Prebendaries: Stoke

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln. Originally published by Institute of Historical Research, London, 1977.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

Citation:

'Prebendaries: Stoke', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, (London, 1977), pp. 97-98. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/pp97-98 [accessed 21 June 2024].

. "Prebendaries: Stoke", in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, (London, 1977) 97-98. British History Online, accessed June 21, 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/pp97-98.

. "Prebendaries: Stoke", Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, (London, 1977). 97-98. British History Online. Web. 21 June 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/pp97-98.

Prebendaries

PREBEND

Churches of East Stoke and Coddington (Notts., York dioc., both bp. of Lincoln's manors 1086, D.B. I 283d, 284a) conf. as preb. by pope 5 June 1163 (R.A.L. I no. 255 p. 206).

Moiety of church of Rauceby (Lincs., manor where bp. had dispute with bp. of Durham in 1086, D.B. I 376d): conf. as preb. by pope 6 Feb. 1146 as 'quod habetis in ecclesia de Roucebi' (R.A.L. I no. 252 p. 199) and 5 June 1163 (ibid. no. 255 p. 205); moiety belonged to this preb. in 1254 (Val. Norwich pp. 248, 280; cf. Taxatio p. 61a). (fn. 1)

Valuations

1254 not valued; 1291 £86 13s. 4d. (Taxatio p. 311a)

PREBENDARIES

James de Colonna

Papal prov. to this preb. before 29 Dec. 1288 (Reg. Romeyn I 277); abp.'s mand. to induct, 20 Jan. 1289 (ibid. p. 278). Brother of John and Landulf de Colonna de Urbe (see Reg. Romeyn I pp. xxvi-viii); uncle of John de Colonna, archdcn. of Huntingdon (list 8) and of Odo de Colonna can. (list 32), and of John de Colonna (son of Landulf), can. (list 46). Cardinal-den. of S. Maria in Via Lata from 1278. Excomm. and depr. of all benefices 23 May 1297 (Reg. Bon. VIII no. 2389: not in C.P.L.), but evidently out of this preb. by 3 Jan. 1291 (below).

James de Sabello de Buccamatiis (fn. 2)

First occ. as this preb. 3 Jan. 1291 (Reg. Sutton III 63). Occ. as can. 1 June 1297 (Chancery Rolls 1277-1326 (1912) p. 37) and 11 June 1301 (Reg. Bon. VIII no. 4079: not in C.P.L.). Also archdcn. of Brussels, can. of Avranches, Metz, Rheims, and Verdun (ibid.). Occ. as unnamed Roman holding this preb. in years Sept. 1304 - Sept. 1305, and Sept. 1305 - Sept. 1306 (Edwards, Sec. Caths. pp. 328, 330), and by name from year Sept. 1306 - Sept. 1307 (Bj/2/4 fo. 29r), to last occ. in year Sept. 1315 - Sept. 1316 (ibid. fo. 116r). Canonically removed from this preb. 29 July 1316, after king had recovered right to present, due since vacancy temp. king Edward I (Reg. II fos. 292v-293r; cf. C.P.R. 1313-17 p. 366).

Footnotes

  • 1. The other moiety belonged to the prior of Shelford, Notts. (see Rot. Welles III 76, 200; Rot. Gravesend p. 71; Reg. Sutton I 190).
  • 2. Son of Odo de Buccamatiis, a Roman miles (Reg. Bon. VIII no. 4079, cf. no. 4680).