Prebendaries: Empingham

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln. Originally published by Institute of Historical Research, London, 1977.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

Citation:

'Prebendaries: Empingham', in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, ed. Diana E Greenway( London, 1977), British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/p68 [accessed 14 July 2024].

'Prebendaries: Empingham', in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln. Edited by Diana E Greenway( London, 1977), British History Online, accessed July 14, 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/p68.

"Prebendaries: Empingham". Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln. Ed. Diana E Greenway(London, 1977), , British History Online. Web. 14 July 2024. https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/p68.

LIST 35 PREBENDARIES OF EMPINGHAM

PREBEND

Church of Empingham (Rutl.) and 3 bovates gr. by Gilbert de Gant (d. c. 1095, E.Y.C. II 432), conf. by king Henry I, with mand. for church and bp. to be reseised 1106 × 11 (Regesta II no. 996 = R.A.L. I no. 36); conf. as preb. by pope 6 Feb. 1146 (R.A.L. I no. 252 p. 198). Vicarage ordained in year Nov. 1262 - Nov. 1263 (Rot. Gravesend p. 102). Pres. by preb. 17 Apr. 1294 (Reg. Sutton II 109).

Land in Cherry Willingham (fn. 1) and Southrey (Lincs.) conf. as preb. by pope 5 June 1163 (ibid. no. 255 p. 205).

House in High St., Lincoln, conf. as preb. by pope 5 June 1163 (ibid. p. 206); presum. same as tenement in par. St. Martin which belonged to preb. 'de antiquo' (Dij/75/2/22, of 1348).

See also Dij/69/3/6-19.

Valuations

1254 £25; 1291 £36 13s. 4d., vicar £10

PREBENDARIES

Ralph Ruffus

Occ. as this preb. 5 June 1163 (R.A.L. I no. 255 pp. 205-6).

M. John de Houton

Archdcn. of Bedford from between 12 June and 2 Dec. 1218 (list 13); archdcn. of Northampton by 27 Dec. 1231; d. 1246/7 (list 9). Occ. as this preb. in year 17 June 1245 - 16 June 1246 (Rot. Grosseteste p. 224).

M. Giles le Rous (Rufus)

Preb. of Langford Manor (list 42). Presum. transf. to this preb. on succeeding M. John de Houton as archdcn. of Northampton, before 16 June 1247 (list 9). Occ. as this preb. 11 June 1261 (Dij/69/3/13, cf. nos. 6-8, 10, 14, 16-19), and in year 3 Nov. 1262-2 Nov. 1263 (Rot. Gravesend p. 102). D. 20 Nov. 1272 (list 9).

Stephen of Sutton

First occ. as can. 18 June 1275 (Cal. Fine Rolls I (1911) p. 49). Archdcn. of Northampton by 6 Oct. 1280; d. between 20 Sept. 1290 and 6 Jan. 1291 (list 9). D. as this preb., buried in prebendal church (Reg. Sutton III 85).

M. Jocelin de Kirmington

Transf. from preb. Buckden, coll. by bp. 9 Jan. 1291 (Reg. I fo. 354r; list 24). Archdcn. of Stow, coll. 30 Dec. 1291; res. by 15 July 1300 (list 14). Occ. as can. 22 June 1302 (R.A.L. X no. 2705). Dean, el. 1 Aug. × 22 Sept. 1305, res. claim 27 Aug. 1309; treas., papal prov. 28 July 1318; d. May 1321. Retained this preb. until d., 1321 (Edwards, Sec. Caths. p. 335).

Footnotes

  • 1. Perhaps same land as that held by bp. in 1086 (D.B. I 344c), and by cans. c. 1118 (Lindsey Survey pp. 240-1).