRAY, R.A.M.C. (20th Jan., 1914).

Promoted Physician and Surgeon 24th June, 1914.

LT.-COLONEL SIR AUGUSTUS ALEXANDER BROOKEPECHELL, Bt., R.A.M.C. (ret.) (24th June, 1915).

Promoted Physician and Surgeon.

CAPTAIN H. G. COULTHARD, R.A.M.C. (temp.) (17th Nov., 1915).

Transferred to Q.A.M. Hospital 13th May, 1918.

CAPTAIN T. H. F. ROBERTS, R.A.M.C. (temp.) (14th May, 1918).

Left for demobilization 12th May, 1919.

CAPTAIN ERIC L. FYFFE, R.A.M.C. (10th May, 1919).

Left 5th January, 1920.

MAJOR R. E. TODD, M.C., R.A.M.C. (30th Dec., 1919).

Retired 29th December, 1922.

CAPTAIN R. R. THOMPSON, M.C., R.A.M.C. (30th Dec., 1922).

Retired 20th January, 1926.

MAJOR G. S. McCONKEY, M.D., R.A.M.C. (21st January, 1926).

Still holds the appointment.

Chaplains.

REV. AUGUSTINE FRAZER (1st July, 1689).

REV. EMANUEL LANGFORD, D.D. (1st July, 1691).

Buried in Hospital Burying Ground (see p. 82).

REV. CHARLES ASHTON, vice FRAZER (1st April, 1699).

Held living at Rattenden, Essex, 1699; Prebendary of Ely; Master of Jesus College, Cambridge; published works on classical subjects.

REV. THOMAS MERRY vice ASHTON (before 31st March, 1702). Chaplains.

REV. WILLIAM HALFORD vice MERRY (25th Dec., 1702).


Hare, Bishop of Chichester

Hare, Bishop of Chichester

REV. FRANCIS HARE vice HALFORD (9th Aug., 1703).

Tutor to Sir Robert Walpole; Chaplain-General in Flanders; defended Marlborough and answered Swift's Conduct of the Allies; Dean of Worcester, 1715–26; Dean of S. Paul's, 1726–40; Bishop of S. Asaph, 1727–31; Bishop of Chichester, 1731–40. Great Latin scholar; published edition of Terence.

REV. ROBERT CANNON vice HARE (24th Dec., 1707).

Takes place of Dr. Hare in Muster, 24th June, 1718. Fellow of King's College, Cambridge; married Bishop of Ely's daughter; Dean of Lincoln, 1721. Wrote controversial tracts.

REV. HENRY BLAND, S.T.P., D.D., vice CANNON (25th Sept., 1715).

REV. WILLIAM DAY vice LANGFORD (5th Oct., 1724).

REV. WILLIAM BARNARD vice BLAND (28th Feb., 1727–1728).

REV. WILLIAM ASHBURNHAM vice DAY (6th Sept., 1737).

REV. RICHARD GREEN, D.D., vice ASHBURNHAM (18th March, 1741–1742).

REV. THOMAS LOWE vice BARNARD (2nd June, 1744).

REV. PETER HINGESTON vice LOWE (1764).

REV. PHILLIP FRANCIS, D.D., vice HINGESTON (9th May, 1764).

Kept school at Esher which Gibbon attended; private Chaplain to Lady Caroline Fox and early tutor to Charles James Fox. Wrote pamphlets against Pitt, a version of Horace, etc.

REV. WILLIAM JENNINGS vice FRANCIS (8th June, 1768).

REV. JOHN JAGO vice GREEN (4th May, 1775).

REV. THOMAS COMYN vice JAGO (22nd March, 1782).

REV. ROBERT BLAYNEY vice JENNINGS (18th March, 1788).

REV. WILLIAM HAGGITT vice BLAYNEY (30th April, 1788).

Died February, 1834.

Chaplains.

REV. RICHARD YATES, D.D., vice COMYN (28th March, 1798).

Died August, 1834. Divine and antiquary; edited Monastic Remains of Town and Abbey of St. Edmund's Bury.

Up to the year 1834 there were always two Chaplains in office, but by Warrant of 5th August, 1833, it was directed that upon the death of either of the Chaplains the duties should afterwards be performed by one only.

REV. GEORGE R. GLEIG (19th Feb., 1834).

Retired in 1846. Served with the 85th in the Peninsula; wounded at Nivelle and the Nive, and in the American war of 1814; took Orders 1820; ChaplainGeneral of the Forces, 1844–75; contributed to the Quarterly, Edinburgh, Blackwood, and Fraser magazines; published The Story of Waterloo, 1847; Lives of Military Commanders; biographies of Warren Hastings, Clive, Wellington, and "Chelsea Pensioners."

REV. GEORGE MATHIAS (15th Aug., 1846).

Retired in 1869; died 4th March, 1884.

REV. RICHARD HUNT INGRAM (1st Oct., 1869).

Died 20th October, 1877.

REV. SYDNEY CLARK (1st Jan., 1878).

Retired 31st December, 1895.

REV. J. H. SUTTON MOXLY, B.A. (1st Cl. Chaplain to Forces) (25th March, 1896).

Retired 16th March, 1906.

REV. REGINALD MOSELEY, M.A. (2nd Cl. Chaplain to Forces; 1st Cl. Chaplain to Forces) (17th March, 1906).

Resigned 31st December, 1917.

REV. WILLIAM DRURY, M.C., M.A. (2nd Cl. Chaplain; 1st Cl. Chaplain, 28th July, 1924) (1st Jan., 1918).

Retired 31st March, 1923.

REV. HERBERT J. FLEMING, C.M.G., M.A. (1st Cl. Chaplain) (1st April, 1923)

Died 17th November, 1926.

REV. ROBERT HENRY HOLMES (2nd Class Chaplain) (1st February, 1927).

Still holds the appointment.

Deputy Treasurers.

RALPH COOK (28th Dec., 1691).

THOMAS TRYE (25th Dec., 1702).

BENEDICT ITHELL (25th March, 1707).

ROBERT MANN (25th Sept., 1714).

THOMAS BOWERS (25th Dec., 1718).

ROBERT MANN (24th June, 1720).

SIR JOHN WYNN, Bt. (25th Dec., 1743).

COLONEL GILBERT WEST (16th April, 1754).

Clerk of Privy Council, 1752. Published Observations on the Resurrection, a metrical version of Odes of Pindar, and miscellaneous poetry.

JOHN WILTON, Ex(or). of Gilbert West (25th Dec., 1755).

HON. FRED VANE (25th March, 1756).

HON. GILBERT VANE (2nd Feb., 1761).

MORGAN VANE (20th July, 1770).

HON. FREDERICK VANE (24th Oct., 1774).

COLONEL JOHN WILSON (28th April, 1801).

COLONEL WILLIAM HENRY SPICER (18th Oct., 1812).

Office abolished on 30th November, 1836, the duties being transferred partly to the Pay Office, and partly to the Secretary's Office.

Adjutants.

SILVANUS TOMKINS (21st June, 1702).

Adjutants.

ROBERT LAWSON (19th Feb., 1716–1717).

CAPTAIN THOMAS STEWART (23rd May, 1720).

Died 26th Oct., 1750, buried in Hospital Burying Ground (see p. 74).

Adjutants.

JOHN WARD (26th Dec., 1750).

FRANCIS SKYNNE (25th Dec., 1760).

LEWIS GRANT (6th Feb., 1761).

Died 16th Oct., 1791, buried in Hospital Burial Ground (see p. 78).

LT.-COLONEL THOMAS DAWSON (9th Nov., 1791).

Died 4th April, 1794, buried in Hospital Burial Ground (see p. 82).

CAPTAIN GEORGE ACKLOM (30th April, 1794).

CAPTAIN WILLIAM ROYCRAFT (18th June, 1818).

LT.-COLONEL SIR JOHN M. WILSON (16th Nov., 1822).

See under Majors.

CAPTAIN JOHN J. C. IRBY (7th Sept., 1855).

MAJOR H. C. B. GRAY (R. Welsh Fus.) (1st April, 1896).

MAJOR ROBERT C. PENTLAND (R. Dub. Fus.) (14th April, 1898).

MAJOR A. E. CONGDON (R. Mun. Fus.) (27th April, 1903).

CAPTAIN and BT.-MAJOR G. E. E. G. CAMERON (Gordon Highlanders) (1st Aug., 1903).

MAJOR H. W. R. RICARDO (17th Lancers) (13th Oct., 1906).

MAJOR L. R. G. BELL (R. Innis. Fus.) (16th April, 1917).

CAPTAIN and BT.-MAJOR J. N. O. RYCROFT, D.S.O., M.C. (Black Watch) (1st May, 1924).

MAJOR R. H. POYNTZ, M.C. (King's Shropshire L.I.) (19th Dec., 1924).

Still holds the appointment.

Assistant Adjutants.

CHARLES DUKE (4th May, 1807).

CAPTAIN PERCIVAL PYM (13th April, 1812).

CLERKS OF WORKS (from Lamborn Cock's MS.)

Clerks of Works.

ROGER HEWITT (24th June, 1692).

CHARLES HOBSON (15th May, 1703).

Died 6th April, 1710.

HUGH WARREN

Previously Deputy Clerk of Works. Shown on Muster Roll, 25th June, 1709, as the successor of Mr. Charles Hobson in post of Clerk of Works.

JOHN LANE (9th Jan., 1728–1729).

GEORGE LEACH (14th March, 1753).

Buried at R.H., Chelsea, 29th November, 1755.

JOHN VARDY (13th Feb., 1756).

Clerk of Works, Horse Guards, 1751, and at Kensington Palace. Designed Spencer House, St. James': his one and only beautiful and original creation. His work otherwise of little importance. Died 17th May, 1765 (Sp. Bd. 30th August, 1765); buried at R.H., Chelsea, 22nd May, 1765.

ROBERT ADAM (30th Aug., 1765).

Architect to George III, 1762–8. Famous for the style of building decoration that goes by his name and that of his brothers. Built the Adelphi, 1769–71; M.P. for Kinross, 1768. Died at 13 Albemarle Street, W., on 3rd March, 1792; buried in Westminster Abbey.

SAMUEL WYATT (5th March, 1792).

Sp. Bd. 2nd April, 1792. Died 8th February, 1807; buried at R.H., Chelsea (tombstone).

JOHN SOANE, afterwards SIR JOHN SOANE (20th Jan., 1807).

The well-known architect of the Bank of England. Professor of Architecture at the Royal Academy and founder of the Soane Museum, Lincoln's Inn Field. He died in 1837.

All the above were appointed directly by and were responsible only to the Chelsea Commissioners.

On the death of Sir John Soane fresh arrangements were made, and from the 1st July, 1837, the Clerk of Works was an official under H.M. Office of Works.

Comptrollers.

ROBERT ENGLISH (1st Jan., 1690–1691).

HENRY WOOD (3rd Aug., 1715).

Died 5th March, 1716.

JAMES BRETT (14th March, 1716–1717).

THOMAS MOORE (26th March, 1718).

EDWARD EYRE (24th Feb., 1722–1723).

NATHANIEL SMITH (afterwards MAJOR, etc.) (17th July, 1750).

JOHN PATTERSON (27th Jan., 1761).

CHARLES COOPER (17th March, 1761).

HENRY TOMKINS (21st Oct., 1788).

CAPTAIN LOFTUS NUNN (26th Dec., 1794).

JOHN HERIOT (20th Sept., 1816).

Upon whose death, on 29th July, 1833, the office was abolished, and the duties transferred to the Secretary's Office.