Prebendaries: Wedmore Quinta

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 7, Bath and Wells. Originally published by Institute of Historical Research, London, 2001.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

'Prebendaries: Wedmore Quinta', in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 7, Bath and Wells, (London, 2001) pp. 74-75. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol7/pp74-75 [accessed 1 March 2024]

LIST 61 PREBENDARIES OF WEDMORE QUINTA

PREBEND

Mark (Som.): part of Wedmore, conf. to bp. Giso by kg. Edward Confessor May 1065 (Keynes, 'Giso' app. I no. 9); given by queen Edith for cans. of Wells 6 Jan. 1066 × 18 Dec. 1075 (ibid. no. 15; Historiola p. 17; and see Keynes, 'Giso' p. 239). Included in bp.'s manor of Wedmore in DB.

Church of Mark established as 5th preb. of Wedmore, valued at £4, to which was added 20s from church of Dogmersfield (Som.), 29 Oct. 1242 (Cal. I 60; and see list 68 no. 4). Pensions from Mark and Dogmersfield abolished by bp. William of Bitton II 4 Apr. 1268, and current preb., Richard de Bamfeld, transf. to newly established preb. of Dinder (Cal. I 105; list 36).

Valuation 1291 £4 (Taxatio p. 200a).

PREBENDARIES

Richard de Bamfeld

First occ. as can. and bp.'s datary 1 Oct. 1261 (Cal. I 360), presum. this preb. (ibid. p. 105). Rector of Thorverton (Devon) (Reg. Bronescombe II nos. 526, 589). Transf. by bp. to newly established preb. of Dinder 4 Apr. 1268 (Cal. I 105; list 36).

Next identified preb. is William de Cammel, who first occ. 10 June 1352 (2 Fasti VIII 73).