Archdeacons: Lindisfarne

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 11, Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man Dioceses. Originally published by Institute of Historical Research, London, 2004.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

Citation:

Joyce M Horn. David M Smith. Patrick Mussett, 'Archdeacons: Lindisfarne', in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 11, Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man Dioceses, (London, 2004) pp. 86. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1541-1847/vol11/p86 [accessed 21 May 2024].

Joyce M Horn. David M Smith. Patrick Mussett. "Archdeacons: Lindisfarne", in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 11, Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man Dioceses, (London, 2004) 86. British History Online, accessed May 21, 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1541-1847/vol11/p86.

Horn, Joyce M. Smith, David M. Mussett, Patrick. "Archdeacons: Lindisfarne", Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: Volume 11, Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man Dioceses, (London, 2004). 86. British History Online. Web. 21 May 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1541-1847/vol11/p86.

ARCHDEACONS OF LINDISFARNE

Archdcnry established by Order in Council 27 Aug. 1842 to divide archdenry of Northumberland in accordance with 3 & 4 Vic. c. 113 s. 32 (Lond. Gaz. nos. 20135, 20138, 20154).

Edward Thomas Bigge M.A. 1842–1844.

Coll. 15 Sept. 1842; instal. 8 Oct. (DCM, C/A/4 pp. 188–90). D. 3 Apr. 1844 (Gent. Mag. 1844, new ser. xxi 661; DDR/EA/ACT/1/5 f. 50).

George Bland M.A. 1844–1853.

Coll. 7 May 1844 (DDR/EA/ACT/1/5 f. 50). Instal. 29 June (DCM/C/A/4 pp. 191–4). Archdcn. of Northumberland 1853.

Richard Charles Coxe M.A. 1853–1865.

Instit. by bp's commissary 2 Apr. 1853; instal. s.d. (DCM/C/A/4 pp. 208–10). D. 25 Aug. 1865 (Gent. Mag. 1865, 3rd ser. xix 513–14).