Chancellors

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1300-1541: Volume 11, the Welsh Dioceses (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids). Originally published by Institute of Historical Research, London, 1965.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

'Chancellors', in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1300-1541: Volume 11, the Welsh Dioceses (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids), (London, 1965) pp. 7. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1300-1541/vol11/p7 [accessed 16 April 2024]

CHANCELLORS OF BANGOR

M. Huw Elis B.Cn. & C.L. 1504, 1509.

Occ. 12 Sept. 1504 and 28 Feb. 1509 (Lamb., Reg. Warham 11 ff. 216, 255).

M. William Glynn D.Cn. & C.L. 1525, 1534.

Occ. 1525 (Nat. Libr. Wales, B/BR/1 f. 15). Occ. 26 June 1534 (L. & P. VII No. 889).

John Huws 1534.

Occ. 24 July 1534 (Lamb., Reg. Cranmer f. 238b).