Prebendaries: Sutton-cum-Buckingham

Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln. Originally published by Institute of Historical Research, London, 1977.

This free content was digitised by double rekeying. All rights reserved.

Citation:

'Prebendaries: Sutton-cum-Buckingham', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, (London, 1977), pp. 99-101. British History Online https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/pp99-101 [accessed 25 June 2024].

. "Prebendaries: Sutton-cum-Buckingham", in Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, (London, 1977) 99-101. British History Online, accessed June 25, 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/pp99-101.

. "Prebendaries: Sutton-cum-Buckingham", Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 3, Lincoln, (London, 1977). 99-101. British History Online. Web. 25 June 2024, https://www.british-history.ac.uk/fasti-ecclesiae/1066-1300/vol3/pp99-101.

LIST 63 PREBENDARIES OF SUTTON-CUM-BUCKINGHAM

PREBEND

Church of King's Sutton (Northants, royal manor in 1086, D.B. I 219c) gr. to increase preb. by king Henry I 1110 × 22, ? 1115 (Regesta II no. 1104 = R.A.L. I no. 33); conf. as preb. by pope 28 Apr. 1139 (R.A.L. I no. 249), 6 Feb. 1146 (ibid. no. 252 p. 199) and 5 June 1163 (ibid. no. 255 p. 207). See also Dij/87/3/15.

Land in Horley (Oxon.) gr. with church of King's Sutton by king Henry I (as above); conf. as preb. by pope 6 Feb. 1146 (R.A.L. I no. 252 p. 199) and 5 June 1163 (ibid. no. 255 p. 207); chapel of Horley appropriated to preb. by 1231 (Feet of Fines Oxon., ed. H. E. Salter (Oxfordshire Rec. Soc. xii) p. 89; cf. Rot. Gravesend p. 255; V.C.H. Oxon. IX 132). See also Feudal Aids 1284-1431 IV (1906) 166.

Church of Buckingham with Gawcott manor (Bucks.) belonged to bp. T.R.E. and 1086 (D.B. I 143a, 144a); church conf. as preb. by pope 28 Apr. 1139 (R.A.L. I no. 249), 6 Feb. 1146 (ibid. no. 252 p. 198) and 5 June 1163 (ibid. no. 255 p. 207); disputed with preb. Haydour 1236, adjudged to preb. Haydour 1239, conf. to this preb. 1245 (Reg. Innoc. IV no. 1517 = C.P.L. I 221; see above list 38).

Vicarage of Sutton, with chapels of Buckingham and Horley, ordained March 1277 (Rot. Gravesend pp. 254-5).

Church of St. Margaret, Pottergate, Lincoln, and property in Pottergate, held by David archdcn. of Buckingham, presum. as part of this preb. in 1150s; described as part of this preb. 1215 × 19 and c. 1220; and held by Matthew de Stratton, archdcn. of Buckingham and this preb., 1221 × 30; disputed by preb. Haydour 1236, settled by pope in favour of Haydour 1245 (see above list 38).

Valuations

1254 £40; 1291 £173 6s. 8d., vicar £6 13s. 4d. (Taxatio p. 33a)

PREBENDARIES

Ranulph Flambard

Held this preb. before 1110 × 22, ? Dec. 1115, when his son Elias was in possession (Regesta II no. 1104, and below). Senior royal official; dean of Christchurch, Twynham (Hants); preb. of London; bp. of Durham, nom. and temps. May 1099, cons. June 1099, d. Sept. 1128 (Fasti 1066-1300 I 4, 79, 97-8, II 29).

Elias son of Ranulph Flambard

Had royal conf. of augmentation of his preb. 1110 × 22, ? Dec. 1115, in succession to his father (Regesta II no. 1104). Also preb. of London, occ. 1132/3 (Fasti 1066-1300 I 77). Presum. to be identified with Elias can. who occ. in L.P. I, of ? c. 1132 (app. 2 no. 23).

David

Occ. as can. (unident. preb.) ? c. 1132 (app. 2 no. 11). Archdcn. of Buckingham from before Sept. 1142; last occ. Sept. 1176; d. by Sept. 1177 (list 12). Occ. as archdcn. holding this preb., early or mid 1150s (Dij/78/2/63 and 64). (fn. 1) Reference to his preb. having ½ carucate in fields of Lincoln, 5 June 1163 (R.A.L. I no. 255 pp. 205-6).

? M. Robert de Burnham

Occ. without title, prob. not yet can., prob. second half of 1147 (cart. Godstow fo. v r-v, see app. 9). Occ. without title, but prob. can. (unident. preb.) 1 Oct. 1151 (B.L., Harley Chs. 84. C. 47 and 48), and c. 1150 × 1154 (E.Y.C. VI nos. 49, 50). First certain occ. as can. late 1150s (Danelaw Chs. no. 284, see app. 17; and all four charters of app. 19). Archdcn. of Buckingham by 14 Jan. 1182; last occ. 25 Aug. 1189 (list 12). No evidence, but perhaps this preb. as archdcn. (cf. his predecessor and successors).

M. Stephen [de Swafeld]

Chanc. (unident. preb.) by 1189/90 (list 4); archdcn. of Buckingham by c. 1194, last occ. Sept. 1202 (list 12). Occ. as this preb. while archdcn. (B.L., Harley Ch. 84. F. 30).

? M. Roger

Occ. as archdcn. of Buckingham between Sept. 1202 and May 1206 (list 12). Perhaps therefore this preb.

M. William of Blois II

Archdcn. of Buckingham from before 10 May 1206 (list 12); bp. of Worcester, el. and conf. c. 25 Aug. 1218, temps. 10 Sept., cons. 7 Oct. (Fasti 1066-1300 II 101). Occ. as this preb. several times between Apr. 1212 and July 1214 (C.R.R. VI 241, VII 113).

? William

Occ. as archdcn. of Buckingham several times between 11 Apr. 1219 and 12 Apr. 1221 (list 12). Perhaps therefore this preb. Perhaps to be identified with M. William de Sancto Maxentio can. (below p. 149).

Matthew de Stratton

Archdcn. of Oxford in Aug. and Sept. 1221 (list 11); archdcn. of Buckingham by 25 Dec. 1221; d. 6 Sept. 1269 (list 12). First occ. as this preb. 1221 × 30 (Dij/78/2/52, cf. nos. 56-7). Also occ. 4 Nov. 1231 (Feet of Fines Oxon., ed. H. E. Salter (Oxfordshire Rec. Soc. xii) p. 89). In dispute with John de Vercellis, preb. Haydour, over church of Buckingham and church of St. Margaret, Pottergate, Lincoln; dispute referred to pope by 30 Jan. 1236 (Reg. Greg. IX no. 2948 = C.P.L. I 150-1; and see list 38). Still this preb. 1249 × 68 (Cart. Dunstable no. 830).

M. Richard of Gravesend

Archdcn. of Northampton from between 20 Nov. 1272 and 5 Nov. 1273 (list 9). Transf. from preb. Leighton Ecclesia to this preb. before 19 Nov. 1276 (Rot. Hund. II 32b; cf. Rot. Gravesend p. 254; list 45). Bp. of London, el. 29 Apr. × 7 May 1280, temps. 17 May, cons. 11 Aug. (Fasti 1066-1300 I 4).

Napoleo Orsini

First occ. as can., presum. this preb., 18 Oct. 1294 (C.P.R. 1292-1301 p. 121). Also preb. of York by Apr. 1280; cardinal-dcn. of S. Adriano from May 1288. Occ. as this preb. 7 March 1303 (C.P.R. 1301-7 p. 121), and annually in accounts from year Sept. 1304-Sept. 1305 (Edwards, Sec. Caths. p. 328), to year Sept. 1339- Sept. 1340 (Bj/2/5 fo. 183v; no accounts for 1340-1, 1341-2). D. 23 March 1342 (Eubel I 11). Member of the family of Orsini, and cousin of cardinal Matthew Orsini, can. (Gregorovius V(1) 215 n.; cf. below p. 132).

Footnotes

  • 1. Temp. Ilbert can. (below p. 129), and William son of Osbert, archdcn. of Stow (list 14).