Canons whose prebends cannot be identified

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 9, the Welsh Cathedrals (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids). Originally published by Institute of Historical Research, London, 2003.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

Citation:

'Canons whose prebends cannot be identified', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 9, the Welsh Cathedrals (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids), (London, 2003), pp. 61-72. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol9/pp61-72 [accessed 25 June 2024].

. "Canons whose prebends cannot be identified", in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 9, the Welsh Cathedrals (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids), (London, 2003) 61-72. British History Online, accessed June 25, 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol9/pp61-72.

. "Canons whose prebends cannot be identified", Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 9, the Welsh Cathedrals (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids), (London, 2003). 61-72. British History Online. Web. 25 June 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol9/pp61-72.

LIST 46 CANONS WHOSE PREBENDS CANNOT BE IDENTIFIED

Adam of Cardigan

Can. of St Davids, d. or res. by 9 July 1229, when his preb. gr. to William de Peretot (Pat. Rolls 1225-32 p. 261).

M. Alexander

Can. of St Davids, occ. by proxy at synod 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122).

Asser

Occ. among cans. whose lay tenements were confiscated on justiciar's orders 1202, for supporting Gerald (Gir. Cambr. III 214). Occ. as can. of St Davids 7 Dec. 1203 x 1214 (St Davids Acta no. 69, at p. 93). Presum. father of John son of Asser, can, of St Davids (below).

Bleduc

Occ. as can. of St Davids twice 1174 x 8 May 1176 (St Davids Acta nos. 33, 69 (at p. 92, ch. of chapter)).

Cadwgan

Occ. as can. of St Davids twice 1125 x 48, perhaps after 1141, in chs. with a Carmarthen connection (St Davids Acta nos. 6-7, and note on date, ibid. p. 37).

M. David of Cornwall (fn. 1)

Occ. as can. of St Davids 26 July 1248 x 11 July 1255 (St Davids Acta no. 124).

David ap Gruffudd

Occ. as can. of St Davids 1291, when his preb. worth £2 13s. 4d. (Taxatio p. 274a).

David ab Idnard

Can. of St Davids, said to have had vision of Gerald of Wales 1199 x 1203 (De Invectionibus p. 217). Presum. son of Idnard, can. of St Davids (below).

M. Edward de la Cnoll (fn. 2)

Kg.'s proctor at Curia, occ. 12 Oct. 1241 (CPR 1232-47 p. 261). Occ. as messenger of bp. of St Davids, perhaps already can. of St Davids, 30 Apr. 1242 (ibid. p. 283). Certainly can. by 10 Oct. 1253, when prob. appeared by proxy at synod (St Davids Acta no. 122). Absent contumaciously from synod 12 Nov. 1259 (ibid. no. 131, at pp. 147-8). Also can. of Wells by 13 July 1254, dean of Wells by 19 Sept. 1256 (1 Fasti VII 11, 56). Papal disp. for illegitimacy 20 July 1260, so that he might gain a bpric. (CPL I 374). Kg.'s envoy to kg. of France 18 Nov. 1264; preb. of Bosham from Nov. 1268 (1 Fasti VII 11). Two relatives held prebs. of Wells (ibid. pp. 80, 104). D. as dean of Wells 16 Sept. 1284 (ibid. p. 11).

Elidir ab Elidir

Occ. as can. of St Davids twice: Apr. 1199, when sent to inform kg. John of d. of bp. Peter (Gir. Cambr. I 108, 110); and 7 Dec. 1203 x 1214 (St Davids Acta no. 69, at p. 93). Presum. same man possessed land of 'Hendavarn', temp. bp. Peter (1176-98), conf. to him and his heirs by kg. 12 Sept. 1205 (Rotuli Chartarum, I, ed. T. D. Hardy (Record Commission, 1837) p. 157b = St Davids Acta no. 41 bis). Elidir, perhaps his father, occ. 1174 x 8 May 1176 (St Davids Acta no. 69, at p. 92, ch. of chapter), and purchased land from bp. Geoffrey (Gir. Cambr. 1310).

Geoffrey de Argenten

First occ. as can. of St Davids 1 March 1279 (St Davids statutes, BL Harley MS 6280 fo. 61r-v). Still can. 1291, when his preb. worth £2 (Taxatio p. 274b).

Gerard

Occ. as dean of Pembroke, prob. can. of St Davids, at time of disputed episcopal el. of 1199 (De Invectionibus p. 224). Occ. as among cans. whose lay tenements were confiscated on justiciar's orders 1202, for supporting Gerald (Gir. Cambr. III 214).

Gervase son of Walwan

Can. of St Davids, d. or res. by 6 March 1229, when his preb. gr. to Anselm le Gros (Pat. Rolls 1225-32 p. 241; above, list 34).

Henry

Two cans. of St Davids of this name occ. 7 Dec. 1203 x 1214 (St Davids Acta no. 69, at p. 93). One is prob. to be identified with Henry son of Robert (below).

Henry son of Robert

Occ. as can. of St Davids soon after Apr. 1199, when sent to inform kg. John of d. of bp. Peter (Gir. Cambr. I 110). Son of Robert son of Jonas, can. of St Davids (below), member of Jonas faction which supported Gerald of Wales 1199-1203; occ. as H., son of Robert son of Jonas, among cans. whose lay tenements were confiscated on justiciar's orders 1202, for supporting Gerald (Gir. Cambr. III 214). Gerald's most loyal supporter (ibid. p. 316). Prob. one of two cans. called Henry who occ. 7 Dec. 1203 x 1214 (above). Last occ. as can. 1222/3 (St Davids Acta p. 177).

[Ifor

Can. of Llandaff (above, list 19). Falsely called can. of St Davids to swell ranks of anti-Gerald faction at Rome winter 1202-3: when asked by Gerald to describe St Davids, he said the cath. was built on a hill; Gerald concluded Ifor was an impostor sent to Rome to make mischief (Gir. Cambr. III 248; cf. ibid. p. 240).]

Idnard

Occ. as can. of St Davids 1174 x 8 May 1176 (St Davids Acta no. 33) and 7 Nov. 1176 x 16 July 1198, prob. early (ibid. no. 47). Described by Gerald as rural dean and vice-canon, evidently a member of chapter, who accompanied Gerald and M. Martin to Rome 1200 (Gir. Cambr. I 115). Described as dcn., had papal conf. 4 June 1203 of a preb. gr. to him by Gerald (Letters of Innocent III no. 492; cf. Philip, below). He was robbed on a journey in Wales in connection with Gerald's case 1203, and subsequently d. (Gir. Cambr. I 117). Presum. father of David ab Idnard can. (above).

M. Ivo

Can. of St Davids, occ. by proxy at synod 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122).

Jocelin

Occ. as rural dean, evidently a member of chapter, opponent of Gerald, before 16 July 1198 (Gir. Cambr. I 218); susp. a chapl. of Gerald of Wales (ibid. p. 228); queried archdcns.' rights to depose rural deans (ibid. pp. 222-4), and was deposed from rural deanery by Gerald before 16 July 1198 (ibid. p. 325).

M. John

First occ. as can. of St Davids 10 Sept. 1120 x 1148, prob. after 1125 (St Davids Acta no. 19) and twice 1125 x 48, prob. after 1141 (ibid. nos. 6-7, and note on date, ibid. p. 37). Occ. several times (ibid. nos. 25-6, 33, 36, 69 (at p. 92, ch. of chapter)). Last occ. 7 Nov. 1176 x 16 July 1198, prob. early (ibid. no. 47). The first can. of St Davids to be described as Master; has been claimed as a major Welsh poet of the 12th cent., but argument to be treated with caution (A. Breeze, 'Master John of St David's: a new twelfth-century poet?', BBCS xl (1993) 73-82; also idem, Medieval Welsh Literature (Dublin, 1997) pp. 33, 41-7, 65, 81, 84, 88).

M. John iuvenis

Can. of St Davids who had vision concerning el. of bp. Peter [1176] (De Invectionibus p. 208). Perhaps to be identified with M. John who accused Gerald of Wales of simony (ibid. p. 125) and with M. John who occ. as can. 7 Dec. 1203 x 1214 (St Davids Acta no. 69, at p. 93).

John son of Asser

Occ. as can. of St Davids 21 June 1215 x 27 Jan. 1229 (St Davids Acta no. 73) and 1222/3 (ibid. p. 177). Presum. son of Asser, can. (above).

John Brun

Occ. as can. of St Davids 1291, when his preb. worth £2 (Taxatio p. 274b) and 27 June 1297 (Cal. Var. Chancery Rolls p. 37), Perhaps to be identified with John Brun clerk, who was pardoned for robbery in Oxford 10 Feb. 1290 (CPR 1281- 92 p. 343).

M. John Bussch

Kg.'s clerk, royal gr. of preb. in succession to Peter Loef, s.v., 6 Dec. 1296 (CPR 1292-1301 p. 223). Attorney of M. William de Sardene, occ. 16 March 1293 (ibid. p. 7); occ. in Kent 31 July 1296 (Reg. Winchelsey I 122-3); prob. same as rector of Fiskerton (Lines.), ord. pr. by abp. 15 Dec. 1302 (ibid. 11 958). Occ. as can. of St Davids 20 Jan. 1307 (Rotuli Parliamentorum I (1783) 190a).

John son of Daniel

Occ. as can. of St Davids twice 1125 x 48, prob. after 1141 (St Davids Acta nos. 6-7, and note on date, ibid. p. 37). Prob. to be identified with John can. who occ. 10 Sept. 1120 x 1148, prob. after 1125 (ibid. no. 19), 19 Dec. 1148 x ? 1155 (ibid. nos. 25-6), and 7 Nov. 1176 x 16 July 1198, prob. early (ibid. no. 47). Perhaps son of Daniel archdcn. of Powys (i.e. Meifod, St Asaph dioc., above, list 26) and grandson of bp. Sulien.

? John le Fleming

Occ. as bp.'s messenger, perhaps can. of St Davids, 30 Apr. 1242 (CPR 1232- 47 p. 283).

John Haraud (fn. 3)

Occ. as can. of St Davids at synod 12 Nov. 1259 (St Davids Acta no. 131, at p. 147).

M. John Lovel

Occ. as can. of St Davids 1291, when his preb. worth £2 6s. 8d. (Taxatio p. 274b). Also preb. of Lichfield by 23 Feb. 1287 (Reg. Giffard (Worc.) II 327); preb. of Lincoln, gr. 26 Nov. 1299 (1 Fasti III 57); can. of Wells by 1 Apr. 1300 (1 Fasti VII 90). Royal justice (Foss, Judges III 122-3). D. at Wells 16 July 1300 (1 Fasti VII 90).

M. John de Whitchurch

Can. of St Davids, occ. by proxy at synods of 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122) and 12 Nov. 1259 (ibid. no. 131).

John of Ystlwyf (fn. 4)

First occ. as can. of St Davids 10 Sept. 1120 x 1148, prob. after 1125 (St Davids Acta no. 19) and twice 1125 x 48, prob. after 1141 (ibid. nos. 6-7, and note on date, ibid. p. 37). Also occ. 19 Dec. 1148 x 10 March 1160 (ibid. p. 55) and c. 1156 x 1173 (ibid. no. 36).

Jonas alias Ion

The faction that supported Gerald was descended from Jonas (Gir. Cambr. III 312). Perhaps occ. as can. of St Davids 1174 x 8 May 1176 (St Davids Acta no. 69, at p. 92 (ch. of chapter)), but 'Roberto Ione' may be a scribal error for 'Roberto filio Ionis'. Father of Robert son of Jonas can. of St Davids, who was an old man by 1199 (below).

? Lambert

Pr., occ. together with cans. twice 19 Dec. 1148 x ? 1155 (St Davids Acta nos. 25-6).

Martin (fn. 5)

Can. of St Davids, brother of Peter abbot of Whitland (for whom see Heads I 147) and therefore connected with Osbert archdcn. of Carmarthen and the faction that opposed Gerald of Wales; occ. as opponent 1202 (Gir. Cambr. III 219, 300).

M. Martin

Travelling companion of Gerald of Wales 1200; fell ill at Saint-Omer and was sent back to Wales (Gir. Cambr. I 115, 118). Occ. as can. of St Davids 7 Dec. 1203 x 1214 (St Davids Acta no. 69, at p. 93) and twice 21 June 1215 x 27 Jan. 1229 (ibid. nos. 73, 79). Father of two sons, both of whom were appd. can. by bp. Geoffrey, 7 Dec. 1203 x 1214 (Speculum Duorum pp. 252-3; Gir. Cambr. III 346, 365). Thought by J. Conway Davies to be brother of Robert son of Jonas, can. of St Davids (below) (Episcopal Acts II 556).

Martin son of Pontius

As Martin, clerk of Gerald, had bp.'s gr. of church of Llawhaden (Penfro) in canonicam at Gerald's request, before 16 July 1198 (Gir. Cambr. I 56). Occ. as M. son of Pontius among cans. whose lay tenements were confiscated on justiciar's orders 1202, for supporting Gerald (ibid. III 214). His father Pontius was archdcn. of St Davids (above, list 38).

M. Mathias of Brecon

First occ. as can. of St Davids 1222/3 (St Davids Acta no. 107). Also occ. three times 21 June 1215 x 27 Jan. 1229 (ibid. nos. 75, 77; Episcopal Acts 1351 (D451)). Last occ. 28 Jan. 1229 (Pat. Rolls 1225-32 p. 237). Perhaps to be identified with M. Mathias, who occ. 1200 x 15 as son of Richard dean of Brecon ('Cart. Brecon', ed. R. W. Banks, Arch. Camb. 4th ser., xiv (1883) 222-3, ch. of bp. Giles of Hereford, cal. EEA VII no. 246, cf. no. 208, witnessed by Richard dean of Brecon c. 1195 x 1198). (fn. 6) Cf. Mathias, can. of Llandaff, who occ. 1254 (above, list 19).

M. Matthew of Avranches

Occ. as can. of St Davids twice: 9 Feb. x 5 Oct. 1231 (St Davids Acta no. 92) and 9 Feb. 1231 x March 1247 (ibid. no. 106).

Matthew of St Davids

D. or res. before 28 Jan. 1229, when his preb. gr. to M. Thomas of Bosbury (Pat. Rolls 1225-32 p. 237).

Meilyr

First occ. as can. of St Davids 1174 x 8 May 1176 (St Davids Acta no. 33). Also occ. 7 Nov. 1176 x 16 July 1198, prob. early (ibid. no. 47). Supporter of Gerald of Wales, occ. among cans. whose lay tenements were confiscated on justiciar's orders 1202, for supporting Gerald (Gir. Cambr. III 214). Dispute with his son Nicholas over succession to Meilyr's preb., settled by bp. Geoffrey (1203- 14) (Speculum Duorum pp. 210-11, 254-7; below).

Nicholas

Occ. as can. of St Davids 7 Dec. 1203 x 1214 (St Davids Acta no. 69, at p. 93).

Nicholas Meilyr

Before becoming can. of St Davids had been member of group that had travelled to France to inform kg. Richard of d. of bp. Peter (which occurred 16 July 1198), part of his reason for accompanying the chapter members being his intention to study at one of the cam. schools; while in France he heard of Richard's d. (6 Apr. 1199) and the new search for kg. John (De Invectionibus p. 169, Gir. Cambr. III 262: as Nicholas major). Attempted to take over his father Meilyr's preb. during Meilyr's lifetime; dispute settled by bp. Geoffrey (1203-14) (Speculum Duorum pp. 210-11, 254-7). Occ. as can. 1222/3 (St Davids Acta p. 177) and 9 Oct. 1231 x March 1247 (ibid. no. 106). Son of Meilyr, can. of St Davids (above).

M. Nicholas de Prestchet

Presum. can. of St Davids when occ. 16 Apr. 1247 (CPR 1232-47 p. 500).

[Nicholas] ap Samuel

The unnamed son of Samuel who, before becoming can. of St Davids, studied in France (Gir. Cambr. III 310). Member of Gerald of Wales's familia in France; but once back in Wales he was removed from Gerald's company 1202, in order to preserve his father Samuel's property, which had been threatened with confiscation if Nicholas stayed with Gerald (ibid.). Occ. as Nicholas son of Samuel, can., 1222/ 3 (St Davids Acta p. 177).

Pentecost

Occ. as can. of St Davids twice: 21 June 1215 x 27 Jan. 1229 (St Davids Acta no. 73) and 28 Jan. 1229 (Pat. Rolls 1225-32 p. 237).

Peter Loef

Kg.'s clerk, not yet beneficed when occ. 11 Jan. 1275 (CPR 1272-81 p. 76). Occ. in connection with administration of Wales after Edwardian conquest, 10 June 1280 (CCR 1279-88 p. 24) and 18 Aug. 1289 (CPR 1281-92 p. 320). Occ. as can. of St Davids 1291, when his preb. worth £2 13s. 4d. (Taxatio p. 274a). One of three scrutineers in disputed episcopal el. of 1293 (CPL I 564). Still alive 14 Oct. 1284 (CPR 1292-1301 p. 116). D. before 6 Dec. 1296, when his preb. gr. to M. John Bussch (ibid. p. 223).

Philip

Pr., a supporter of Gerald of Wales, who gr. him a preb., conf. by pope 4 June 1203 (Letters of Innocent III no. 491; cf. Idnard, above). Occ. as can. of St Davids 7 Dec. 1203 x 1214 (St Davids Acta no. 69, at p. 93). Perhaps to be identified with Philip who occ. as Gerald's chapl. in preb. of Mathri 1202 (Gir. Cambr. III 227).

Philip of Letterston (fn. 7)

Occ. as can. of St Davids at synod 12 Nov. 1259, when appd. one of two proctors to administer common fund and one of three proctors to administer fabric fund (St Davids Acta no. 131, at pp. 147, 151). A man of the same name, presum. a layman, occ. as bp.'s steward 11 Feb. 1256 x 1260 (ibid. no. 151).

? M. Pontius of St Davids

Perhaps can. of St Davids when occ. 11 Feb. 1256 x 1260 (St Davids Acta no. 151).

M. Reginald de Brandon

Can. of St Paul's, London, by 15 March 1279 (1 Fasti I 78). Canon lawyer, occ. as Durham 1281, adviser to abps. Pecham and Winchelsey (Fraser, Antony Bek p. 103); member of entourage of Antony Bek, bp. of Durham, 1300 (ibid. pp. 132-3). Kg.'s envoy, occ. 26 Feb. 1291 and 7 May 1292 (CPR 1281-92 pp. 423, 489). First occ. as can. of St Davids 1291, when his preb. worth £3 6s. 8d. (Taxatio p. 274b). Also occ. 18 May 1293 (CPR 1292-1301 p. 15) and 22 June 1297 (Cal. Var. Chancery Rolls p. 65). Preb. of Lincoln, res. 3 May 1303 (1 Fasti III 54). D. in London, buried 23 Jan. 1305; commem. 19 Jan. (ibid. I 78).

Reginald Foliot (fn. 8)

Clerk of William de Vere, bp. of Hereford (1186-98) (EEA VII p. lviii, nos. 179-80 etc.; Gir. Cambr. I 104, 'notarius'), and nephew of Peter de Leia, bp. of St Davids, by whom presum. he was appd. can. of St Davids (Gir. Cambr. I 104; above, list 34). One of candidates for bpric. Sept. 1198 (Gir. Cambr. I 95, 104). Opponent of Gerald at Rome spring and summer 1201 (ibid. III 35, 68, 191 etc.). Papal mandate that he make restitution to Gerald, 27 July 1201 (Letters of Innocent III no. 343). Complaint against Gerald, papal mandate ? Jan. x March 1202 (ibid. no. 401). Excomm. by Gerald spring 1202 (Gir. Cambr. III 211). Candidate for bpric. again 1203 (ibid. p. 298). Had gr. of church of Llanstephan (Caerfyrddin) from bp. Geoffrey (1203-14) (Speculum Duorum pp. 252-3).

M. Richard

Occ. as Richard can. of St Davids 1148 x 75 (St Davids Acta no. 30) and 7 Nov. 1176 x 1184 (ibid. no. 40), and as M. Richard among cans. 7 Nov. 1176 x 16 July 1198, prob. early (ibid. no. 47).

Richard de Burton

Occ. as can. of St Davids at synod 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122). Occ. at synod 12 Nov. 1259, when appd. one of two proctors to administer common fund (ibid. no. 131, at pp. 147, 151).

M. Richard Lombard

Occ. as can. of St Davids 5 Oct. 1231 (St Davids Acta no. 93).

Richard de Sutton

Occ. as can. of St Davids 18 Nov. 1287 (St Davids statutes, BL Harley MS 6280 fo. 54r).

Richard de Wrotham

Can. of St Davids, occ. by proxy at synod 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122). Occ. at synod 12 Nov. 1259, when appd. one of three proctors to administer fabric fund (ibid. no. 131, at pp. 147, 151).

Robert

Occ. as can. of St Davids 7 Nov. 1176 x 1184 (St Davids Acta no. 40). Perhaps occ. 1174 x 8 May 1176 (ibid. no. 69, at p. 92 (ch. of chapter)), but 'Roberto Ione' may be a scribal error for 'Roberto filio Ionis', i.e. Robert son of Jonas (below).

M. Robert

Occ. as can. of St Davids 1174 x 8 May 1176 (St Davids Acta no. 69, at p. 92 (ch. of chapter)).

Robert son of Jonas

First occ. as can. of St Davids c. 1156 x 1173 (St Davids Acta no. 36). Perhaps occ. 1174 x 8 May 1176 (ibid. no. 69, at p. 92 (ch. of chapter), where 'Roberto Ione' may be a scribal error for 'Robert filio Ionis'). Occ. 7 Nov. 1176 x 16 July 1198, prob. early (ibid. no. 47). Described as an old man at time of disputed el., 1199-1203, in which he and his kin supported Gerald (De Invectionibus p. 212; Gir. Cambr. III 312). Occ. among cans. whose lay tenements were confiscated on justiciar's orders 1202, for supporting Gerald (Gir. Cambr. III 214). Deserted Gerald towards the end (De Invectionibus p. 224). One of proposed candidates for bpric Sept. 1203 (Gir. Cambr. III 312). Son of Jonas, can. of St Davids (ibid.; above). Father of Henry son of Robert, can. of St Davids (above).

M. Robert de Mora

Occ. as can. of St Davids at synods 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122) and by proxy 12 Nov. 1259 (ibid. no. 131).

M. Robert de Veteri Terra

Occ. as can. of St Davids 1291, when his preb. worth £2 13s. 4d. (Taxatio p. 274a). Also can. of Exeter, first occ. Easter term 1296; d. between 21 Sept. 1307 and 17 Feb. 1308 (1 Fasti X (forthcoming); cf. 2 Fasti IX 22).

M. Roger de Cantilupe (fn. 9)

First occ. as can. of St Davids 22 x 29 Aug. 1235 (J, E. Sayers, Papal Judges Delegate in the Province of Canterbury 1198-1254 (Oxford, 1971) p. 328). Preb. of St Paul's, London, by 4 Feb. 1240 (1 Fasti I 37); preb. of Chichester by 19 Apr. 1251 (ibid. V 27). Occ. as M. Roger, can. of St Davids, by proxy, at synod 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122). D. between 30 May 1258 and 15 June 1259 (1 Fasti I 37).

M. Roger of Pembroke

Not called can. when occ. 9 Feb. 1231 x March 1247 (St Davids Acta no. 106). Occ. as Master R. of Pembroke can. of St Davids 9 Feb. x 5 Oct. 1231 (ibid. no. 92). Occ. as can., by proxy, at synod 10 Oct. 1253 (ibid. no. 122). Perhaps to be identifed with M. Roger rector of St Dogmaels in Pebidiog (Penfro) who occ. 12 Nov. 1259 (ibid. no. 131, at p. 148).

Roland

Occ. as can. of St Davids 1174 x 8 May 1176 (St Davids Acta no. 33).

Samuel

A Welshman (Gir. Cambr. III 219-20). Occ. among cans. whose lay tenements were confiscated on justiciar's orders 1202, for supporting Gerald (ibid. p. 214). Deserted Gerald's cause towards the end (ibid. pp. 219-20, 311, and I 325). Father of Nicholas, can. of St Davids (above), and of a second son (Gir. Cambr. III 311).

Simon

First occ. as can. of St Davids 1125 x 28 June 1148 (St Davids Acta nos. 6-7). Occ. several times temp. bp. David (ibid. nos. 25-6, 29-30, 36, and p, 55). Last occ. 7 Nov. 1176 x 1184 (ibid. no. 40) and 7 Nov. 1176 x 16 July 1198, prob. early (ibid. no. 47).

M. Simon of Radnor (fn. 10)

Occ. as can. of St Davids at synod 12 Nov. 1259 (St Davids Acta no. 131). Archdcn. of Llandaff, occ. after 1260 (above, list 10); can. of Hereford, occ. 24 June and 30 Sept. 1273 and 1271 x 74 (1 Fasti VIII 89). Commem. at Hereford, together with his brother M. William of Radnor, bp. of Llandaff (1257-66), 1 Sept. (ibid. pp. 89, 139; above, list 9). Perhaps also related to Elias of Radnor, can. of Hereford from before 16 July 1213, treas. of Hereford from before 17 Nov. 1215 (1 Fasti VIII 18-19, 66-7), bp. of Llandaff 1230-40 (above, list 9).

Suido de Fladdeb'

Occ. as can. of St Davids at synod 12 Nov. 1259 (St Davids Acta no. 131). Perhaps to be identified with Sudo rector of Bugeildy (Maesyfed) who occ. same date (ibid., at p. 148).

M. Thomas of Bosbury (fn. 11)

Dean of Hereford, first occ. 18 Dec. 1216 x 18 Nov. 1218 (1 Fasti VIII 11); occ. in connection with St Davids 1222/3 (St Davids Acta no. 107, pp. 176-7). Royal gr. of preb. in St Davids in succession to Matthew of St Davids, s.v., 28 Jan. 1229 (Pat. Rolls 1225-32 p. 237). D. 26 Sept. 1231 (Ann. Tewkes. p. 80; see 1 Fasti VIII 11).

Thomas de Goldsburgh

Nephew of Antony Bek, and presum. therefore of bp. Thomas Bek (Reg. Langton I no. 484; Fraser, Antony Bek pp. 5, 47 and n. 4, 166 and n. 4). First occ. as can. of St Davids 1291 (Taxatio p. 274a). Unsuccesful candidate in episcopal el. of 1293 (see above, list 34). Preb. of Lincoln, coll. 13 June 1302 (2 Fasti I 104); preb. of Lichfield, coll. 20 Sept. 1305 (Reg. Langton I no. 484; 2 Fasti X 51); archdcn. of Durham by 11 March 1311 (2 Fasti VI 111). D. before 9 Jan. 1331 (ibid.).

M. Thomas of Swansea

Not called can., occ. as proxy for M. David Martin (bp. of St Davids, 1293-1328; see above, list 34) in Exeter dioc. 26 Jan. 1276 (Reg. Bronescombe II no. 1147). Occ. as can. of St Davids 1291, when his preb. worth £2 13s. 4d. (Taxatio p. 274b).

W-of Cardiff

Occ. as can. of St Davids 1291, when his preb. worth £2 10s. 8d. (Taxatio p. 274a).

? Walter

Described by Gerald as ex-monk, perhaps a member of chapter, occ. as critic of Gerald before 16 July 1198 (Gir. Cambr. I 223-4).

Walter son of Bartholomew

Occ. as can. of St Davids 1222/3 (St Davids Acta p. 177) and 27 Jan. 1223, when he had royal gr. of church of St Michael, Laugharne (Pat. Rolls 1216-25 p. 363).

M. Walter ab Eynon

Can. of St Davids, occ. by proxy at synod 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122).

William

Occ. as can. of St Davids 7 Dec. 1203 x 1214 (St Davids Acta no. 69, at p. 93). Perhaps to be identified with William pr. of Carmarthen, an Englishman, who deserted Gerald towards the end of the el. dispute, 1202-3, and represented the chapter 1203 (De Invectionibus p. 224; Gir. Cambr. III 299).

William de Bruera

Occ. as W. de Bruer can. of St Davids 1291, when his preb. worth £3 6s. 8d. (Taxatio p. 274b), and as William de Bruera can. of St Davids 3 and 14 May 1293 (Canterbury Reg. Q fo. 14r-v).

M. William Burnel

Occ. as can. of St Davids, already a pluralist, under 25 years of age, not a pr., papal disp. 20 Nov. 1289 (CPL I 506). His preb. in 1291 worth £2 13s. 4d. (Taxatio p. 274a). Also can. of Wells by 11 Oct. 1284, dean by 30 Apr. 1293 (1 Fasti VII 11-12, 77, 115, 124); can. of Llandaff (above, list 18); can. of Exeter, Lichfield, Saint-Omer, Salisbury and York (1 Fasti IV 46, 78, VI 53-4). D. between 16 June and 6 Nov. 1304 (ibid. VII 77).

M. William de Capella

Not called can. when occ. 21 June 1215 x 1222 (Episcopal Acts I 351 (D451), and 27 Oct. x Dec. 1219 (St Davids Acta no. 77: gr. of 20s. p.a. for life from tithes in Ystrad Yr (Brycheiniog)). Occ. as can. of St Davids 1222/3 (ibid. no. 107). Appd. by Gerald of Wales to be tutor to his nephew Gerald de Barri the younger, c. 1206 (Speculum Duorum pp. xxxi, 44). Influenced the younger Gerald against his uncle (ibid. pp. 78-115 etc.; Barrow, 'Great-nephews' p. 103); his character impugned by Gerald (Speculum Duorum pp. 78-81 etc., 'whoreson'). Son of William, pr., rector of Llanhamlach, to whom he is said by Gerald to have succeeded by fraud (ibid. pp. 88-91).

M. William of Christchurch (fn. 12)

Can. of St Davids, occ. by proxy at synod 10 Oct. 1253 (St Davids Acta no. 122). Perhaps to be identified with William of Christchurch, bp.-el. of Llandaff 1243 or early 1244 (above, list 9).

? William of Ledbury

Prior of Great Malvern (Ben., Worcs.) by 2 June 1275, deposed 1282, reinstated 23 Nov. 1282, deposed again 5 Nov. 1287 (Heads II 105-6). Royal gr. to M. Thomas Bek of preb. in St Davids previously held by unnamed prior of Great Malvern, s.v., 19 May 1280 (CPR 1272-81 p. 370).

William son of Martin

Occ. as can. of St Davids 1222/3 (St Davids Acta p. 177).

William de Middelhill

Occ. as can. of St Davids 1291, when his preb. worth £3 13s. 4d. (Taxatio p. 274a). Also occ. 18 May 1293 (CPR 1292-1301 p. 15).

William de Peretot

Clerk of earl William Marshal II, royal gr. of preb. in succession to Adam of Cardigan, s.v., 29 July 1229 (Pat. Rolls 1225-32 p. 261). Occ. as William de 'Portot' can. of St Davids 5 Oct. 1231 (St Davids Acta no. 93).

Footnotes

  • 1. Prob. to be identified with M. David of Cornwall DCnL, rector of Brant Broughton (Lines.), adm. 9 Nov. 1240, who occ. at Oxford 1268 x 72 and 1284 x 85, and occ. as chanc. of Limerick 1273; see Biog. Ox. I 489.
  • 2. Prob. one of several places called Knowle in Somt.
  • 3. Perhaps recte ab Anarawd; cf. St Davids Acta p. 185.
  • 4. 'Osterlof = Ystlwyf (Caerfyrddin); see St Davids Acta p. 38, and cf. Ann. Camb. p. 109.
  • 5. J. Conway Davies suggested Martin might have been the same man as Cadwgan bp. of Bangor (1215-36) (Episcopal Acts II 556); but he was mistaken (see Gir. Cambr. IV 153-5, 162-3, 166-7; Heads I 275; Lloyd, History of Wales II 688 n. 201).
  • 6. For Richard dean of Brecon, see also Gir. Cambr. III 199.
  • 7. 'Villa Letardi'.
  • 8. For the Foliot family, which dominated the Hereford cath. chapter, see J. Barrow, 'Athelstan to Aigueblanche', Hereford Cathedral: a History, ed. G. Aylmer and J. Tiller (London and Rio Grande, 2000) pp. 21-47, at p. 39 and n. 102.
  • 9. An Oxford Master; for his career, see Biog. Ox. I 347, II p. xiii.
  • 10. Radnor, Powys.
  • 11. Bosbury, Herefs.
  • 12. Gwent.