Prebendaries: Leighton Minor

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln. Originally published by Institute of Historical Research, London, 1977.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

Citation:

, 'Prebendaries: Leighton Minor', in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, (London, 1977) pp. 81-82. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/pp81-82 [accessed 18 May 2024].

. "Prebendaries: Leighton Minor", in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, (London, 1977) 81-82. British History Online, accessed May 18, 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/pp81-82.

. "Prebendaries: Leighton Minor", Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, (London, 1977). 81-82. British History Online. Web. 18 May 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/pp81-82.

Prebendaries

PREBEND

Manor of Leighton Bromswold (Hunts.) given to bp. by earl Waltheof (d. 1076), conf. by king William I 1072 (R.A.L. I no. 2, cf. no. 3), in bp.'s possession 1086 (D.B. I 203d); conf. to cans. by pope 28 Apr. 1139 (R.A.L. I no. 249), and conf. as preb. by pope 6 Feb. 1146 (ibid. no. 252 p. 198) and 5 June 1163 (ibid. no. 255 p. 207). See also Rot. Hund. II 616-17; Dij/73/3/39-40.

Valuations

1254 £40; 1291 £46 13s. 4d. (Taxatio p. 36b)

PREBENDARIES

? Aleamus

Said in 1229 and 1231 to have held this preb. temp. king Henry II (1154-89) (C.R.R. XIII no. 2636; XIV no. 150 etc.). ? Adelelm, dean, d. 1179 (list 2).

M. Robert de Hardres

Vice-archdcn. of Lincoln by ? c. 1180 (cart. St. Andrew, Northampton, fo. 37v, see app. 30), last occ. Sept. 1185 × May 1186 (H.M.C. Rutland IV 114). (fn. 1) Custodian of bpric. 1185 (P.R. 31 Hen. II (P.R.S. xxiv) p. 125). First occ. as can. in L.P. II, of c. 1187 (app. 33 no. 7). Archdcn. of Huntingdon by 4 Apr. 1192; d. perhaps July 1206 (list 8). D. as this preb. (Rot. Litt. Pat. p. 73b).

William of Ely (fn. 2)

Royal gr. of this preb., s.v., 30 June 1207 (Rot. Litt. Pat. p. 73b; cf. R.A.L. I no. 204). (fn. 3) King's treas. from 1196 to between 1215 and 1217. Also preb. of London (Fasti 1066-1300 I 35), and Exeter; archdcn. of Cleveland (York dioc.). Still alive 1222 (Domesday of St. Paul's, ed. W. H. Hale (Camden Soc., 1858) pp. 1, 7). D. 1222/3 (Chron. Maj. III 74).

M. William of Bardney (fn. 4)

Clk. of abp. Stephen Langton from before 1213 (Acta Stephani Langton, ed. K. Major (C.Y.S. l) pp. 32-3, 37 etc.). (fn. 5) Archdcn. of Wells, from 1214. First occ. as can. (unident. preb.) 23 Sept. 1219 (Liber Ant. p. 97). Papal disp. for illegitimacy 18 March 1221 (Reg. Hon. III no. 3189 = C.P.L. I 79). Occ. as this preb. 1229-31 (C.R.R. XIII nos. 1501, 2636; XIV no. 1631; cf. Close R. 1227-31 p. 107, where he is called William of Wells). Last occ., as archdcn. of Wells, 26 July 1231 (H.M.C. Wells I 28).

M. Robert de Winchelsey (fn. 6)

Transf. from preb. Marston after 17 June 1276 (list 49). Occ. as this preb. 17 Jan. 1278 (Dij/73/3/39-40) and 1279 (Rot. Hund. II 616b). In dispute with Amaury de Montfort over this preb., 15 Jan. 1280 (Reg. Epp. Peckham I 90). Also archdcn. of Essex, by 27 Aug. 1288 (Fasti 1066-1300 I 14). Became abp. of Canterbury, el. 13 Feb. 1293, cons. 12 Sept. 1294, temps. 4 Feb. 1295 (ibid. II 8).

[Amaury de Montfort

In dispute with M. Robert de Winchelsey over this preb., 15 Jan. 1280 (Reg. Epp. Peckham I 90). But preb. Decem Librarum (list 33).]

John de Colonna

Papal prov., coll. by bp. 18 Feb. 1295 (Reg. I fo. 358r). Archdcn. of Huntingdon, papal prov., coll. 15 March 1295, but prov. revoked, and out of archdcnry. by 30 June 1295 (list 8). Depr. by pope of all benefices, at time of excomm. and depr. of Colonna family, 23 May 1297 (Reg. Bon. VIII no. 2389: not in C.P.L.).

? John de Colonna, son of Landulf

Papal prov. of a preb. in Lincoln 17 March 1297 (Reg. Bon. VIII no. 1735 = C.P.L. I 569). Not included in papal excomm. and depr. of Colonna family, 23 May (above). Claiming his preb. (? this preb.) 10 and 28 Dec. 1297 (Reg. Sutton VI 48, 62-3). Also preb. of York. This preb. said to be vacant 21 Nov. 1299, by d. in Lombardy of a Roman who held it (Chancery Warrants 1244-1326 (1927) p. 105). Nephew of cardinal James de Colonna, can. (list 60); cousin of John de Colonna, his predecessor in this preb., and of Odo de Colonna, can. (list 32).

[M. Robert de Lacy (fn. 7)

Coll. by bp. 1 March 1298, saving pope's right (Reg. I fo. 361r). Preb. said to be vacant 21 Nov. 1299 (as above). Another coll., after 26 Sept. 1300 (Reg. II fo. 275r). Called himself preb. and possessor of Leighton Manor in appeal against prov. and coll. of Philip de Barton, summer 1301 (Reg. J. Pontissara I, ed. C. Deedes (C.Y.S. xix) pp. 99-104, cf. pp. 96-8). M. Robert de Lacy preb. Sexaginta Solidorum, res. 11 Nov. 1301 (list 59). For Philip de Barton, see Fasti 1300-1541 I 83.]

Footnotes

  • 1. Temp. Gilbert de Glanville, bp. of Rochester (Fasti 1066-1300 II 76) and before M. William of Northolt was el. bp. of Worcester (ibid. p. 100).
  • 2. Cambs.; see H. G. Richardson, in T.R.H.S. 4th ser. xv (1932) 45-90.
  • 3. Corrected from Leighton Buzzard to Leighton Bromswold, R.A.L. III no. 798, X p. xxxvi.
  • 4. Lincs.
  • 5. Perhaps to be identified with William de Barden' who occ. without title as witness to charter of M. Robert de Hardres, can. and vice-archdcn. of Lincoln, and temp. M. Wimar subdean, so c. 1184 × c. 1187 (cart. Royston verso).
  • 6. ? Winchelsea, Sussex. See Biog. Ox. III 2057-9.
  • 7. For his career, see Biog. Ox. II 1083-4.