Prebendaries: Wiveliscombe

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 7, Bath and Wells. Originally published by Institute of Historical Research, London, 2001.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

'Prebendaries: Wiveliscombe', in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 7, Bath and Wells, (London, 2001) pp. 77. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol7/p77 [accessed 1 March 2024]

LIST 64 PREBENDARIES OF WIVELISCOMBE

PREBEND

Wiveliscombe (Som.): conf. to bp. Giso by kg. Edward Confessor May 1065 (Keynes, 'Giso' app. I no. 9). Bp.'s manor TRE and in 1086 (DB I 89b).

Church of Wiveliscombe conf. by pope to Bath priory 22 Apr. 1179 (PUE II no. 189). Gr. to communa of Wells by bp. Savaric Lent 1195 × 8 Aug. 1205 (EEA X no. 250); gr. as preb., with chapel of Fitzhead, by bp. Jocelin 30 Sept. 1213 (Cal. I 67-8).

Valuations 1291 £26 13s 4d preb., £13 6s 8d communa (Taxatio pp. 199b, 200a); 1299 40m preb. (Cal. I 256).

PREBENDARIES

[? M. William Burnel

First occ. as can. of Wells, on prec.'s side, 11 Oct. 1284 (below, app. 4 no. 16). Provost of Wells by 20 Nov. 1289 (CPL I 506 = Reg. Nic. IV no. 1720, where his other benefices are named); still provost at his d. (Cal. II 582-3 (no. 164); list 69). Also preb. of Exeter, Lichfield, Llandaff, St Davids, St Omer, Salisbury and York (1 Fasti IV 46, 78, VI 53-4). Dean by 30 Apr. 1293 (list 3); occ. as archdcn. of Taunton 28 Sept. 1294 (list 12); last occ. as dean 10 Aug. 1295; res. deanery by 13 Feb. 1297 (list 3). Still alive 16 June 1304 (CCR 1302-7 p. 148). D. by 6 Nov. 1304 (Reg. of Thomas Corbridge, abp. of York, 1300-1304 [ed. W. Brown and A. H. Thompson] (Surtees Soc. cxxxviii, cxli, 1925, 1928) II 168). Presum. this preb. as provost (cf. CPR 1307-13 p. 277; Cal. I 249-50).]

First certainly identified preb. is M. Robert de Haselshawe, provost, who occ. 7 Aug. 1310 (2 Fasti VIII 77).