BHO

Prebendaries: Ramsbury

Pages 91-92

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 4, Salisbury. Originally published by Institute of Historical Research, London, 1991.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

Citation:

LIST 49 PREBENDARIES OF RAMSBURY

PREBEND

Seat of bpric. created c. 909 (see M. A. O'Donovan, 'Episcopal dates for the province of Canterbury, 850-950, II', in Anglo-Saxon England ii (1972) 98, 109; cf. RSO I 335). By bp. Hereman's time not an organized collegiate establishment (see F. Barlow, English Church 1000-1066 (2nd ed. 1979), pp. 220-1, 239-40). Bp.'s manor 1066 and 1086, where 'presbyteri' held 4 hides (DB I 66a).

Church of Ramsbury gr. to cans. by bp. Osmund 1091 (carta). Conf. by pope 26 Nov. 1146 (PUE II no. 53 p. 209).

Preb. prob. in existence c. 1150 (Psalter list). Preb. consisted of church of Ramsbury and chapel of Baydon (I/4/A-C/13; cf. no. 14, and I/19/T-W/1).

Pr.-preb.; cantoris side; term of residence: Apr.-June.

Valuations

1220s 40m.; 1226 40m.; c. 1284 40m.; 1291 £33 6s. 8d.

PREBENDARIES

Robert Coterel

First occ., not called can., before Jan. 1215 (IV/E.5/Prebend of Charminster & Bere/14). (fn. 1) First occ. as can. 7 Jan. 1213/14 (Nova Const.). Occ. several times. Occ. this preb. Oct. 1226 × Feb. 1227 (app. 1). Last occ. as can. 19 Oct. 1233 (Sar. Chs. p. 229).

M. Thomas of Bridport (fn. 2)

First occ. as can. June 1282 (Reg. Pontissara II 382), and as this preb. May-June 1284 (app. 2). Occ. frequently. Ord. dcn. Lent 1288 (Reg. Pecham I 253). Candidate in episcopal el. of 10 May 1288, when he won 2 votes (app. 3). Warden of De Vaux college, occ. from 1289 to d. (VCH Wilts. III 384). Still alive, this preb., 24 Aug. 1294 (B. 482). D. by 23 July 1296 (Sar. Chs. p. 368; cf. III/Archdeacons). Perhaps to be identified with Thomas of Bridport, clk., who had protection to go abroad Oct. 1266 (CPR 1258-66 p. 645).

William de Sancto Johanne

Transf. from preb. Yetminster I (list 63). Papal prov., occ. this preb. 6 Nov. 1297 (Reg. Gandavo II 561). Reappointed, with papal disp., 18 May 1307, and occ. 12 Feb. 1323 (2 Fasti III 78).

Footnotes

  • 1. Temp. dean Richard Poore, list 2.
  • 2. D.Cn.L.; see, e.g., Reg. Pontissara I 42bis.