Exhibitions, Scholarships, Studentships and Prizes

University of London: the Historical Record (1836-1926). Originally published by University of London Press, London, 1926.

This free content was double-rekeying. All rights reserved.

Citation:

'Exhibitions, Scholarships, Studentships and Prizes', University of London: the Historical Record (1836-1926), (London, 1926), pp. 273-288. British History Online https://www.british-history.ac.uk/no-series/london-university-graduates/273-288 [accessed 12 June 2024].

. "Exhibitions, Scholarships, Studentships and Prizes", in University of London: the Historical Record (1836-1926), (London, 1926) 273-288. British History Online, accessed June 12, 2024, https://www.british-history.ac.uk/no-series/london-university-graduates/273-288.

. "Exhibitions, Scholarships, Studentships and Prizes", University of London: the Historical Record (1836-1926), (London, 1926). 273-288. British History Online. Web. 12 June 2024, https://www.british-history.ac.uk/no-series/london-university-graduates/273-288.

In this section

EXHIBITIONS, SCHOLARSHIPS, STUDENTSHIPS, AND PRIZES.

A list of the Exhibitions, Scholarships, etc., awarded before 1912, is published in the first issue of the Historical Record of the University.

SIR WILLIAM DUNN EXHIBITIONS.

1926. Easton, Alan Maurice (Anatomy): St. Thomas's Hospital Medical School.
(fn. 1) Ogborn, Douglas Frederic (Physiology): East London College.
Paine, Cecil George (Physiology): St. Mary's Hospital Medical School.

ST. DUNSTAN'S EXHIBITIONS. (fn. 2)

1913. Butterworth, Doris Bruce (Arts): Clapham High School.
Fox, Cecilia Mary (Arts): Mary Datchelor School.
Hack, Nellie Alicia (Arts): Streatham Hill High School and University College.
1914. Butterworth, Freda (Arts): Clapham High School.
Farrer, Myrtle Emily (Arts): Clapham High School.
Lewis, Kathleen Marion (Science): Godolphin and Latymer School, Hammersmith.
1915. Charlesworth, Lilian Edith (Arts): Clapham High School.
Pick, Rita Lucy (Arts): Clapham High School.
Silk, Florence Mary (Science): Highbury Hill High School, North London Collegiate School, and Bedford College.
1916. Bell, Mary Myfanwy (Arts): Eltham County School and Westfield College.
Chamberlain, Dorothy Spencer (Science): Mary Datchelor School.
Pritchard, Frances Theresa (Arts): Clapham High School.
1917. Butterworth, Eris Ruby (Arts): Clapham High School.
Herbert, Dorothy Annie (Science): Goodrich Road L.C.C. Higher Grade School and Mary Datchelor School.
Mitchell, Katharine Persis (Arts): Godolphin and Latymer School, Hammersmith.
1918. Cross, Gertrude Emily (Arts): Bellenden Road Elementary School Dulwich and Mary Datchelor School.
Greatbatch, Winifred Ashworth (Arts): Haberdashers' Aske's School, Acton, and Westfield College.
Stoessiger, Hilda North (Science): Goodrich Road L.C.C. Higher Grade School and Mary Datchelor School.
1919. Green, Hilda Annie Champness (Arts): County Secondary School Sydenham and Westfield College.
Handover, Amy Winifred (Arts): Godolphin and Latymer School, Hammersmith.
O'Doherty, Doris Ethel (Science): Mary Datchelor School.
1920. Barnsdale, Marguerite Elaine (Arts): Clapham High School.
Chapman, Eleanor Joyce (Science): Wimbledon High School.
1921. Gale, Anne Moira (Arts): Southall County School and East London College.
Hall, Maud Alice (Arts): Clapham County Secondary School.
1922. Shepherd, Florence Mary Ellaline (Science): Santley Street L.C.C. School Brixton and Mary Datchelor School.
Smith, Dorothy (Arts): St. James C.E. School and Haberdashers' School, Hatcham.
1923. Manton, Irene (Science): St. Paul's Girls' School and Froebel Educational Institute.
Saw, Grace Amy (Science): Wallington County School and East London College.
1924. Moorhead, Joyce Kathleen (Science): Oxford School Gunnersbury and Godolphin and Latymer School Hammersmith.
Sutton, Frances Helen (Science): Streatham Hill High School and Bedford College.
1925. Aarons, Evelyn (Arts): Clapham County School.
Lucas, Diana (Arts): St. Paul's Girls' School.
1926. Cook, Winifred Margaret (Science): Waller Road Elementary School New Cross and Mary Datchelor School.
Goldner, Elsa Myrtle (Arts): Mary Datchelor School.

EXHIBITIONS FOR COURSES FOR JOURNALISM.

1924. Evans, Eric Charles.
Reed, Stanley Edward.
Saunders, Arthur William.
Sharkey, Oswald.
Wiltshire, Henry Roy Webber.
1925. Fowler, Philip Maurice.
Garbutt, John Lambert.
Lintott, Ernest Roworth Carl.
Powell, Geoffrey Edward.
Stevens, Major Alfred.
1926. Lovell, Maurice Henry.
Roberts, Frank Cecil.
Toyne, John.
Wallace, Leonard Stanley.
White, Stanley Robert.
Williams, George Henry Moy.

LOCH EXHIBITIONS.

1915. Ewen, Mildred Frances: London School of Economics.
Maplesden, Muriel: London School of Economics.
1916. (No award.)
1917. Logan, Muriel Constance: London School of Economics.
1918. Baines, Cecil Mary: London School of Economics.
Clinkard Janet Mary: London School of Economics.
Hyslop, Jocelyn Sophia: London School of Economics.
Sneyers, Louise Marie Catherine: London School of Economics.
1919. Gurney, Annie Christine: London School of Economics.
Haskins, Minnie Louise: London School of Economics.
Hyslop, Jocelyn Sophia, London School of Economics.
Kerman, Florence: London School of Economics.
1920. Wilkins, Evelyn: London School of Economics.
1921. Wilkins, Evelyn: London School of Economics.
1922. Tetley, Ethel Norah: London School of Economics.
1923. Clinkard, Janet Mary: London School of Economics.
Taylor, Dorothea Irene: London School of Economics.
Whiteley, Irene: London School of Economics.
1924. Geldard-Brown, Mabel: London School of Economics.
Taylor, Dorothea Irene: London School of Economics.
1925. Chambers, Rosalind Constance: London School of Economics.
Hodge, Janet: London School of Economics.
1926. Chambers, Rosalind Constance: London School of Economics.
Kerry, Marjorie Acton: London School of Economics.

MITCHELL EXHIBITIONS. (fn. 3)

1912. Cox, Alfred Robert Harold: Birkbeck College.
(No Award from 1913 to 1920. Discontinued after 1920.)

UNIVERSITY EXHIBITIONS. (fn. 3)

1913. Gilham, Ernest Leslie: Gainsborough Grammar School and East London College.
Glasstone, Samuel: Central Foundation School and East London College.
Green, Stanley Lawson: East Ham Technical College and East London College.
Schlumberger, Beatrice Julia: Sydenham High School and University College.
Wood, Frederick Charles: East Ham Technical College Secondary School and East London College.
1914. Asbury, Charles Henry: East Ham Secondary School and East London College.
Brook, Sydney: King Edward VII Grammar School and University College.
Chapman, George Edwin: Guildford Grammar School and University College.
Scott, Alice Annie: Skinners' Company's School and University College.
Sharp, Mary Elizabeth: Ladies' College Cheltenham and Swindon Technical Institute.
1915. Cohen, Abraham: Whitechapel Foundation School Central Foundation School and East London College.
Dhar, Satyendra Mohan: University College.
Gray, Edward Emile Delisle: St. Paul's School and Guy's Hospital.
Richardson, Donald Henry: Watford Grammar School and East London College.
Rumsey, George Raymond: Parmiter's School and East London College.
1916. Billig, Levy: University College.
Finn, Dorothy: Southend High School and Bedford College.
Hunter, William: King's College and Tollington School.
Osment, Doris Louise: Northwold Road School, Clapton Lady Holles School and East London College.
Tavroges, Joseph: Whitechapel Foundation School and East London College.
1917. Allen, Frank Laurence: East Ham Technical College Secondary School and East London College.
Cant, Herbert John: East London College.
Janes, Reginald Leonard: East London College.
Stanley, Gertrude Katherine: Herts and Essex High School and Westfield College.
Zellikoff, Miriam: Central Foundation School and Bedford College.
1918. Fagelston, Isaac: Whitechapel Foundation School and King's College.
Freeman, George Frederick: Southend High School and East London College.
(fn. 4) Haslam, Margaret Mary: West Leeds High School and Bedford College.
(fn. 4) Perkins, Michael Gerard Laurence: Westminster School and University Tutorial College.
Richardson, Margaret Rose: Milham Ford Secondary School Oxford and Royal Holloway College.
Smith, Audrie Isabel Stafford: Durham County School and Royal Holloway College.
1919. Duncan, Harry Stuart: Royal Grammar School, Newcastle-on-Tyne.
Hacking, Kathleen Florence: King's High School Warwick and Westfield College.
Pinhorn, Ivy Grace: East Ham Secondary School and East London College.
Rebekoff, Louis: Whitechapel Foundation School and King's College.
Terrett, Dorothy Annie Rose: East London College.
1920. Carpenter, Harry James: University College, Southampton.
Prince, Alfred John: Parmiter's School and East London College.
Pritchard, Gladys May: Tottenham High School and East London College.
Roberts, William Edward: Bournemouth School.
Yardley, Kathleen: Downshall Elementary School Seven Kings Ilford County High School and Bedford College.
1921. Cooke, Reginald Ernest: Alleyn's School and East London College.
French, Jack Hayward: Ipswich Municipal Secondary School and Lincoln Municipal Technical School.
Hathway, Harry Alban: Ignatius College Stamford Hill and University College.
Hose, Aileen Brenda: Bromley High School.
Richardson, Mary Kathleen: Streatham County School and East London College.
1922. Baxter, William Smyth: Foyle College, Londonderry.
Frampton, George Allen: Portsmouth Municipal College and Imperial College—Royal College of Science.
Gardam, George Euan: Alleyn's School and Imperial C.—Royal C. of Sci.
Hill, Albert: Gainsborough Grammar School and East London College.
Sherman, Phillip: Myrtle Street Higher Grade School and Central Foundation School.
1923. Chaplin, Arthur Hugh: Mansfield Grammar School King's Lynn Grammar School Bedford Modern School and University College.
Miles, Arthur Frederick: Tottenham County School and East London College.
Ogborn, Douglas Frederick: Wood Green County School.
Reynolds, Cedric Victor: Wood Green County School.
Threadgold, Thomas Dudley: Woking County School and University College.
1924. Grugeon, Trevor: Merchant Taylors' School and University College.
Hartley, Gilbert Spencer: Orme Boys' School, Newcastle-under-Lyme.
Phillips, Norman Arthur: Ipswich Secondary School and East London College.
Spackman, Faith Olive Hilary: Chippenham Secondary School and King's College.
Stubbs, John Gordon: Southgate County School and East London College.
1925. Aldis, Richard Walter: Sloan School. Chelsea.
Glover, Luc Ronald Andre: Royal College Mauritius and King's College.
Haskey, Henry William: Strand School and University College.
Heather, Philip Redfern: King's College School Wimbledon and King's College.
Styles, Eric Rofe: Southgate County School and Imperial College—Royal College of Science.
1926. Adams, Charles Albert: Tottenham County School and East London College.
Fletcher, Noreen May: Wakefield Central School East Ham Technical College and King's College.
McEntee, John Charles Henry: Foulden House Stoke Newington and East London College.
Scott, William John Ormiston: Sloan School Chelsea Enfield Grammar School and Imperial College—Royal College of Science.
Sweet-Escott, Bickham Aldred Cowan: Winchester College and Private study.

WILLIAM JULIUS MICKLE FELLOWSHIP.

1920. Lewis, Thomas.
1921. Chick, Harriette.
1922. Bolton, Charles.
1923. Barrington, Frederick James Fitzmaurice.
1924. MacLean, Hugh.
1925. Anrep, George Vasilievitch.
1926. Hartley, Percival.

FRANCIS GALTON RESEARCH FELLOWSHIP.

1913–26. Elderton, Ethel Mary.

BOSTOCK SCHOLARSHIP. (fn. 5)

1915. O'Flyn, Norah Dorothy: University College, Cardiff.
1919. Parker, Lucy: Lancaster Grammar School and North London Collegiate School.
1923. Hodge, Alice Dorothy Mary: Streatham Hill High School Chelsea Polytechnic and London (R.F.H.) School of Medicine for Women.
1924–26. (Not offered.)

CITY PAROCHIAL FOUNDATION SCHOLARSHIP. (fn. 5)

1913–14. (No award.)
1915. Minty, Leonard Marchant: London School of Economics.
[Discontinued after 1915.]

SCHOLARSHIP IN COMMERCE AWARDED BY THE WORSHIPFUL COMPANY OF VINTNERS.

1920–22. (No award.)
1923. (Not offered.)
1924–25. (No award.)
1926. Dow, Samuel: Private study.

CUTLERS' COMPANY SCHOLARSHIP.

1922. Cowell, Thomas Percy: London School of Economics and King's College.
1923. Price, John Caxton Rea: London School of Economics.
Thomas, Samuel Evelyn: Private study.
Watkins, John David: London School of Economics.
1924. Ruler, Frank Alexander: Private study.
[Discontinued after 1925.]

SCHOLARSHIP IN ESTATE MANAGEMENT.

1922. Jenkins, William Rees: College of Estate Management.
1923. Lawrance, David Malcolm: College of Estate Management.
1924–25. (No award.)
1926. Apthorp, Arthur Leonard: College of Estate Management.

DERBY SCHOLARSHIP. (fn. 6)

1913. (No award.)
1914. Jacka, Hilda Tyacke (English History): Royal Holloway College.
1915. Taylor, Elsie Bramble (English History): Royal Holloway College.
1916. Thornton, Rhoda Williams (History): Royal Holloway College.
1917. Mace, Frances Amy (English History): Westfield College.
1918. Whibley, Mildred (English History): Fulham Secondary School and King's College.
1919. Buchanan, Dorothy Winifred (English History): Blackheath High School and Westfield College.
1920. Hook, Helen (History): Chatham County School and Royal Holloway College.
1921. Stafford, Maud Henrietta (English History): Fulham County School and University College.
1922. Bourdillon, Anne Frances Claudine (English History): Westfield College.
1923. Wickwar, William Hardy (English History): King's College.
1924. Bayley, Daphne Cliffe (English History): Kentish Town Secondary School and Westfield College.
1925. Lee, Hermia (English History): Leeds High School and Westfield College.
1926. Balls, George (English History): King's College.

GERSTENBERG SCHOLARSHIP. (fn. 7)

1913. Gregory, Henry Stanley (Economics): London School of Economics.
1914. Ford, Percy (Economics): London School of Economics.
1915. Rouse, John Francis (Economics): London School of Economics.
1916. Gourvitch, Jane (Economics): London School of Economics.
1917. Till, John Richard (Economics): London School of Economics.
1918. (No award.)
1919. Davies, Mary Alice Koch (Economics): London School of Economics.
1920. (No award.)
1921. Plant, Arnold (Economics): Strand School and London School of Economics.
1922. Tranter, Arnold Victor (Economics): Private study.
1923. Belasco, Philip Seth (Economics): St. George's Commercial School Chatham House Ramsgate and London School of Economics.
1924. Tabrisky, Jane (Economics): Central Foundation School and London School of Economics.
1925. Parris, Stanley Victor Cecil (Economics): Universities of Zurich and Vienna and London School of Economics.
1926. (No award.)

GILCHRIST SCHOLARSHIPS IN ORIENTAL LANGUAGES.

1913. Wilson, Charles Edward (Turkish): Private study.
1914–17. (No award.)
[The Gilchrist Scholarship in Oriental Languages was transferred to the School of Oriental Studies in 1917.]

GILCHRIST SCHOLARSHIPS FOR WOMEN. (fn. 7)

1913. Sampson, Kathleen (Botany): Chesterfield High School and Royal Holloway College.
Tait, Margaret Nimmo (German): University College.
1914. (fn. 8) McGregor, Lily Olive Grace (Botany): University College.
(fn. 8) Saise, Margaret (Botany): Colston's School Bristol and Bedford College.
Stead, Doris (History): Westfield College.
1915. Macnab, Muriel (English): East London College.
(fn. 9) Martin, Ellen Mary (English): Royal Holloway College.
Purvis, Olive Norah (Botany): Croydon High School and Royal Holloway College.
1916. Evans, Gladys Emily (Classics): Greycoat Hospital and Royal Holloway College.
Farrer, Myrtle Emily (Mathematics): Clapham High School and Royal Holloway College.
1917. Knight, Edith May (French): Worcester Secondary School and Royal Holloway College.
Triffett, Phyllis Mary (Chemistry): Lancaster Grammar School and Bedford College.
1918. Usherwood, Edith Hilda (Chemistry): North London Collegiate School and Royal Holloway College.
Wilkes, Dora (German): Bedford College.
1919. Grubb, Violet Margaret (Botany): Westfield College.
Rickard, Dora Broad (History): East London College.
1920. Rintoul, Winifred Alice (English): Royal Holloway College.
1921. Bright, Doris Norah Emilie (Botany): East London College.
Green, Gladys Maud (French): Institut Francais du Royaume Uni and Birkbeck College.
(fn. 10) Roberts, Kathleen Myfanwy (Mathematics): University College, Reading.
1922. Wright, Elsie (French): Birkbeck College.
1923. (fn. 11) Gestetner, Jeanie Muriel (German): University College.
Wheeler, Dorothy (German): Leytonstone County High School and Bedford College.
1924. (fn. 12) Bayley, Daphne Cliffe (English History): Kentish Town Secondary School and Westfield College.
Levene, Beatrice (English): Central Foundation School and King's College.
Ritson, Kate Enid (Botany): Godolphin and Latymer School and Westfield College.
1925. Bromley, Mary Louise (English): Royal Holloway College.
Stokes, Enid Marian (Botany): East London College.
1926. Barker, Muriel (Mathematics): Lancaster Grammar School and Royal Holloway College.
Mackinder, Edith Mary Martha (Classics): Notre Dame High School Southwark and Bedford College.

CHARLES GRAHAM MEDICAL RESEARCH SCHOLARSHIP.

1911. Butterfield, Harry Greenwood.
1913. Warren, Stanley Herbert.
1921. Khanolkar, Vasant Ramji.
1924. Ball, Norman Dyer.
1926. Wright, George Payling.

GRANVILLE SCHOLARSHIP. (fn. 13)

1913. (fn. 14) Broughall, Marjorie Smith (Classics): York High School Sydenham High School and Royal Holloway College.
(fn. 14) Martin, Sidney Grant (Classics): King's College.
1914. Newman, Lilian Irene (Classics): Clapham High School and Royal Holloway College.
1915. Gilham, Ernest Leslie (Classics): Gainsborough Grammar School and East London College.
1916. (fn. 15) Evans, Gladys Emily (Classics): Greycoat Hospital and Royal Holloway College.
1917. Charlesworth, Lilian Edith (Classics): Clapham High School and Royal Holloway College.
1918. (No award.)
1919. Chilcott, Catherine Mary (Classics): Bedford College.
1920. Ewen, Alfred Harry (Classics): University College School and University College.
1921. Harris, Hugh (Classics): Liverpool College and King's College.
1922. Austin, Reginald Percy (Classics): Truro College and University College.
1923. Baxter, William Smyth (Classics): Private study.
1924. Boyce, Sidney Maurice (Classics): University College, Reading.
1925. Ball, Margaret Gertrude (Classics): Clarendon School Southport and Bedford College.
1926. Sweet-Escott, Bickham Aldred Cowan (Classics.): Winchester College and Private study.

METCALFE SCHOLARSHIP FOR WOMEN.

1924. Hyslop, Jocelyn Sophia: London School of Economics.
1925. (Not offered.)
1926. Willis, Gwenyth Mary: London School of Economics.

NEIL ARNOTT SCHOLARSHIP. (fn. 13)

1913. Blair, Ethelbert William (Chemistry): East London College.
Ellis, Thomas Arthur (Physics): Chester City and County School and University College.
1914. Barnes, Bertie (Physics): East London College.
Sugden, James Netherwood (Chemistry): Huddersfield Technical College and Imperial College—Royal College of Science.
1915. Glasstone, Samuel (Chemistry): East London College.
Keeping, Ernest Sydney (Physics): Imperial College—Royal College of Science.
1916. Belasco, Harry George (Chemistry): East London College.
Hey, Jonas Arthur (Physics): Keighley Trade and Grammar School and Imperial College—Royal College of Science.
1917. Shave, Lawrance Stanley (Physics): George Green's School Poplar and East London College.
Shrieber, Marks (Chemistry): Whitechapel Foundation School and East London College.
1918. Bond, Wilfred Noel (Physics): St. Alban's School East London College and Imperial College—Royal College of Science.
(fn. 16) Usherwood, Edith Hilda (Chemistry): North London Collegiate School and Royal Holloway College.
Western, Arnold (Chemistry): Blackpool Secondary School and King's College.
1919. Backhurst, Ivor (Physics): Royal Grammar School Guildford and University College.
Woolf, Sidney Samuel (Chemistry): Parmiter's School and East London College.
1920. Kay, Leonard James (Chemistry): Raine's Foundation School and East London College.
1921. Goss, Frank Robert (Chemistry): Imperial College—Royal College of Science.
Verblunsky, Israel (Physics): University College.
1922. Beeson, John William (Chemistry): Coopers' Company's School and East London College.
Webb, Kenneth Burgess (Physics): Whitgift Middle School and King's College.
1923. Hurtley, William Robert Hardy (Chemistry): Dulwich College and King's College.
Stanbury, George Reginald (Physics): Imperial College—Royal College of Science.
1924. Offer, Ernest Tom Denis (Physics): Portsmouth Municipal College.
Vogel, Israel (Chemistry): East London College.
1925. Brown, Reginald Carr (Physics): East London College.
Mayes, Horace Alfred (Chemistry): East Ham Secondary School and East London College.
1926. Cohen, Jacob Davis (Chemistry): Whitechapel Foundation School and Finsbury Technical College.
Oddie, Geoffrey Jasper William (Physics): Luton Modern School and East London College.

OUSELEY MEMORIAL SCHOLARSHIPS.

1913. Field, Claud Herbert Alwyn (Arabic): University College.
Fulton, Alexander Strathern (Arabic): University of Glasgow.
Hooper, Charles Arthur (Arabic): University College.
1914. Hooper, Charles Arthur (Arabic): University College.
Beckett, Ronald Brymere (Urdu): University College.
1915–19. (No' award.)
1920. Polhill-Turner, Cecil Charles (Persian): School of Oriental Studies.
1921. Yeivin, Samuel (Arabic): School of Oriental Studies.
1922. Griffiths, Mabel (Urdu): School of Oriental Studies.
Leveen, Jacob (Arabic): School of Oriental Studies.
1923. Doniach, Nakdimuth (Arabic): School of Oriental Studies King's College and Private tuition.
Leeson, Guy Everard (Hindi): School of Oriental Studies.
Waite, Annie Rachel (Persian): School of Oriental Studies.
1924. (fn. 17) Doniach, Nakdimuth (Persian): School of Oriental Studies.
(fn. 17) Lederer, Florence (Persian): School of Oriental Studies.
Leeson, Guy Everard (Urdu): School of Oriental Studies.
Waite, Annie Rachel (Arabic): School of Oriental Studies.
1925. Ginsberg, Louis (Arabic): Jews' College and Private tuition and study.
Law, Elizabeth (Urdu): School of Oriental Studies and Private study.
Mackay, Stephen Matheson (Persian): School of Oriental Studies.
1926. Abraham, Joseph Hayim (Urdu): School of Oriental Studies.
Cardozo, David (Arabic): Jews' College and School of Oriental Studies.
Smith, Margaret (Arabic): School of Oriental Studies.

ROBERT DAVIES ROBERTS MEMORIAL SCHOLARSHIPS.

1914. Alefounder, Minnie Elizabeth.
1915. Prior, William Harold Quintrill.
1916. Pates, William Bedford.
1917. Blackstock, Bertha.
1918. Roberts, Harold Vernon Molesworth.
1919. Harris, Helen Marion Curtis.
1920. Suttley, Frederick Harold.
1921. Nugent, Samuel.
1922. Smith, Frederick.
1923. Hudson, Nora.
1924. Clague, John Thomas.
1925. Sanderson, Archibald.
1926. Heward, George Arthur Lockwood.

SIR ERNEST CASSEL TRAVELLING SCHOLARSHIP.

1921. Benzecry, Charles Elias: London School of Economics.
Crick, Wilfred Frank: London School of Economics.
Hooker, Thomas Alfred: London School of Economics.
Taylor, Frederic Wilfred: London School of Economics.
1922. James, Frank Cyril: London School of Economics.
Naish, Douglas Edward: London School of Economics.
Williams, Herbert Knight: London School of Economics.
Wright, William: London School of Economics.
1923. Dodd, Leslie John: London School of Economics.
Himmel, Melville: London School of Economics.
Lloyd, Edward John Boydell: Private study.
Slater, Ellen Mary: Private study.
1924. Harris, Sidney Charles: London School of Economics.
Smith, Neil Skene: London School of Economics.
Thomas, Hubert Glyn: London School of Economics.
Wisdom, William John: London School of Economics.
1925. Bridel, Donald George: London School of Economics.
Edwards, Douglas Stewart: London School of Economics.
Lash, Alfred William: Private study.
William, Rajapaksbapathiraunnehelage Don: Private Study.
1926. Ginn, Philip Alfred: London School of Economics.
Goldbloom, Benjamin Woolf Herzl: London School of Economics.
Palmer, Herbert William: London School of Economics.
Waller, Richard Garnet: London School of Economics.

SHERBROOKE SCHOLARSHIP. (fn. 18)

1913. Thompson, Frank Albert (Mathematics) : East London College.
1914. (fn. 19) Green, Stanley Lawson (Mathematics) : East London College.
1915. Green, Stanley Lawson (Mathematics): East London College.
1916. Dhar, Satyendra Mohan (Mathematics) : University College.
1917. Chapman, Alfred Philip (Mathematics) : Leytonstone County High School and East London College.
1918. Roe, Henry (Mathematics) : George Green's Schools Popular and East London College.
1919. Watson, Kathleen (Mathematics) : Royal Holloway College.
1920. Jameson, Annie (Mathematics) : Royal Holloway College.
1921. Roberts, Kathleen (Mathematics) : University College, Reading.
1922. (No award.)
1923. Jones, Enid Mary (Mathematics) : Brighton and Hove High School and Royal Holloway College.
1924. Bull, George Arthur (Mathematics): Sir Walter St. John School Battersea and East London College.
1925. Pillow, Marjorie Elsie (Mathematics): Wallington County School and Royal Holloway College.
1926. (fn. 20) Barker, Muriel (Mathematics) : Lancaster Grammar School and Royal Holloway College.

SIR EDWARD STERN SCHOLARSHIP.

1921. Hewett, William Moorsom: Loughborough College.
Rush, Kenneth Patrick: London School of Economics.
1922. Lloyd, Edward John Boydell: Private Study.
Megrah, Maurice Henry: London School of Economics.
1923. Harris, Sidney Charles: St. Olave's and St. Saviour's Grammar School.
1924. Chilvers, Gordon Edward: London School of Economics.
1925. Alexander, George Charles: Private study.
1926. Moorhouse, Sidney James Humphrey: Private study.

UNIVERSITY SCHOLARSHIPS. (fn. 21)

1913. (fn. 22) Broughall, Marjorie Smith (Classics): York High School Sydenham High School and Royal Holloway College.
Curtis, Dorothy Jessie (French) : Birkbeck College.
Davis, Bernard Eustace Cuthbert (English): King's College.
Giblett, Maurice Alfred (Mathematics) : University College, Reading.
Hutchison, George Lewis (Chemistry): King Edward VI School Royal Grammar School Guildford and University College.
Kurten, Jean Antoine (French): King's College.
Lister, Arthur Bradley (Botany) : Imperial College—Royal College of Science.
(fn. 22) Martin Sidney Grant (Classics) : King's College. Phillips, Herbert Adie (Chemistry) : School of Pharmacy King's College and Sir John Cass Technical Institute.
Scharf, Traugott (German): East London College.
Simmons, Eric Warr (Geology) : Whitgift School and University College.
Turner, Winifred Mabel (Mathematics) : Rochester Grammar School and Royal Holloway College.
Turton, Frederick Joseph (Physics) : Keighley Trade and Grammar School and Imperial College—Royal College of Science.
White, Archie Cecil Thomas (English) : King's College.
1914. Arundel, Edgar (Chemistry) : Bancroft School and University College.
Budden, Raymond Frederick (Mathematics): University College.
del Re, Arundel (Italian): R. Liceo Michelangelo Florence and University College.
Hall, Edward Herman (Chemistry) : William Ellis Endowed School and University College.
Hay, Jane Christina (Psychology and Logic) : Bedford College.
Hendrie, James Matthew (Mathematics) : East London College.
King, Robert Wylie (English) : Brockley County School and East London College.
McDonald, Emily Margaret (French): Stroud Green and Hornsey High School and Bedford College.
Moll, Louise Clothilde (Botany) : East London College.
Schwab, Laura Marguerite (Zoology) : Bedford College.
(fn. 23) Scott, Alice Annie (German) : Skinners' Company's School and University College.
Strachan, Hilda Baldwin (French): Royal Holloway College.
Tayler, Noel (Zoology): University College.
Todd, Lucy (Classics): Bedford College.
Williamson, George (Physics): King's College.
1915. Bach, Lionel Charles John (German) : Latymer Upper School, Hammersmith.
Chapman, George Edwin (Mathematics): Royal Grammar School Guildford and University College.
Crump, Phyllis Eirene (French) : Grove School Highgate and Birkbeck College.
Hake, Enole Mabel (Italian): Bedford College.
Hobson, Norman (Economics) : London School of Economics.
Martin, Ellen Mary (English) : Royal Holloway College.
Penson, Lillian Margery (History) : Birkbeck College.
Reed, Winifred Marian Olivia (Classics) : Royal Holloway College.
Rivett, Maud Frances (Botany): Swanley Horticultural College and Imperial College—Royal College of Science.
Wadsworth, Kathleen Lucy (Geology) : University College.
1916. (fn. 24) Dainow, Samuel (French) : University College.
Freeborough Margery (Botany) : Sheffield Central Secondary School and Royal Holloway College.
(fn. 25) Gill, Muriel Audrey Ione (German): Portsmouth High School and Royal Holloway College.
(fn. 26) Graham, Aileen Wood (English) : Royal Holloway College.
Hall, Beatrice Marjorie (Psychology and Logic) : Bedford College.
(fn. 25) King, Dorothea Vetterli (German): King's College for Women.
Lloyd, Ethel (proxime accessit) (English History) : Hulme Grammar School Oldham and University College.
Nightingale, Elsie Mary (proxime accessit) (Botany): South-Western Polytechnic Institute and Imperial College—Royal College of Science.
(fn. 24) Nock, Alice Esther Mary (French): Portsmouth High School and Royal Holloway College.
Rosenberg, Katie (proxime accessit) (English History) : Deal Street Elementary School Central Foundation School and University College.
Stamp, Laurence Dudley (Geology): King's College.
(fn. 26) Vallins, George Henry (English): Beckenham County School and King's College.
1917. Cohen, Abraham (Mathematics): Central Foundation School and East London College.
(fn. 27) Jones, Rice Idris (French): Birkbeck College.
(fn. 28) Lewis, Morris Michael (English): Whitechapel Foundation School and University College.
Presley, Emma Christina (German): King's College for Women.
(fn. 27) Rozelaar, Louis Abraham (French): East London College.
Taffel, Abrahams (Chemistry): Tenison's School and East London College.
Tavroges, Joseph (Chemistry): Whitechapel Foundation School and East London College.
(fn. 28) Tompkins, Joyce Marjorie Sanxter (English): Bedford College.
1918. Haines, Frederick Merlin (Botany) : East London College.
Janes, Reginald Leonard (French) : East London College.
Jeffery, Violet May (Italian) : St. Michael's Bognor and Bedford College.
Knight, Dorothy (French): Royal Holloway College.
Myers, Helen Sylvia (English) : Roedean School and Bedford College.
Spratt, Amy Vera (Botany): King's College.
(fn. 29) Wilkes, Dora (German) : Bedford College.
1919. Buckingham, Philippa May (Italian): Barnstaple Girls' Grammar School and Bedford College.
Cooper, Irene Cecilia Dyson (French) : North London Collegiate School and Royal Holloway College.
Fisher, Joseph William (Physics) : Tottenham Grammar School and King's College.
Gabriel, Leonard Gowen (Chemistry): East London College.
Hudson, Robert George (Geography) : University College.
Pyne, Gerald Thomas (Mathematics) : Royal College of Science, Dublin.
Smith, Audrie Isabel Stafford (Classics) : Durham County Girls' School and Royal Holloway College.
Sunman, Josephine Alice (Chemistry): Royal Holloway College.
Turner, Frederick William (Chemistry) : Parmiter's School and East London College.
van Raalte, Laura Frances Ryllis (German) : Bedford College.
Weil, Elsie Helen (Elementary Psychology and Logic) : Bedford College.
1920. Bulman, Olive Meredith Boone (Geology) : Battersea Grammar School and South-Western Polytechnic Institute.
Dixon, Elsie (Elementary Psychology and Logic) : Berkhamsted School for Girls and Bedford College
Francis, Dorothy Wayman (Geology) : North London Collegiate School and University College.
Goldstein, Maurice Edward (Chemistry) : University College School and University College.
Harrison, Ruth Mary (French) : Westfield College.
Hepburn, Jack Reginald Irons (Chemistry): East London College.
Norman, Frederick (German): University College.
Richardson, Roland Edward Acril (Classics) : King's College.
(fn. 29) Rintoul, Winifred Alice (English) : Royal Holloway College.
Sheppard, Wilfred Richard (Mathematics) : Bath Secondary School and University College.
Trewavas, Ethelwynn (Zoology): University College, Reading.
Walpole, Kathleen Annette (English History) : Westfield College.
1921. Balmuth, Nathan (French) : Hackney Downs Secondary School and University College.
Beeching, Ethel Irene (Chemistry) : James Allen's School, Dulwich, and Bedford College.
Bodkin, Edmond Herbert (Classics) : University College.
(fn. 29) Bright, Doris Norah Emile (Botany) : East London College.
Clement-Brown, Sibyl (Elementary Psychology and Logic) : Harrogate College and Bedford College.
Curnow, Henry Janes (Mathematics): Helston County School and University College.
Goldstein, Richard Frank (Chemistry): University College School and University College.
Klein, Louis (Chemistry) : Hackney Downs School and University College.
Lumsden, John (Chemistry) : East London College.
May, Esther Isopel (Italian) : Bedford College.
Stienon, Simone (French) : Clapton County Secondary School and East London College.
Stubblefield, Cyril James (Geology) : South-Western Polytechnic Institute.
Williamson, Margaret Trail (English): Bedford College.
1922. Cary, Ruth Eleanor Victor (Classics): Fulham County Secondary School and Royal Holloway College.
Cox, Ella Gladys Katherina (Chemistry): Brondesbury and Kilburn High School and Royal Holloway College.
Dancer, Lucy Sutton (French) : Westfield College.
Fox, William (English History) : East London College.
Graham, Marjorie Yole (Spanish) : Clapham High School and King's College.
Grimsdale, Thomas Francis (Geology) : Sherborne School and University College.
Pocock, Louis Greville (Classics) : Cheltenham College and University College.
Reinwaldt, Dagmar (German) : University College.
Saw, Ruth Lydia (Elementary Psychology and Logic): Wallington County School and Bedford College.
Stephenson, Ellen Mary (Zoology) : Aberystwyth Secondary School Grove School Highgate and Bedford College.
Stone, William George (English): Leyton County High School and University College.
Turner, Audrey Margaret (French) : Rochester Grammar School and University College, Reading.
Whittard, Walter Frederick (Geology) : South-Western Polytechnic Institute.
1923. Barber, Harry James (Chemistry): Kingston Grammar School and King's College.
Bell, Frank (Chemistry) : East London College.
Ferguson, James Crighton (Geology) : Tonbridge School and University College.
Gestetner, Jeanie Muriel (German) : University College.
Hodson, Kathleen Mary St. Patrick (Mathematics): |Royal Holloway College.
Mason, Reginald James (Classics) University College, Reading.
Mothersill, Ruth (English) : Hitchen Grammar School Notting Hill High School and Westfield College.
Mumford, Sheila Constance (Psychology and Logic): Bedford College.
Pearson, Nancy Helen (French) : Westfield College.
Pye, Margaret Wilton (French) : Westfield College.
Singer, Malcolm Louis (Spanish) : King Alfred School Hampstead University Tutorial College and University College.
Stephenson, Reginald Joseph (Physics): University College, Reading.
Tupper, Sydney John (Mathematics) : The Polytechnic and University College.
1924. Amburger, Hannah Stephanie Marguerita (German): North London Collegiate School and University College.
Bornemann, Roy Ernest (English): Ealing County School and University College, Reading.
Briers, Frank (Chemistry) : King's College.
Cooke, Kathleen Sylvia (Psychology and Logic): University College, Reading.
Coveney, Dorothy Kathleen (German): Leytonstone County High School and University College.
Johnston, Douglas William (Physics) : Alleyn's School and East London College.
Judges, Arthur Valentine (English History) : King's College.
Kirby, Doris Mary (Physics): Bedford College.
Kracovski, Jacob (Chemistry): Battersea Polytechnic.
Lofthouse, Frances Winifred (Mathematics) : Royal Holloway College.
Millburn, Margaret Elizabeth (French): James Allen's School Lycée of Tours and Westfield College.
Norris, Marjorie Kate (Classics) : Clapham County School and King's College.
(fn. 30) Ritson, Kate Enid (Botany) : Godolphin and Latymer School and Westfield College.
Saunders, Nancy Louise (Mathematics) : Folkestone County School and East London College.
1925. Barter, Philip George Haynes (Chemistry): Shaftesbury Grammar School and Imperial College—Royal College of Science.
Bate, Phyllis Helen (Physics) : East London College.
Batson, Harold Edward (Economics): London School of Economics.
Bull, Arthur Jarvis (Mathematics): Loughton School and East London College.
Cox, Marjorie Edith (French): Sittingbourne County School and Bedford College.
Davis, Henry Cecil Waring (Geology): University College.
Eldridge, Mary Joyce (Botany) : Northern Polytechnic Institute and East London College.
Hill, Victor Archibald Lord (Classics) : Chigwell School and East London College.
Humphreys, Gordon Stephen (English): King's College.
Lowe, Leonard Ernest (English History) : Wellington High School Salop and College of St. Mark and St. John.
Ridley, Winifred (Spanish): King's College.
Salt, Kathleen Louise (German): East London College.
Wright, Edward Maitland (Mathematics): Woolwich Polytechnic Institute University Tutorial College and Private tuition and study.
1926. Buchler, Emmy (German): St. Paul's Girls' School and University College.
Cantle, Albert (English History): Sunderland Bede Collegiate School and King's College.
Critchley, Annie Stainforth (Mathematics): Queen Elizabeth's Grammar School Mansfield and Royal Holloway College.
Curtis, Winifred Mary (Botany) : University College.
Dexter, Kathleen Mary (English) : Stoke Park School Coventry and Westfield College.
Hartley, Gilbert Spencer (Chemistry): Orme School Newcastle-underLyme and University College.
Hawkins, Frank Swain (Chemistry) : Wintringham School Grimsby King Edward VII Grammar School Chelmsford and East London College.
Lewsey, Violet May (English History): East London College.
McIlroy, Kathleen Janet (Mathematics) : Eltham County School and East London College.
McWilliam, Peter Neish (French) : Tottenham County School and East London College.
Pledge, Kathleen Harriet (French) : Lindum School Folkestone and University College.
Sarmiento, Edward (Spanish): The Polytechnic and University College.
Smith, Kenneth Burrell (Chemistry): Great Yarmouth Grammar School and Science School and Imperial College—Royal School of Mines.
Whitemore, Bernard George (Physics) : Braintree County High School and University College.

UNIVERSITY SCHOLARSHIP IN LAWS.

1912. Gallop, Constantine : University College.
Westbrook, John : Private study.
1913. Ayres, Herbert Edward : Law Society and Private study.
Tremlett, Elias : University College.
1914. (No award.)
1915. Brown, Leslie Clifford : Private study.
1916. Herchenroder, Marie Ferdinand Philippe : Private study.
1917. (No award.)
1918. (No award.)
1919. Herbert, Edwin Savory : Law Society.
Ritson, Edward Herbert : Private study.
1920. (No award.)
1921. Bunker, Leslie John Daniel : Law Society and Private study.
Hyman, Isaac : Private study.
1922. (fn. 31) Davis, George Eastlake : King's College.
(fn. 31) Potter, Harold : King's College.
Webber, Julius : University College and Private study.
1923. Parsons, Joseph : University College.
1924. Dare, Gilbert Charles : King's College and Law Society.
Gascoin, Percy Alden : University College.
1925. (fn. 32) Allanson, James Edward : University College.
(fn. 32) Guggenheim, Henri : University College.
1926. Davies, Herbert Edmund : King's College.

FRANKS STUDENTSHIP IN ARCHÆOLOGY.

1913. Wheeler, Robert Eric Mortimer : University College.
1914–21. (No award.)
1922. Parsloe, Charles Guy : University College.
1923. (Not offered.)
1924. Forde, Cyril Daryll : University College.
1925. (Not offered.)
1926. (No award.)

GILCHRIST STUDENTSHIP IN MODERN LANGUAGES.

1913. O'Brien, Muriel Holbard : Westfield College.
Shears, Frederick Sidney : King's College.
1914. Chase, Geoffrey Herbert : University College.
1915. Proper, John Bingham : University College.
1916–19. (Not offered.)
1920. Hancock, Doris : Royal Holloway College.
1921. (No award.)
1922. Jones, Robert Arthur : King's College.
1923. Mare, Margaret Laura : Royal Holloway College.
1924. Warne, Francis James : King's College.
1925. (No award.)
1926. Harmer, Lewis Charles : King's College.

GILCHRIST STUDENTSHIP FOR WOMEN.

1913. Forrester-Brown, Maud Frances : London (R.F.H.) School of Medicine for Women.
1914. Miall-Smith, Gladys Mary : University College and London (R.F.H.) School of Medicine for Women.
1915. Lacy, Margaret Sowerby : Birkbeck College.
1916. Honeybourne, Dorothy May : Bedford College.
1917. Schlumberger, Beatrice Julia : University College.
1918. Lander, Mary Kathleen Forsaith : London (R.F.H.) School of Medicine for Women.
1919. Dunn, Elsie Frances : University College and London Day Training College.
1920. Edington, Elsie May : Bedford College.
1921. Chilcott, Catherine Mary : Bedford College.
1922. Fraser, Vera Sylvia Matheison : University College.
1923. Green, Margaret Evelyn : Bedford College.
1924. Stephenson, Mary : King's College.
1925. Jervis, Sybil Doreen : Bedford College.
1926. Palmer, Marion Grace : University College.

SIR GEORGE JESSEL STUDENTSHIP.

1913. Gohar, Mohamed Sadek : University College.
1914. Corte, Orazio Abbott : University College.
1915–16. (No award.)
1917. Dunn, Elsie Frances : University College.
1918. Dunn, Elsie Frances : University College.
1919. (No award.)
1920. Blake, John Lucian : University College.
1921. (No award.)
1922. Hosali, Nina Moti : University College.
1923. Hathway, Harry Alban : University College.
1924. (No award.)
1925. Pryor, John James : University College.
1926. Peach, Constance Mary : University College.

KEDDEY FLETCHER WARR STUDENTSHIPS.

1920. Arber (Mrs.), Agnes. MacFarlane, Margaret.
1923. Arber (Mrs.), Agnes.
1924. (Not offered.)
1925. Harrison, Douglas Creese. Piercy, Norman Augustus Victor.
1926. (Not offered.)

LINDLEY STUDENTSHIP.

1915. (Not offered.)
1918. (No award.)
1919. Fox, Francis William : Imperial College—Royal College of Science.
1922. Wilson-Smith, Marjorie Jennet : Royal Holloway College.
1923. (Not offered.)
1924. (Not offered.)
1925. Medlicott, William Norton : University College.
1926. Thornton, Gladys Amy : Westfield College.

METCALFE STUDENTSHIP FOR WOMEN.

1924. Lawrence, Evelyn Mary : London School of Economics.
1925. McWilliam (Mrs.), Ethel Mildred : London School of Economics.
1926. Pinchbeck, Ivy : London School of Economics.

MITCHELL STUDENTSHIP.

1913. Piercy, William : London School of Economics.
1914. Gregory, Henry Stanley : London School of Economics.
1915–20. (No award.)
1921. Minty, Leonard Marchant : London School of Economics.
1922–24. (No award.)

[Since 1924 this Studentship has been administered by the Mitchell Trustees.]

FRIDA MOND STUDENTSHIP.

1925. Budd, Frederick Edward : East London College.
1926. (Not offered.)

GEORGE SMITH STUDENTSHIP.

1913. Groom, Bernard : University College.
1914. Pink, Maurice Alderton : King's College.
1915. Wilks, John Alexander : University College.
1916. Heriz-Smith, Cecil Eva Dorothy : Westfield College. Brady, Catherine Elizabeth (proxime accessit): Westfield College. Summers, Lucy Auton (proxime accessit) : King's College for Women.
1917. King, Robert Wylie : East London College.
1918. Tompkins, Joyce Marjorie Sanxter : Bedford College.
1919. Clarke, Millicent Evelyn : University College.
1920. Evans, Benjamin Ifor : University College.
1921. Vail, Olive Irene : Bedford College.
1922. Morley, Ella Kathleen : University College.
1923. Walker, Alice : Royal Holloway College.
1924. (fn. 33) Cranswick, Margaret Ellen : King's College. (fn. 33) Fisher, Frederick James : University College.
1925. Crotch, Walter John Blyth : King's College.
1926. Bromley, Mary Louise : Royal Holloway College.

UNIVERSITY STUDENTSHIP IN PHYSIOLOGY.

1913. Leetham, Constance : London (R.F.H.) School of Medicine for Women.
1914–19. (No award.)
1920. Clifford, Winifred Mary : Bedford College. Crowden, Guy Pascoe : University College.
1921. Warner, Edwin Charles : Guy's Hospital Medical School.
1922. Murray, Margaret Mary Alberta : Bedford College.
1923. Lester, Hugh Morley Oliff : St. Thomas's Hospital Medical School.
1924. (No award.)
1925. Cohen, Isaac : East London College and Middlesex Hospital.
1926. Conybeare, Ernest Thomas : Guy's Hospital Medical School.

UNIVERSITY POSTGRADUATE STUDENTSHIP.

1925. Hill, Bessie Mary : University College and King's College. Thornton, Gladys Amy : Westfield College. Wickwar, William Hardy : King's College.
1926. Barnes, Leonard Learmouth : King's College. Ross, Harry : King's College. Warren, Lucy Mabel : King's College.

UNIVERSITY POSTGRADUATE TRAVELLING STUDENTSHIP.

1925. Austin, Reginald Percy : University College, Reading. Pearson, Helga Sharpe : University College.
1926. Brooks, Frederick William : University College, Nottingham. Lucas, Catherine Loftus Tottenham : Bedford College.

CARPENTER MEDAL.

1913. (No award.)
1916. Ballard, Philip Boswood.
1919. Carey, Nellie.
1922. (No award.)
1925. (No award.)
1926. (Not offered.)

GILCHRIST MEDALS.

1913. (No award.)
1914. Burton, Cyril Henry. Swinstead, Valérie Hillyard.
1915. Crook, Walter Frank. Crump, Rhoda. Eades, George Edward.
1916. Alefounder, Minnie Elizabeth. van Heerikhuizen, Cornelis. Madeley, Lucy.
1917. Henson, Edith Kate. Matthews, Dora Beatrice. Prior, William Harold Quintrell.
1918. Darling, Phyllis Seymour.
1919. Davis, Harry Lewer. Franklin, Jeannette Laura. Jeffrey, Ada Mary. Marks Seymour.
1920. Blackstock, Bertha. Pates, William Bedford. Roberts, Harold Vernon Molesworth.
1921. Smale, Phyllis Maud.
1922. Boatright, Violet Ethel. Lee, Kathleen.
1923. Nugent, Samuel. Whitehead, Alice.
1924. Blake, Hubert Herbert Creemer. Jenkins, Constance Kathleen. Lee, Alice. Smith, Frederick.
1925. Lymbery, Grace Lucy. Osmond, Edward. Miller, Florence May. Williams, Gilbert Milner.
1926. Kuhl, Arthur. Oliver, Winifred. Page, William Washington.

THE CHURTON COLLINS MEMORIAL PRIZE.

1913. (No award.)
1914. Swinstead, Valerie Hillyard.
1915. Crook, Walter Frank.
1916. van Heerikhuizen, Cornelis.
1917. Goldsmid, Beatrice Jessy Wingate.
1918. Tanner, Iris Hawtin.
1919. Self, Mary Ann.
1920. Gardam, Mary Caroline.
1921. Hills, Charles Frank Clare.
1922. Lee, Kathleen.
1923. Whitehead. Alice.
1924. Hales, Millicent.
1925. Miller, Florence May.
1926. Highfield, Florence.

JULIAN CORBETT PRIZE.

1926. Williamson, James A.

GLADSTONE MEMORIAL PRIZE.

1913. Piercy, William : London School of Economics.
1914. Keefe, Thomas Peter.
1915. Singer, Paul : London School of Economics.
1916. Whitaker, George Ernest.
1917–18. (No award.)
1919. Finer, Herman : London School of Economics.
1920. Otter, William Henry.
1921. Bell, Hilda May : London School of Economics.
1922. (No award.)
1923. Friedlander, Lilian Marie Hilda : London School of Economics.
1924. Whiting, Frederick Robert : London School of Economics.
1925. (fn. 34) Bein, Edward Benjamin : London School of Economics. (fn. 34) Tabrisky, Jane : London School of Economics.
1926. Harrison, Arthur Cyril : Private study.

WILLIAM HENRY HUDSON MEMORIAL PRIZE.

1913–21. (No award.)
1922. Williams, Nancy Naomi.
1923. Cressee, Ella Mary.
1924. Highfield, Florence. Nelson, Gordon William.
1925. Tubbs, Maggie Victoria.
1926. (No award.)

SIR WILLIAM LUBBOCK MEMORIAL PRIZE.

1914. Wilks, Ruth : Bedford College.
1915. Green, Stanley Lawson : East London College.
1916. Craddock, Kathleen : Royal Holloway College.
1917. Suntharalingam, Chellappah : University College.
1918. Mackray, Cicely Anstis : Westfield College.
1919. Edington, Elsie May : Bedford College.
1920. Roe, Henry : East London College.
1921. Hunter, William : King's College.
1922. Sheppard, Wilfred Richard : University College.
1923. Martin, Edward Stanley : King's College.
1924. Jones, Enid Mary : Royal Holloway College.
1925. Tiskowsky, Abraham : Private study.
1926. Sweet, Winifred Ida : Bedford College.

PAUL PHILIP REITLINGER PRIZE.

1913. (No award.)
1914. Goss, Alfred Hope : London Hospital.
1915. Hodges, Herbert Roland : London School of Economics.
1916–18. (No award.)
1919. Evans, Benjamin Ifor : University College.
1920–25. (No award.)
1926. Elder, William Stewart Duke : University College.

ROGERS PRIZE.

1912–15. (Not offered.)
1916. Jona, Judah Leon.
1917–20. (Not offered.)
1921. Rogers, Lambert.
1922–24. (Not offered.)
1925. (No award.)
1926. Coope, Robert.

Footnotes

  • 1. Deceased before taking up Exhibition.
  • 2. Awarded on results of Exhibitions Examination.
  • 3. Awarded on results of Exhibitions Examination.
  • 4. A University Exhibition is divided between these two Candidates.
  • 5. Awarded on results of Exhibitions Examination.
  • 6. Awarded on results of Scholarships Examination.
  • 7. Awarded on results of Scholarships Examination.
  • 8. A Gilchrist Scholarship is divided between these two Candidates.
  • 9. Disqualified from receiving the emoluments of this Scholarship on the ground of holding a University Scholarship.
  • 10. Disqualified from receiving the emoluments of this Scholarship on the ground of holding a Sherbrooke Scholarship.
  • 11. Disqualified from receiving the emoluments of this Scholarship on the ground of holding a University Scholarship.
  • 12. Disqualified from receiving the emoluments of this Scholarship on the ground of holding a Derby Scholarship.
  • 13. Awarded on results of Scholarships Examination.
  • 14. A Granville Scholarship and a University Scholarship are divided between these two candidates.
  • 15. Disqualified from receiving this Scholarship on the ground of holding a Gilchrist Scholarship.
  • 16. Disqualified from receiving this Scholarship on the ground of holding a Gilchrist Scholarship.
  • 17. This Scholarship is divided between these two Candidates.
  • 18. Awarded on results of Scholarships Examinstion.
  • 19. Disqualified from receiving the emoluments of the Sherbrooke Scholarship on the ground of holding a University Exhibition.
  • 20. Disqualified from receiving the Emoluments of this Scholarship on the ground of holding a Gilchrist Scholarship.
  • 21. Awarded on results of Scholarships Examination.
  • 22. A Granville Scholarship and a University Scholarship are divided between these two candidates.
  • 23. Disqualified from receiving the emoluments of the University Scholarship on the ground of holding a University Exhibition.
  • 24. A University Scholarship is divided between these two Candidates.
  • 25. A University Scholarship is divided between these two Candidates.
  • 26. A University Scholarship is divided between these two Candidates.
  • 27. A University Scholarship is divided between these two Candidates.
  • 28. A University Scholarship is divided between these two Candidates.
  • 29. Disqualified from receiving the emoluments of this Scholarship on the ground of holding a Gilchrist Scholarship.
  • 30. Disqualified from receiving the emoluments of this Scholarship on the ground of holding a Gilchrist Scholarship.
  • 31. A University Scholarship in Laws is Divided between these two Candidates.
  • 32. A University Scholarship in Laws is Divided between these two Candidates.
  • 33. A George Smith Studentship is divided between these two Candidates.
  • 34. This Prize is divided between these two Candidates.