Archdeacons: Coventry

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 7, Ely, Norwich, Westminster and Worcester Dioceses. Originally published by Institute of Historical Research, London, 1992.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

Citation:

'Archdeacons: Coventry', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 7, Ely, Norwich, Westminster and Worcester Dioceses, (London, 1992), pp. 114. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1541-1847/vol7/p114 [accessed 13 June 2024].

. "Archdeacons: Coventry", in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 7, Ely, Norwich, Westminster and Worcester Dioceses, (London, 1992) 114. British History Online, accessed June 13, 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1541-1847/vol7/p114.

. "Archdeacons: Coventry", Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 7, Ely, Norwich, Westminster and Worcester Dioceses, (London, 1992). 114. British History Online. Web. 13 June 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1541-1847/vol7/p114.

ARCHDEACONS OF COVENTRY

William Spooner M.A. 1827-1851.

Coll. Oct. 1827 (Gent. Mag. 1827, new ser. xx (2) 364). Archdcnry separated from dioc. of Lichfield by Order in Council of 22 Dec. 1836 and annexed to dioc. of Worcester (Lond. Gaz. nos. 19460-1, 19465). Spooner res. by 31 March 1851 (BA.2648/14 (ii) f. 5).

John Sandford D.D. 1851-1873.

Coll. 31 March 1851 (BA.2648/14 (ii) f. 5). D. 22 March 1873 (The Times, 25 March; BA.2648/15 (ii) f. 128v).