Suspension of canons, 1841-65

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 3, Canterbury, Rochester and Winchester Dioceses. Originally published by Institute of Historical Research, London, 1974.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

Citation:

, 'Suspension of canons, 1841-65', in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 3, Canterbury, Rochester and Winchester Dioceses, (London, 1974) pp. 107. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1541-1847/vol3/p107 [accessed 24 May 2024].

. "Suspension of canons, 1841-65", in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 3, Canterbury, Rochester and Winchester Dioceses, (London, 1974) 107. British History Online, accessed May 24, 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1541-1847/vol3/p107.

. "Suspension of canons, 1841-65", Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 3, Canterbury, Rochester and Winchester Dioceses, (London, 1974). 107. British History Online. Web. 24 May 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1541-1847/vol3/p107.

Table to illustrate suspension of prebends at Winchester, 1841-65, in accordance with Stat. 3 & 4 Vic. c. 113

s. 10 And be it enacted, That in the Chapter of the Cathedral Church of Winchester Seven Canories shall be suspended in the following Order; (that is to say), the Two Canonries secondly and thirdly vacant shall be suspended, and the Canonry fourthly vacant shall be filled up; and the Two Canonries fifthly and sixthly vacant shall be suspended, and the then next vacant Canonry shall be filled up; and the Two Canonries eighthly and ninthly vacant shall be suspended, and the then next vacant Canonry shall be filled up; and the Canonry which shall then next be vacant shall be suspended.

Vacancy How occasioned Prebend Outcome
1st T. Garnier dean Apr. 1840 X S. Wilberforce apptd.
2nd G. F. Nott d. 25 Oct. 1841 XII suspended
3rd W. Vaux d. 30 Dec. 1844 VI suspended
4th S. Wilberforce res. by 10 June 1845 X T. Woodroffe apptd.
5th W. Harrison d. 1 Sept. 1846 III suspended
6th W. Dealtry d. 15 Oct. 1847 VII suspended
7th G. T. Noel d. 24 Feb. 1851 IX W. Carus apptd.
8th E. James d. 6 Apr. 1854 XI suspended
9th G. Pretyman d. 23 June 1859 II suspended
10th D. Williams d. 22 March 1860 V J. S. Utterton apptd.
11th C. J. Hoare d. 15 Jan. 1865 VIII suspended

Thus by 1865 the prebends had been reduced to the requisite number of five.